ولترشبکه

ضد تروریزم به روایت ترامپ

اگر چه استراتژی ضد تروریستی ایالات متحده ، در این نبرد چیزی را عوض نمی کند ، اما به طور عمیق توانسته مقررات عملیات پنتاگون و وزیر اطلاعات میهنی را دست خوش تغییرات خود سازد . موضوعی که مربوط به توجیه آنچه که از سال ۲۰۰۱ ساخته شده نمی باشد ، بلکه ارائه ی مفهوم دیگری است از ماموریت های دولت فدرال .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 24.6 kb

کاخ سفید در ۴ -ام اکتبر ۲۰۱۸ ، ٬٬ استراتژی جدید ملی ضد تروریزم ٬٬ را منتشر نمود [1] . این سند ، به صورت قطع رابطه با موضوعات گذشته بوده ، و متن پیشین از سوی دولت اوباما در سال ۲۰۱۱ منتشر شده است . در واقع ، این نوعی سازش با پرزیدنت ترامپ و پنتاگون می باشد .

مقدمه

تروریزم روش مبارزه ای است که تمام نیروهای ارتشی جهان به خود اجازه ی استفاده از آن را می دهند . پنج قدرت دائم شورای امنیت ، به هنگام جنگ سرد از آن به طور هدفمندی استفاده کردند .

در این دوره ، اعمال تروریستی ، چه به صورت پیام هایی از یک دولت به دولت دیگر بوده ، چه به صورت عملیات سری ، و چه برای مهار شخصیت های اصلی به کار گرفته می شده . امروزه ، این عملیات کلی تر شده . و دیگر در دیالوگ های سری میان دولت ها به کار گرفته نمی شود ، بلکه هدف آن تضعیف دولت ها می باشد .

به طور مثال مخاطبین فرانسوی زبان ، به هنگام جنگ داخلی لبنان ، و پرزیدنت فرانسوآ میتران ، سوءقصد به دفتر خدمات اجباری نظام وظیفه ی دمشق را هدایت کرد ، که منجر به کشته شدن ۱۷۵ تن گردید ، که پاسخ انقام جویانه ای به قتل سفیر فرانسه در بیروت - لویی دلمار بوده است . همچنین در سال ۱۹۸۵ ، پرزیدنت میتران یکی از کشتی های گرین پیس را منفجر نمود ، که رینبو وریور نام داشت ، که در این حادثه یک نفر کشته شد ، چرا که حضور آنها اجازه ی آزمایشات اتمی در اقیانوس آرام را نمی داد.

ابهامات

سه مورد در بیانات ایالات متحده از سال ۲۰۰۱ وجود دارد :

- موضوع ٬٬ جنگ جهانی علیه تروریزم ٬٬ ( جی وی او تی ) که از سوی جرج بوش پسر فرمول بندی شده است ، و هرگز مفهوم درستی در بر نداشته . کلمه ی ٬٬ تروریزم ٬٬ به مفهوم دشمن نمی باشد ، بلکه روشی است برای نبرد . ٬٬ جنگ با تروریزم ٬٬ ، مفهوم درستی ندارد بلکه ٬٬ جنگ در برابر جنگ ٬٬ می باشد . همان موضوعی که دونالد رامسفلد آن را به صورت ٬٬ جنگ بی پایان ٬٬ نامیده : که به مفهوم استراتژی آدمیرال آرتور سبروسکی می باشد ، که نابود کلیه ی ساختارهای دولتی یک کشوری است که با اقتصاد جهانی رابطه ای ندارد .

- ایجاد سازمان های اسلام گرایی که تروریزم را بر پایه ی یک ایده ئولژی انجام می دهند ، اسلام سیاسی ، که از سوی اخوان مسلمین حمایت و منتشر می شود . هم زمان ، ایده ئولژی دیگری طی جریانات ایرانی به وجود آمده ، که کمتر از اعمال تروریستی استفاده می کنند . از این رو مبارزه با خود علائم بیماری فایده ندارد ( به صورت تشدید اعمال تروریستی ) ، بلکه باید با خود بیماری ( اسلام گرایی سیاسی ) مبارزه کرد .

