Voltaire İletişim Ağı

Bahreynli muhalefet lideri ömür boyu hapse mahkum oldu

+

El-Vifak Partisi eski Başkanı Şeyh Ali Selman ve iki yardımcısı Hasan Sultan ve Ali el-Esvet bir Bahreyn mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkum edildi. Monarşiyi devirmek amacıyla Katar rejimiyle ilişki içerisinde olmaktan suçlu bulundular.

Üç mahkum, yönetimdeki Sünni el-Halife Ailesine karşı mücadele eden Şii siyasetçiler. 2011 yılında Halife Ailesi barışçıl gösterilere Suudi Arabistan’ı yardıma çağırarak karşılık vermişti. Suudi Arabistan, gösterileri kanlı bir şekilde bastıran « Nayef Kartalları »nı ülkeye göndermişti.

Şeyh Ali Selman Parlamentonun (1990’da lağvedilen) yeniden açılmasını talep eden, geniş çaplı gösteriler düzenleyen ve 1995 ila 2001 yıllarında Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık’ta sürgüne gitmek zorunda kalan karizmatik bir liderdir. Katar’la doğrulanmış hiçbir bağı yoktur. El-Vifak Partisi 2016’da yasaklandı ve üç mahkum da o tarihten beri tutuklu durumda.

Amnesty İnternational’e göre yargılama bir mizansenden ibarettir ve üç mahkum da düşünce suçlusudur.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.