کاخ سفید در ۴ -ام اکتبر ۲۰۱۸ ، ٬٬ استراتژی جدید ملی ضد تروریزم ٬٬ را منتشر نمود [1] . این سند ، به صورت قطع رابطه با موضوعات گذشته بوده ، و متن پیشین از سوی دولت اوباما در سال ۲۰۱۱ منتشر شده است . در واقع ، این نوعی سازش با پرزیدنت ترامپ و پنتاگون می باشد .

مقدمه

تروریزم روش مبارزه ای است که تمام نیروهای ارتشی جهان به خود اجازه ی استفاده از آن را می دهند . پنج قدرت دائم شورای امنیت ، به هنگام جنگ سرد از آن به طور هدفمندی استفاده کردند .

در این دوره ، اعمال تروریستی ، چه به صورت پیام هایی از یک دولت به دولت دیگر بوده ، چه به صورت عملیات سری ، و چه برای مهار شخصیت های اصلی به کار گرفته می شده . امروزه ، این عملیات کلی تر شده . و دیگر در دیالوگ های سری میان دولت ها به کار گرفته نمی شود ، بلکه هدف آن تضعیف دولت ها می باشد .

به طور مثال مخاطبین فرانسوی زبان ، به هنگام جنگ داخلی لبنان ، و پرزیدنت فرانسوآ میتران ، سوءقصد به دفتر خدمات اجباری نظام وظیفه ی دمشق را هدایت کرد ، که منجر به کشته شدن ۱۷۵ تن گردید ، که پاسخ انقام جویانه ای به قتل سفیر فرانسه در بیروت - لویی دلمار بوده است . همچنین در سال ۱۹۸۵ ، پرزیدنت میتران یکی از کشتی های گرین پیس را منفجر نمود ، که رینبو وریور نام داشت ، که در این حادثه یک نفر کشته شد ، چرا که حضور آنها اجازه ی آزمایشات اتمی در اقیانوس آرام را نمی داد.

ابهامات

سه مورد در بیانات ایالات متحده از سال ۲۰۰۱ وجود دارد :

 موضوع ٬٬ جنگ جهانی علیه تروریزم ٬٬ ( جی وی او تی ) که از سوی جرج بوش پسر فرمول بندی شده است ، و هرگز مفهوم درستی در بر نداشته . کلمه ی ٬٬ تروریزم ٬٬ به مفهوم دشمن نمی باشد ، بلکه روشی است برای نبرد . ٬٬ جنگ با تروریزم ٬٬ ، مفهوم درستی ندارد بلکه ٬٬ جنگ در برابر جنگ ٬٬ می باشد . همان موضوعی که دونالد رامسفلد آن را به صورت ٬٬ جنگ بی پایان ٬٬ نامیده : که به مفهوم استراتژی آدمیرال آرتور سبروسکی می باشد ، که نابود کلیه ی ساختارهای دولتی یک کشوری است که با اقتصاد جهانی رابطه ای ندارد .

 ایجاد سازمان های اسلام گرایی که تروریزم را بر پایه ی یک ایده ئولژی انجام می دهند ، اسلام سیاسی ، که از سوی اخوان مسلمین حمایت و منتشر می شود . هم زمان ، ایده ئولژی دیگری طی جریانات ایرانی به وجود آمده ، که کمتر از اعمال تروریستی استفاده می کنند . از این رو مبارزه با خود علائم بیماری فایده ندارد ( به صورت تشدید اعمال تروریستی ) ، بلکه باید با خود بیماری ( اسلام گرایی سیاسی ) مبارزه کرد .

 کلمه ی ٬٬ تروریزم ٬٬ ، بار منفی پیدا کرده . و به سازمان هایی نسبت داده می شود که از این روش استفاده می کنند ، و کاخ سفید در صدد بدنام کردن آنها می باشد (به طور مثال حزب الله ) .

تحولات مرتبط با ضد تروریزم

 جنگ جهانی علیه تروریزم که پس از حادثه ی ۱۱ سپتامبر توسط جرج بوش پسر راه اندازی شد ، نتوانست به هدف مورد نظر خود برسد . برعکس ، اعمال تروریستی در جهان ، از آن پس چند برابر شده است . تمام این هیاهو ، به بهانه ی زیر نظر گرفتن شهروندان ایالات متحده بود ( پتریوت اکت و ایجاد دفتر امنیت وطنی ) و صحه گذاشتن به جنگ های مخاصمت آمیز ( عراق و افغانستان ) .

 پرزیدنت اوباما این روش را تذهیب نمود . و برخی از روش های آن را کنار گذاشت ( به طور مثال شکنجه را ) و از این بیان مخاصمه آمیز برای صحه گذاشتن به تهاجم لیبی و سوریه استفاده نکرد . او جدال لفظی حادثه ی ۱۱ سپتامبر را کنار گذاشت ، و پتریوت اکت را حفظ کرد و آژانس های مراقبتی برای کنترل شهروندان را به وجود آورد . واز جنگ با تروریزم برای سیستم قتل های هدفمند ، که اکثراََ به وسیله ی هواپیماهای بدون سرنشین انجام می شد ،حمایت کرد . همچنین ٬٬ مرگ بن لادن ٬٬ را صحنه آرایی کرد تا بتواند هم دستان خویش را در عملیات سازمان سیا وارد نماید . از القاعده برای عملیات زمینی لیبی و سوریه استفاده کرد . و در پایان از موضوع خلافت در عراق و سوریه حمایت کرد ، در حالی که مدعی مبارزه با داعش می شد .

