سوریه باید به زودی شاهد پایان خصومت های نظامی در سراسر کشورش باشد ، به استثنای مناطقی که توسط ترکیه و ایالات متحده اشغال شده . رسانه های بین الملل در حال تهیه ی گذارشهایی در ارتباط با بازگشت پناهندگان ، باز سازی مناطق ویران شده ، و ایجاد مانع برای بازگشت عناصر جهادی اروپایی می باشند .

اما این دو موضوع نسبت به دو موضوع دیگر از اهمیت کمتری برخوردارند .

یک روز پس از وقایع ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، وزیر دفاع ایالات متحده - دونالد رامسفلد ، آدمیرال ک. سبرووسکی را به مدیریت دفتر تغییرات قوا ، تعیین کرد . او بلافاصله دکترین خود را به افسران پنتاگون آموزش ، سپس در آکادمی های نظامی آن راتعلیم داده است . او منبع استناد استراتژیک اصلی ایالات متحده ، حتا پس از انتخاب شدن دونالد ترامپ می باشد .

پایان بخشیدن به جنگ

از سال ۲۰۰۱ ، پنتاگون به دکترین آدمیرال آرتور سبرووسکی عمل می کند ، که رئیس دفتر تغییرات قوا در دوران دونالد رامسفلد بوده است . هدف آن ، چنگ انداختن به منابع طبیعی جهان نمی باشد ، بلکه قطع کردن دست دیگران از کنترل این منابع است . از این رو حفظ هرج و مرجی دائم که تنها نیروهای ایالات متحده قادر به رویارویی با آن باشند ، ضروری است . بنا بر فرمول جرج بوش پسر : باید جنگ بی پایان باشد، و در این جنگ ، ایالات متحده نباید پیروز و یا محکوم شود [1] .

به این جهت ،‌ جنگ لیبی پس از هفت سال و جنگ افغانستان از ۱۷ سال پیش همچنان ادامه دارد . با وجود لفاظی ها هیچ یک از کشورها یی که از سوی پنتاگون ضربه دیده اند ، روی صلح نخواهند دید .

و برای سوریه به همین صورت خواهد بود ، مگر زمانی که ایالات متحده از آنجا خارج شوند . هرچند پرزیدنت دونالد ترامپ اعلام کرده ، قصد دارد به ٬٬ امپریالیزم آمریکا٬٬ پایان دهد ، و کشورش را به وضعیت ٬٬ یکپارچه ٬٬ در آورد . اما با وجود تلاش های او ، این خواسته عملی نشده است .

هنوز مشخص نیست که مطابق با آنچه ژنرال جیمز متیس ( وزیر دفاع ) و مایکل پامپئو ( وزیر امور خارجه ) اعلام کرده اند ، هدف ایالات متحده ،برقراری صلح در یمن طی سی روز آینده خواهد بود ، وبه طرح سعودی ها پایان خواهد بخشید ، و یابار دیگر دکترین سبرووسکی اجرا خواهد شد [2] .

لوگوی اخوان مسلمین : دو شمشیر و کتاب قرآن می باشد ( در تصویر بالا محمد مورسی و رهبر اخوان مسلمین در مصر ) . این سمبل در مصر ، پس از جنایاتی که تحت عنوان این ایدئولوژی صورت گرفته ، ممنوع شده ، همان گونه که صلیب شکسته در اروپا ی غربی و روسیه ممنوع می باشد - آنهم پس از جنایاتی که نازی ها مرتکب شدند . اما اشاره ی دست ، پرزیدنت رجب طیب اردوغان در تصویر بالا ، جایگزین لوگوی اخوان مسلمین شده است .

از میان برداشتن ایدئولوژی عناصر جهادی

به رغم آنکه حوادث سوریه به صورت جنگ داخلی معرفی شده اند ، اما قطع به یقین مناقشه ا ی ایدئولوژیک در جریان بوده است . دو شعار اصلی از سال های ۲۰۱۱ عبارت بودند از :
 الله - سوریه - آزادی ! ( آزادی به مفهوم اجرای قوانین شریعت و نه آزادی های غربی )
 مسیحیان به سوی بیروت ، علوی ها به سوی تابوت !

این مناقشه عمیق تر از آنچه تصور می شده ، بوده است . شعارهای اولیه علیه جمهوری عرب سوریه و حتا رئیس جمهور این کشور بشار اسد نبوده است ، بلکه اساس تمدن سوری را هدف قرار می داده . هدف پایان دادن به جامعه ای بی نظیر با ادیان مختلف ، و پیاده کردن طریقت اخوان مسلمین بوده است .

سوریه مکانی است که در آن هر کس جایز است تا اصول دینی خود را اجرا کند ، و کمک کند تا هر کس اصول دینی خاص خود را رعایت کند . در مسجد اعظم بنی امیه در دمشق ،
عبادت گاهی وجود دارد که در آن آثار متبرک حضرت یوحنای تعمید دهنده قرار دارد .از قرن ها پیش ، به طور روزمره ، یهدودیان [3] ، مسیحیان و مسلمانان در این مکان به عبادت می پردازند .

کتاب تیری میسان در برابر دیدگانمان از ۱۱ سپتامبر تا دونالد ترامپ بخش دوم کتاب ، تنها بررسی و مطالعه بی نظیری بر تاریخ بین الملل اخوان مسلمین می باشد

اخوان مسلمین یک گروه مذهبی نمی باشند ، بلکه اخوتی است سیاسی . آنها از روی مدل ماسون های اروپایی شکل گرفته اند ،و بسیاری از طرفداران آن در گذشته به لژهای ماسونی تعلق داشته اند . اعضای آن در میان احذاب مختلف سیاسی و گروه های عناصر جهادی فعالیت می کنند . و تمامی رهبران آنها از اسامه بن لادن گرفته تا ابوبکر بغدادی ، عضو و یا از اعضای سابق این اخوت بوده اند .

