Voltairenet diğerlerine benzemeyen bir site: reklam almak ya da herhangi başka bir şey için ziyaretçilerimizin sayısını arttırma arayışı içerisinde değiliz. Siteyi uluslararası ilişkilere ilişkin analizlerimizi sunmak ve bu alandaki profesyonellerin olayların nedenlerini dikkate alarak karar vermelerini sağlamak için tasarladık. Dolayısıyla önemini değerlendirmek için, ziyaretçi sayısındaki değişiklikleri (bilgi için Alexa diyagramı aşağıda sunulmutur) incelemek yerine sitenin siyasi etkisini gözlemlemek yeterli olacaktır. Bu bülten makalelerimize yönelik kamuoyu tepkilerini ortaya koymaktadır.

= = 16 ila 22 Ekim 2018 haftası = =

Rus basınından sonra, Pentagon da Valentin Vasliescu’nun teorik olarak Rusya’nın kendisini tehdit eden ABD uçak gemilerini batırma olasılığını ortaya koyan makalesine yanıt verdi [1].

Pentagon bir basın bildirisi yayınlamak yerine, bizi yalanlamak üzere 12 Ekim’de CNBC’de ismi açıklanmayan bir subayı konuşturmayı tercih etti.

Avanguard füzelerinin kısa ve orta vadede kullanıma hazır hale getirilemeyeceğine ilişkin geçerli görünen bir iddia geliştirildi ama Valentin Vasilescu 15 Ekim’de bu iddianın söz konusu füze için geçerli olmadığını ortaya koydu [2].

Sonuç olarak Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 Ekim’de Valdaï Kulübünde, hipersonik Avanguard füzelerinin hizmete gireceğini duyurdu. Böylece bu polemiğe de son verilmiş olacaktır [3].

Çeviri
Osman Soysal

[1ABD, Rusya’ya karşı bir deniz ablukası uygulayabilir mi?”, yazan Valentin Vasilescu, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 9 Ekim 2018.

[2Rus hipersonik füzeleri konusunda CNBC ile yaşanan polemik”, yazan Valentin Vasilescu, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 16 Ekim 2018.