ولترشبکه

جاده ی ابریشم از اردن ، مصر و اسرائیل خواهد گذشت

+

پس از حملات داعش به پالمیرا ، چین از محل سنتی جاده ی تاریخی ابریشم صرف نظر کرد ( بغداد - پالمیرا - دمشق و ثور ) . جاده ی مشابهی در نظر گرفته شد که به جای مسیر سوریه از ترکیه می گذشت . اما این مسیر نیز رها گردید .

در عهد عتیق ، جاده ی دیگری وجود داشت که از پترا ( اردون ) و اسکندریه (مصر ) می گذشت . در واقع جاده ی نوین ابریشم از اردن باید بگذرد ، سپس به سمت مصر و اسرائیل ادامه یابد .

مسیر مصر از سوی دولت اوباما تایید شده ، و واشنگتن اجازه ی گشودن مسیر دومی برای کانال سوئز ا صادر کرد ( که در حال حاضر فعال است ) ، همچنین منطقه ی وسیعی برای صنایع در نظر گرفته شد ( که در حال تحقق است .)

دولت ترامپ اجازه داد تا این مسیر از اسرائیل بگذرد . گروه بین المللی بنادر شانگهای برای استفاده از بنادر هایفا و آشدود امتیاز بهره برداری را خریداری نمودند . همچنین چین تونلی در جبال کارمل خواهد ساخت تا بتواند محموله ها را به سمت بندر هایفا دو برابر کند .

در ۲۰۲۱ ، ۹۰٪ از تجارت بین المللی اسرائیل از سوی چین کنترل خواهد شد ، که به مفهوم حمایت شدن اسرائیل از سوی دو دولت ایالات متحده و چین خواهد بود . این چشم انداز خشم گروه نظامیان اسرائیل و ایالات متحده ، رابرانگیخته است.

این تصمیم ، ژئوپلیتیک منطقه را بکلی تغییر می دهد . تا اینجا ، بیژینگ یک شریک تجاری اسرائیل به حساب می آمد ( به استثنای تجارت سلاح ) ، و شریک سیاست حماس ( که در بیژینگ نماینده دارد ) .همچنین ، موشک های حزب الله لبنان را چین فراهم می کرد . از این پس ، دمشق و حزب الله دیگر نخواهند توانست اهداف همیشگی خود را که بنادر و خطوط راه آهن اسرائیل باشد ، مورد حمله قرار دهند ، چرا که با چین درگیر خواهند شد . باید به خاطر آورد ،دبیر کل حزب الله لبنان ، حسن نصر الله ، اعلام کرده بود در صورت حمله ی اسرائیل به لبنان ، او می تواند به انبارهای اتمی هایفا حمله کند ، و از داشتن بمب اتمی شخصی ابراز خرسندی می کرد .

این تصمیم ، ژئوپلیتیک جهانی را نیز آشفته کرده . پیمان میان چین و اسرائیل نیازمند مجوز واشنگتن می باشد . استراتژی چین ، تنشی در اختلافات سیاسی به وجود می آورد ، که خود از آن بی اطلاع است . و به طور عمیق مفهوم شراکت اورآسیای بزرگ را تحت شعاع قرار می دهد ، که میان چین و روسیه بسته شده ، و پایه ی اتحاد میان دو کشور می باشد .

در واقع ، اعلام این مسیر جدید نشان از پیمان سری میان بیژینگ و واشنگتن دارد ، با وجود آنکه در میان آنها حقوق گمرکی به صورت تنش متقابل درآمده .

چنانچه این پروژه به پایان برسد ، هر یک از کشورهای خاور میانه ، باید موقعیت خود را بازنگری نمایند . سپس ، تمام کشورهای جهان باید خود را با این وضعیت جدید تطبیق دهند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.