ولترشبکه

ناگفته های نشست چهارجانبه ی در ارتباط با سوریه

نشست چهارجانبه ی استانبول در رابطه با سوریه ، توانست از پیشنهادات سیاسی روسیه حمایت کند ، اما هنوز هیچ تصمیمی اتخاذ نکرده است . مسکو در حال تهذیب دوستان ترک ، فرانسوی و آلمانی خویش می باشد . تمام هم پیمانان واشنگتن ، قادر به هضم شکست خویش نشده اند و قادر به نتیجه گیری از آن نیز نمی باشند .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 42.4 kb

پس از پیمان روسیه و ایالات متحده در هلسینکی ، در ماه ژوئیه ی گذشته ، پرزیدنت دونالد ترامپ کوشیده تا قشون خود را از سوریه بیرون بکشد ، در حالی که پنتاگون اصرار به حفظ آنها دارد ، تا اینگونه روسیه نتواند به تنهایی در آینده ی این کشور تصمیم گیری کند . با این وجود کلیه ی هم پیمانان واشنگتن نتوانسته اند شکست خود را بپذیرند .

هدف نشست چهار جانبه ی استانبول‌ در این بود تا بتواند نقطه نظر روسیه ، ترکیه ، فرانسه و آلمان را به یکدیگر نزدیک نماید . با مطالعه ی اخبار نهایی [1] ، به نظر می رسد تفاهم میان این کشورها کامل باشد ، در حالی که با مقایسه ی رسانه های کشورهای مورد بحث ،هنوز چیزی مشخص نشده است .

موضوع عدم تفاهم که در این گذارش نیامده ، اساسنامه ی سوریه است که از طریق رفراندوم در سال ۲۰۱۲ اتخاذ شده .

- پس از آنکه روسیه تصور کرد بتواند با نسخه برداری از جمهوری فدرال قومی خود ، آن را در سوریه پیاده کند ، متوجه شد که تفاوت زیادی این کشور با جمهوری فدرال روسیه دارد . در سوریه ، اقوام به لحاظ مکان جغرافیایی مشخص نشده اند . از این رو مسکو دیگر حاضر نیست در این مجادله شرکت کند .

- از نقطه نظر ترکیه ، تکرار سیاست قبرس مفید خواهد بود . در سال ۱۹۷۴ ، عملیات مورد ادعای ( صلح قبرس ) ، تحت کد عملیاتی ( آتیلا) انجام شد .در این عملیات شمال قبرس با پشتیبانی هنری کیسینجر [2] ، می بایستی به ترکیه واگذار شود . امروز نیز عملیات ( شاخ زیتون ) می تواند شمال سوریه را به ترکیه واگذار کند ، و بخشی از خواسته ی ( آتاترک ) محقق گردد [3] .

- از نقطه نظر فرانسوی ،هنوز رویای ٬٬ توافق نامه ی سایک - پیکو (۱۹۱۵ ) ٬٬ برای تحقق مجوزی که از سوی جامعه ی ملت ها داده شده مد نظر می باشد . مبارزه علیه استعماردر پایان جنگ جهانی اول آغاز گردید و جامعه ی ملل در این رابطه توضیح داد که این تضمینی است برای ٬٬ دوران گذر ٬٬ ، میان استقلال موضوعی و استقلال واقعی با حفظ همین بیانات ، پرزیدنت فرانسوا هلند ، زمانی که به نیو یورک سفری داشت ، بر لزوم وجود دستور عمل جدیدی برای سوریه را پیش کشید . در حالی که امانوئل ماکرون عنوان کرد که باید ٬٬ دوران گذر٬٬ را ترتیب داد ، و هنوز جرات توضیح گذر میان چه کس و چه چیزی باید باشد را نداشته است .

