30 Ekim 2018’de US İnstitute of Peace önünde konuşan Savunma Bakanı General James Mattis, 30 gün içerisinde Yemen’daki savaşı sonlandırma niyetini dile getirdi.

Washington, European İnstitute of Peace’in müdürlüğünü üstlenmiş olan BM Genel Sekreteri özel temsilcisi Martin Griffiths’ten (Birleşik Krallık) destek almak niyetinde. Önce Steffan de Mistura’nın (Suriye özel temsilcisi olmasından önce) başkanlığını üstlendiği bu kurum, ABD’li adaşının kardeş kuruluşudur. ABD’li kuruluş, Ronald Reagan tarafından Pentagon’daki eşdeğeri olması için NED ile aynı zamanda kuruldu.

Martin Griffiths geçtiğimiz hafta Washington’u ziyaret etti. Suudilerin El-Arabiya televizyon kanalına uzun bir mülakat verdi (fotoğraf). Griffiths’e Suudi Arabistan’ı içine girdiği bataktan görevi verildiği anlaşılıyor. Yemen, Afganistan gibi her zaman işgalcilere karşı direnmesini bildi ve hiçbir zaman işgal edilemedi.

Jim Mattis’in görüşleri kısa süre içerisinde Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından da tekrarlandı.

Bu savaş, Suudi Savunma Bakanı ve veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın iki ülke arasında yer alan Rübülhali Çölü’ndeki petrol rezervlerini işletmeye yönelik Yemen hükümetini kontrol altına alma girişimidir. Bugüne kadar Pentagon’un genişletilmiş Ortadoğu’nun devlet yapılarının yok edilmesine yönelik genel stratejine eklemleniyor gibi görünüyordu.

Çeviri
Osman Soysal