 پرزیدنت ترامپ ، که هدف پایان دادن به روش تروریستی از سوی متحدان خود شد ، مجبور به تغییر اهداف خود گردید ، به خصوص بعد از استعفای اجباری مشاور امنیت ملی خود مایکل ت. فلین . که در واقع ، کشورهای واقع در خلیج را برای قطع حمایت مالی از تروریزم ترغیب نمود ، همچنین خلافت اعلام شده را پایان داد ، و مبارزه با تروریزم را در اهداف سازمان ناتو قرار داد .

استراتژی جدید ضد تروریستی ایالات متحده

دکترین جدید ایالات متحده قصد دارد تا موضوع ٬٬ ابتدا ایالات متحده ٬٬ را به ابزارهای فدرال آشتی دهد . این موضوع باعث شده تا واشنگتن تنها با سازمان های تروریستی که به منافع این کشور حمله می برند ، مبارزه کند . و منافع خود را در طیف وسیعی قرار می دهد که در آن اسرائیل نیز قرار گرفته .

برای صحه گذاشتن به این ارتباط استراتژیک ، از لفاظی جرج بوش پسر استفاده کرده ، و نیاز به دفاع از ایالات متحده را پیش کشیده ، چرا که ٬٬ پیش گام آزادی ، دموکراسی و حکومت شورایی ٬٬ می باشد .

پرزیدنت ترامپ سازمانی را تعیین کرده که برای مبارزه با :
 گروه هایی از نوع القاعده - داعش - بوکو حرام - حریر طالبان - لشکرطیبه - می باشد تا بتواند سربازان خود را برای دفاع از منافع ایالات متحده ترغیب نماید .
 گروه هایی که در برابر اسرائیل مبارزه می کنند ( ایران - حزب الله و حماس )
 افراط گرایانی نظیر ( جبهه ی مقاومت شمالی نئو نازی و گروه عملیات ملی گرا وسیک های بابر خالصا ، شامل سپسیستا )

برای همه روشن است ، مشخص نمودن گروه های اسلام گرا و سیک در پاکستان ، به احتمال زیاد عملیاتی است برای بی ثباتی این کشور ها . بعد از داعش در پالمیرا ، نازی های اوکراین ، و ٬٬ انقلاب ٬٬ نیکاراگوئه ، پاکستان می تواند منطقه ی چهارمی برای ایجاد اختلال در پروژه های چینی باشد: ٬٬ جاده ی کمر بندی ٬٬

اولویت ها

در پی استراتژی نوین ، و عملیاتی که باید صورت بگیرد ، پرزیدنت ترامپ معتقد است که ایالات متحده به تنهایی قادر به انجام تمام این کارها به طور هم زمان نمی باشد : از این رو اولویت های خود را بیان کرده ، و با لحن ظریفی ، تمام کارهایی که نباید انجام بگیرد را اعلام می کند .

باید یادآوری کرد ، پرزیدنت ترامپ از زندانی شدن عناصر جهادی ، مطابق با قوانین جنگی حمایت می کند ، این زندانی شدن می توان مادام العمر باشد ، چرا که پایان بخشیدن به جنگ ها طی زمانی مشخص ، امکان پذیر نمی باشد .

سه عملیات نو آورانه :

 نظارت بر ورود اشخاص به ایالات متحده ، و مشخص نمودن اشخاص مشکوک ، باید نزد کلیه ی کشورهای هم پیمان نیز صورت بگیرد . شعار ابتدا ایالات متحده ، به مفهوم ٬٬ تنها ایالات متحده ٬٬ نمی باشد . علیرغم خواسته ی کاخ سفید ، پنتاگون در صدد احیای ٬٬ امپراطوری آمریکا ٬٬ خواهد بود ، و مدعی نظام بندی مبارزه با تروریزم نیز خواهد بود .
 چنانچه تا کنون شعار مبارزه با شکل گرفتن عناصر جهادی نوین وجود داشت ، پنتاگون و وزیر اطلاعات میهنی ، می توانند از آن به صورت ایده ئولژی دولتی برای آماده سازی جامعه بهره بگیرند . عملیات ضد تروریستی به صورت عملیات ضد کمونیستی دوران سناتور جوزف مک کارتی خواهد بود .
 با مبارزه با گروه های ٬٬ تروریستی ٬٬ ، پنتاگون متوجه خواهد شد که نمی تواندتمام این عملیات را در خاک کشورش انجام دهد . از این برنامه برای پوشاندن خسارات اجرا می کند . که این نشانگر تغییر کامل در روش فکری آن می باشد . تا کنون هیچ دشمنی وارد خاک ایالات متحده نشده ، و ارتش این کشور در تمام جهان برای تحمیل قانون واشنگتن به کار گرفته شده است . اما پنتاگون خود را به صورت نیروی دفاعی در داخل کشورش به حساب می آورد .

خلاصه آنکه ، استراتژی ملی ضد تروریستی جدید ایالات متحده ، از کلیه ی فرمول بندی های دوران کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ و مایکل فلین فاصله گرفته . و نمی تواند در این حوزه تاثیری بگذارد. همچنین ضرورت آن به صورت : کادر بندی قدم به قدم سازمان امنیت دولت فدرال می باشد . چنانچه عملی شود ، تاثیرات عمیق آن در دراز مدت مشخص خواهد شد . و به صورت اراده ی تغییر ارتش امپریالیستی به یک سازمان دفاع ملی خواهد بود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1National Strategy for Counterterrorism, The White House, October 2018.