- کلمه ی ٬٬ تروریزم ٬٬ ، بار منفی پیدا کرده . و به سازمان هایی نسبت داده می شود که از این روش استفاده می کنند ، و کاخ سفید در صدد بدنام کردن آنها می باشد (به طور مثال حزب الله ) .

تحولات مرتبط با ضد تروریزم

- جنگ جهانی علیه تروریزم که پس از حادثه ی ۱۱ سپتامبر توسط جرج بوش پسر راه اندازی شد ، نتوانست به هدف مورد نظر خود برسد . برعکس ، اعمال تروریستی در جهان ، از آن پس چند برابر شده است . تمام این هیاهو ، به بهانه ی زیر نظر گرفتن شهروندان ایالات متحده بود ( پتریوت اکت و ایجاد دفتر امنیت وطنی ) و صحه گذاشتن به جنگ های مخاصمت آمیز ( عراق و افغانستان ) .

- پرزیدنت اوباما این روش را تذهیب نمود . و برخی از روش های آن را کنار گذاشت ( به طور مثال شکنجه را ) و از این بیان مخاصمه آمیز برای صحه گذاشتن به تهاجم لیبی و سوریه استفاده نکرد . او جدال لفظی حادثه ی ۱۱ سپتامبر را کنار گذاشت ، و پتریوت اکت را حفظ کرد و آژانس های مراقبتی برای کنترل شهروندان را به وجود آورد . واز جنگ با تروریزم برای سیستم قتل های هدفمند ، که اکثراََ به وسیله ی هواپیماهای بدون سرنشین انجام می شد ،حمایت کرد . همچنین ٬٬ مرگ بن لادن ٬٬ را صحنه آرایی کرد تا بتواند هم دستان خویش را در عملیات سازمان سیا وارد نماید . از القاعده برای عملیات زمینی لیبی و سوریه استفاده کرد . و در پایان از موضوع خلافت در عراق و سوریه حمایت کرد ، در حالی که مدعی مبارزه با داعش می شد .

- پرزیدنت ترامپ ، که هدف پایان دادن به روش تروریستی از سوی متحدان خود شد ، مجبور به تغییر اهداف خود گردید ، به خصوص بعد از استعفای اجباری مشاور امنیت ملی خود مایکل ت. فلین . که در واقع ، کشورهای واقع در خلیج را برای قطع حمایت مالی از تروریزم ترغیب نمود ، همچنین خلافت اعلام شده را پایان داد ، و مبارزه با تروریزم را در اهداف سازمان ناتو قرار داد .

استراتژی جدید ضد تروریستی ایالات متحده

دکترین جدید ایالات متحده قصد دارد تا موضوع ٬٬ ابتدا ایالات متحده ٬٬ را به ابزارهای فدرال آشتی دهد . این موضوع باعث شده تا واشنگتن تنها با سازمان های تروریستی که به منافع این کشور حمله می برند ، مبارزه کند . و منافع خود را در طیف وسیعی قرار می دهد که در آن اسرائیل نیز قرار گرفته .

برای صحه گذاشتن به این ارتباط استراتژیک ، از لفاظی جرج بوش پسر استفاده کرده ، و نیاز به دفاع از ایالات متحده را پیش کشیده ، چرا که ٬٬ پیش گام آزادی ، دموکراسی و حکومت شورایی ٬٬ می باشد .

پرزیدنت ترامپ سازمانی را تعیین کرده که برای مبارزه با :
- گروه هایی از نوع القاعده - داعش - بوکو حرام - حریر طالبان - لشکرطیبه - می باشد تا بتواند سربازان خود را برای دفاع از منافع ایالات متحده ترغیب نماید .
- گروه هایی که در برابر اسرائیل مبارزه می کنند ( ایران - حزب الله و حماس )
- افراط گرایانی نظیر ( جبهه ی مقاومت شمالی نئو نازی و گروه عملیات ملی گرا وسیک های بابر خالصا ، شامل سپسیستا )

برای همه روشن است ، مشخص نمودن گروه های اسلام گرا و سیک در پاکستان ، به احتمال زیاد عملیاتی است برای بی ثباتی این کشور ها . بعد از داعش در پالمیرا ، نازی های اوکراین ، و ٬٬ انقلاب ٬٬ نیکاراگوئه ، پاکستان می تواند منطقه ی چهارمی برای ایجاد اختلال در پروژه های چینی باشد: ٬٬ جاده ی کمر بندی ٬٬

اولویت ها

در پی استراتژی نوین ، و عملیاتی که باید صورت بگیرد ، پرزیدنت ترامپ معتقد است که ایالات متحده به تنهایی قادر به انجام تمام این کارها به طور هم زمان نمی باشد : از این رو اولویت های خود را بیان کرده ، و با لحن ظریفی ، تمام کارهایی که نباید انجام بگیرد را اعلام می کند .