طی جنگ دوم جهانی ٬٬ حزب استعمارگر ٬٬ فرانسه ( که در واقع حزب سیاسی نبوده ، بلکه به صورت لابی میان حزبی مطرح می شده ) ، حاضر به حذف استعمار نشد . بدون مجوز دولت پاریس ، ارتش فرانسه نه تنها سوریه را در سال ۱۹۴۵ ( درست بعد از استقلال این کشور ) و الجزایر را بمباران کرد ( کشتار ستیف، گمالا ، خراتا ۱۹۴۵ ) ، در هند و چین ( کشتار هایفونتگ در سال ۱۹۴۶ ) راه انداخت.

در راستای همین ایدئولوژی ، فرانسه ٬٬ مرکز ملی گرایی کرد ٬٬ را به وجود آورد ، که مدل مورد اجرای بریتانیا در فلسطین بوده است .

- به لحاظ نقطه نظر کشور آلمان ، وجود اساسنامه هیچ اهمیتی ندارد ، باید بار دیگر اهالی سوریه را به کشورشان بازگرداند ، همانگونه که بنا به خواسته ی مشترک ناتو و مدیریت دولتی آلمان ، آنها را وادار به مهاجرت کرده بودند [4] . به لحاظ استراتژیک ، عملیاتی که منجر به خروج اهالی از کشورشان شد ، نتوانست به پیروزی ائتلاف بیانجامد . در حالی که به لحاظ اقتصادی ، ورود اکثریت این مهاجران در صنایع سنگین آلمان امکان پذیر نبود . تمام رای دهندگان آلمان از صدر اعظم مرکل خرده گرفتند که آنها وادار به پرداخت کمک های اجتماعی کرده است .

صدر اعظم آلمان کمی دیر [5] متوجه شد که به لحاظ جذابیت آلمان بر کشورهای جنوبی ، تعداد مهاجران به هنگام جنگ و بدون جنگ ، یکسان بوده است ، چرا که برلن اعلام کرده بود ، حاضر به پذیرفتن کلیه ی مهاجران می باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “Joint Statement by the Quadrilateral Summit on Syria”, Voltaire Network, 27 October 2018.

[2] The Cyprus Conspiracy: America, Espionage and the Turkish Invasion, Brendan O’Malley & Ian Craig, I.B. Tauris, 1999.

[3] « Serment national turc », Réseau Voltaire, 28 janvier 1920. « La stratégie militaire de la nouvelle Turquie », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 11 octobre 2017.

[4] “Strategic Engineered Migration as a Weapon of War”, Kelly M. Greenhill, Civil War Journal, Volume 10, Issue 1, July 2008. Understanding the Coercive Power of Mass Migrations,” in Weapons of Mass Migration: Forced Displacement, Coercion and Foreign Policy, Kelly M. Greenhill, Ithaca, 2010. “Migration as a Coercive Weapon: New Evidence from the Middle East”, in Coercion: The Power to Hurt in International Politics, Kelly M. Greenhill, Oxford University Press, 2018.

[5] “چگونه اتحادیۀ اروپا با پناهندگان سوریه بازی می کند”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 2 مه 2016, www.voltairenet.org/article1...

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.

ناتو برگرد خانه !
NATO Go Home !
ناتو برگرد خانه !
بوسيله ى تی یری میسان‬
ترکیه به دنبال گسترش قدرت خود
ژئوپولیتیک
ترکیه به دنبال گسترش قدرت خود
بوسيله ى تی یری میسان‬
تفسیر شوآ ( هولوکاست )
تفسیر شوآ ( هولوکاست )
بوسيله ى تی یری میسان‬
معامله ی قرن
معامله ی قرن
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
تغییر رژیم های سیاسی ؟
تغییر رژیم های سیاسی ؟
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
انحراف رفتاری ایران به سمت ایالات متحده و اسرائیل
انحراف رفتاری ایران به سمت ایالات متحده و اسرائیل
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
حیاط خلوت روابط ایالات متحده و ایران
حیاط خلوت روابط ایالات متحده و ایران
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
حالت چندسویه یا حقوق بین الملل؟
حالت چندسویه یا حقوق بین الملل؟
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
شش طرح متضاد نظام جهانی
شش طرح متضاد نظام جهانی
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه