Voltaire İletişim Ağı

BM Genel Kurulu İNF anlaşmasını ele alamayacak

+

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun uluslararası silahsızlanma ve güvenlikten sorumlu Birinci Komisyonu 25 Ekim 2018’de, Rusya’nın İNF (Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması) anlaşmasına ilişkin sunduğu karar tasarısını reddetti.

- NATO üyesi 25 devlet, yasal süre 18 Ekim’den sonra teslim edildiği gerekçesiyle, Rus tasarısının ele alınması aleyhinde oy kullandı.
- Rus tasarısının 20 Ekim tarihli bir ABD açıklamasına yanıt oluşturduğunu, konunun önemi nedeniyle istisnai olarak gündeme alınabileceğini değerlendiren 31 devlet, karar tasarısının görüşülmesi lehinde oy kullandı.
- 25 üye devlet çekimser oy kullandı.

Birleşmiş Milletler Tüzüğüne göre Rusya, konuyla ilgili Genel Kurulda bir yıldan önce olmamakla birlikte, Güvenlik Konseyinde acil toplantı çağrısında bulunabilir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.