باید یادآوری کرد ، پرزیدنت ترامپ از زندانی شدن عناصر جهادی ، مطابق با قوانین جنگی حمایت می کند ، این زندانی شدن می توان مادام العمر باشد ، چرا که پایان بخشیدن به جنگ ها طی زمانی مشخص ، امکان پذیر نمی باشد .

سه عملیات نو آورانه :

- نظارت بر ورود اشخاص به ایالات متحده ، و مشخص نمودن اشخاص مشکوک ، باید نزد کلیه ی کشورهای هم پیمان نیز صورت بگیرد . شعار ابتدا ایالات متحده ، به مفهوم ٬٬ تنها ایالات متحده ٬٬ نمی باشد . علیرغم خواسته ی کاخ سفید ، پنتاگون در صدد احیای ٬٬ امپراطوری آمریکا ٬٬ خواهد بود ، و مدعی نظام بندی مبارزه با تروریزم نیز خواهد بود .
- چنانچه تا کنون شعار مبارزه با شکل گرفتن عناصر جهادی نوین وجود داشت ، پنتاگون و وزیر اطلاعات میهنی ، می توانند از آن به صورت ایده ئولژی دولتی برای آماده سازی جامعه بهره بگیرند . عملیات ضد تروریستی به صورت عملیات ضد کمونیستی دوران سناتور جوزف مک کارتی خواهد بود .
- با مبارزه با گروه های ٬٬ تروریستی ٬٬ ، پنتاگون متوجه خواهد شد که نمی تواندتمام این عملیات را در خاک کشورش انجام دهد . از این برنامه برای پوشاندن خسارات اجرا می کند . که این نشانگر تغییر کامل در روش فکری آن می باشد . تا کنون هیچ دشمنی وارد خاک ایالات متحده نشده ، و ارتش این کشور در تمام جهان برای تحمیل قانون واشنگتن به کار گرفته شده است . اما پنتاگون خود را به صورت نیروی دفاعی در داخل کشورش به حساب می آورد .

خلاصه آنکه ، استراتژی ملی ضد تروریستی جدید ایالات متحده ، از کلیه ی فرمول بندی های دوران کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ و مایکل فلین فاصله گرفته . و نمی تواند در این حوزه تاثیری بگذارد. همچنین ضرورت آن به صورت : کادر بندی قدم به قدم سازمان امنیت دولت فدرال می باشد . چنانچه عملی شود ، تاثیرات عمیق آن در دراز مدت مشخص خواهد شد . و به صورت اراده ی تغییر ارتش امپریالیستی به یک سازمان دفاع ملی خواهد بود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] National Strategy for Counterterrorism, The White House, October 2018.

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.

ناتو برگرد خانه !
NATO Go Home !
ناتو برگرد خانه !
بوسيله ى تی یری میسان‬
ترکیه به دنبال گسترش قدرت خود
ژئوپولیتیک
ترکیه به دنبال گسترش قدرت خود
بوسيله ى تی یری میسان‬
تفسیر شوآ ( هولوکاست )
تفسیر شوآ ( هولوکاست )
بوسيله ى تی یری میسان‬
معامله ی قرن
معامله ی قرن
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
تغییر رژیم های سیاسی ؟
تغییر رژیم های سیاسی ؟
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
انحراف رفتاری ایران به سمت ایالات متحده و اسرائیل
انحراف رفتاری ایران به سمت ایالات متحده و اسرائیل
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
حیاط خلوت روابط ایالات متحده و ایران
حیاط خلوت روابط ایالات متحده و ایران
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
حالت چندسویه یا حقوق بین الملل؟
حالت چندسویه یا حقوق بین الملل؟
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
شش طرح متضاد نظام جهانی
شش طرح متضاد نظام جهانی
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه