Washington, İran’a karşı bazı yaptırımlarının Uluslararası Adalet Divanı (UAD) tarafından mahkum edilmesine çok içerledi.

Tahran kendini savunurken15 Ağustos 1955 tarihli Dostluk, ekonomik münasebetler ve konsolosluk hukuku Anlaşması’nı aldığı için Washington bu anlaşmayı kınadığını duyurdu.

Uluslararası Adalet Divanı halen Filistin Yönetiminin ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e nakledilmesinin gayrimeşru olduğuna ilişkin şikayetini incelemektedir. Şikayet Filistin’in paylaşımına ilişkin BM planını ve Diplomatik ilişkilere İlişkin Viyana Sözleşmesi’ni temel almaktadır.

Bu durumda, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun aldığı bir karardan geri çekilmek mümkün olamayacaktır. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton önlem olarak, Viyana Sözleşmesi’nin Ek Protokolü de dahil, UAD’ye şikayette bulunma hakkı tanıyan tüm sözleşmeleri kabul etmeme kararı verdi.

Uluslararası Adalet Divanı, 1899 Lahey Konferansı tarafından oluşturulan Daimi Tahkim Divanı’nın mirasçısıdır. Çar II. Nikola ve Fransız Radikal Parti lideri Léon Bourgeois’nın girişimiyle oluşturulan bu divanın ülkeler arasındaki anlaşmazların çözümüne yardımcı olması amaçlanıyordu. UAD bugün BM üyesi devletlerin hakemlik divanı haline gelmiştir. Merkezleri aynı şekilde Lahey’de bulunan uluslararası mahkemelerle karıştırılmamalıdır.

Çeviri
Osman Soysal