ایدئولوژی اخوان مسلمین طریقت را به دو بخش تقسیم می کند : آنها یی که از سوی خداوند مجاز شناخته شده اند ، و آنهایی را که او منع کرده است [4] . از این رو جهان به دو بخش تقسیم می شود : بخش خدمتگذاران و بخش دشمنان خداوند . در نتیجه ، آنهایی که از طریقت درست پیروی می کنند ، ارج نهاده خواهند شد ، و دیگران باید کشته شوند .

این ایدئولوژی از سوی واعظین سعودی آموزش داده می شود ( حتا آنهایی که امروزه آن را محکوم می کنند ، و خاندان سلطنتی را به آن ترجیح می دهند ) ، واعظین اخوت ترک و قطری نیز در حال آموزش این تعالیم می باشند . این ایدئولوژی نه تنها در جنگ سوریه به کار گرفته شده ، بلکه در تمام جنایتاتی که از سوی عناصر جهادی صورت می پذیرد ، حاکم است .

فرض بر اینکه ایالات متحده آماده ی برقراری صلح در سوریه باشد ، این موضوع باید از سوی مجمع عمومی سازمان ملل ،یا شواری امنیت ،به محکومیت آشکار ایدئولوژی اخوان مسلمین بیانجامد . از این رو ، صلح سوریه می تواند وضعیت حاکم در لیبی ، عراق و افغانستان را به صورت گسترده ای آسان سازد ، و به تضعیف تروریزم بین الملل منتهی شود .

از این رو اعلام ٬٬ عفو عمومی ٬٬ خطرناک است ، زیرا باید جنایات مرتبط با این ایدئولوژی محکوم شود . همانگونه که در پایان جنگ دوم جهانی ، تمام مدافعان و نظریه پردازان نازی را محاکمه کردند ، امروزه باید آنهایی را که در ترویج ایدئولوژی اخوان مسلمین سهیم بودند ، محاکمه شوند . با این تفاوت که بر خلاف دادگاه نورنبرگ ، باید دولت و قانون رعایت ، و اسناد عطف به ماسبق شود . آنچه در اینجا اهمیت دارد : محکومیت افراد نمی باشد ، بلکه یک ایدئولوژی است که باید از میان برداشته شود .

در سال ۱۹۴۵ ، شوروی/ روسیه ، بر پایه ی یک ایدئولوژی ساخته شد : مبارزه ی علیه نژاد پرستی و ایدئولوژی نازی - به صورتی که تمام انسان ها برابرند ، و تمام ملت ها مستحق احترام . به همین گونه ، سوریه تنها با مبارزه علیه ایدئولوژی اخوان مسلمین می تواند باز سازی شود - با تایید آنکه تمام انسان ها برابرند ، و تمام ادیان مستحق احترام .

اخوت اخوان مسلمین ، همچنان از حمایت انگلستان برخوردار می باشد [5] . و تا زمانی که این حمایت ادامه داشته باشد ، محکومیت رهبران آنها غیر ممکن است . اما این موضوع اهمیت چندانی ندارد ، زیرا باید تفکری که منجر به جنایت می شود را محکوم ساخت .

نتیجه

پایان یک جنگ با طرف های پیروز و شکست خورده مشخص می شود . اما جنگ سوریه نه تنها زندگی مردم سوریه را نابود ساخته ، بلکه در فرانسه و بلژیک ، چین و روسیه و سایر کشورها ، به همین صورت عمل کرده . تفکر بر صلح سوریه باید مطابق با حقایق محلی باشد ، همچنین جنایات عناصر جهادی در سایر کشورها نیز محکوم شود .

باید دانست که ۱۲۴ کشوری که خود را از ٬٬ دوستان ٬٬ سوریه خوانده اند ، به لحاظ نظامی شکست خورده اند ، و با فرستادن سربازان مزدور به این کشور ، اغلب هیچ گونه خسارتی در سرزمین خود ندیده اند ، و برای عدم پذیرش شکست خود ، می کوشند تا مسئولیت خود را از جنایاتی که مرتکب شده اند ، نادیده انگارند .

نه تنها صلح نمی تواند بدون محاکمه ی ایدئولوژی اخوان مسلمین در سوریه برقرار شود ، بلکه این جنگ در کشورهای دیگر نیز ادامه خواهد یافت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1The Pentagon’s New Map, Thomas P. M. Barnett, Putnam Publishing Group, 2004. « Le projet militaire des États-Unis pour le monde », par Thierry Meyssan, Haïti Liberté (Haïti) , Réseau Voltaire, 22 août 2017.

[2James Mattis Remarks at the United States Institute for Peace”, by James Mattis, Voltaire Network, 30 October 2018. “Michael R. Pompeo : Ending the Conflict in Yemen”, by Mike Pompeo, Voltaire Network, 31 October 2018. « Washington veut mettre fin à la guerre au Yémen », Réseau Voltaire, 31 octobre 2018.

[3Depuis 1967, la plupart des juifs syriens ont quitté le pays pour Israël. Cependant de nombreux visiteurs étrangers juifs continuent à venir prier à la Grande mosquée.

[4Ma’alim fi tarîq, Sayyid Qutb, 1964. Version française : Jalons sur la route de l’islam, Sayyid Qutb, Ar-Rissala.

[5À lire absolument : «Les Printemps arabes vécus par les Frères musulmans», la seule étude actuellement disponible sur l’histoire internationale de la Confrérie. In Sous nos yeux, Thierry Meyssan, Demi-Lune 2017.