ولترشبکه

سوریه : برقراری صلح مستلزم محکومیت بین المللی ایدئولوژی اخوان مسلمین می باشد

هم زمان با انتشار پروژه های مختلفی برای صلح سوریه در دبیر خانه ها ی جهان ، تی یری میسان نشان داده که همه ی آنها در ارتباط با این جنگ ناسازگارند . به نظر وی ، بررسی اجمالی این بحران ، نشان داده همه ی آنها نه تنها برای حل این مشکل شکست خورده اند ، بلکه بستری برای ایجاد جنگی دیگر مهیا ساخته اند . از این رو بررسی ایدئولوژیک بحران در این میان بسیار حائز اهمیت می باشد

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 19.6 kb

سوریه باید به زودی شاهد پایان خصومت های نظامی در سراسر کشورش باشد ، به استثنای مناطقی که توسط ترکیه و ایالات متحده اشغال شده . رسانه های بین الملل در حال تهیه ی گذارشهایی در ارتباط با بازگشت پناهندگان ، باز سازی مناطق ویران شده ، و ایجاد مانع برای بازگشت عناصر جهادی اروپایی می باشند .

اما این دو موضوع نسبت به دو موضوع دیگر از اهمیت کمتری برخوردارند .

JPEG - 25.4 kb
یک روز پس از وقایع ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، وزیر دفاع ایالات متحده - دونالد رامسفلد ، آدمیرال ک. سبرووسکی را به مدیریت دفتر تغییرات قوا ، تعیین کرد . او بلافاصله دکترین خود را به افسران پنتاگون آموزش ، سپس در آکادمی های نظامی آن راتعلیم داده است . او منبع استناد استراتژیک اصلی ایالات متحده ، حتا پس از انتخاب شدن دونالد ترامپ می باشد .

پایان بخشیدن به جنگ

از سال ۲۰۰۱ ، پنتاگون به دکترین آدمیرال آرتور سبرووسکی عمل می کند ، که رئیس دفتر تغییرات قوا در دوران دونالد رامسفلد بوده است . هدف آن ، چنگ انداختن به منابع طبیعی جهان نمی باشد ، بلکه قطع کردن دست دیگران از کنترل این منابع است . از این رو حفظ هرج و مرجی دائم که تنها نیروهای ایالات متحده قادر به رویارویی با آن باشند ، ضروری است . بنا بر فرمول جرج بوش پسر : باید جنگ بی پایان باشد، و در این جنگ ، ایالات متحده نباید پیروز و یا محکوم شود [1] .

به این جهت ،‌ جنگ لیبی پس از هفت سال و جنگ افغانستان از ۱۷ سال پیش همچنان ادامه دارد . با وجود لفاظی ها هیچ یک از کشورها یی که از سوی پنتاگون ضربه دیده اند ، روی صلح نخواهند دید .

و برای سوریه به همین صورت خواهد بود ، مگر زمانی که ایالات متحده از آنجا خارج شوند . هرچند پرزیدنت دونالد ترامپ اعلام کرده ، قصد دارد به ٬٬ امپریالیزم آمریکا٬٬ پایان دهد ، و کشورش را به وضعیت ٬٬ یکپارچه ٬٬ در آورد . اما با وجود تلاش های او ، این خواسته عملی نشده است .

هنوز مشخص نیست که مطابق با آنچه ژنرال جیمز متیس ( وزیر دفاع ) و مایکل پامپئو ( وزیر امور خارجه ) اعلام کرده اند ، هدف ایالات متحده ،برقراری صلح در یمن طی سی روز آینده خواهد بود ، وبه طرح سعودی ها پایان خواهد بخشید ، و یابار دیگر دکترین سبرووسکی اجرا خواهد شد [2] .

JPEG - 43.9 kb
لوگوی اخوان مسلمین : دو شمشیر و کتاب قرآن می باشد ( در تصویر بالا محمد مورسی و رهبر اخوان مسلمین در مصر ) . این سمبل در مصر ، پس از جنایاتی که تحت عنوان این ایدئولوژی صورت گرفته ، ممنوع شده ، همان گونه که صلیب شکسته در اروپا ی غربی و روسیه ممنوع می باشد - آنهم پس از جنایاتی که نازی ها مرتکب شدند . اما اشاره ی دست ، پرزیدنت رجب طیب اردوغان در تصویر بالا ، جایگزین لوگوی اخوان مسلمین شده است .

از میان برداشتن ایدئولوژی عناصر جهادی

به رغم آنکه حوادث سوریه به صورت جنگ داخلی معرفی شده اند ، اما قطع به یقین مناقشه ا ی ایدئولوژیک در جریان بوده است . دو شعار اصلی از سال های ۲۰۱۱ عبارت بودند از :
- الله - سوریه - آزادی ! ( آزادی به مفهوم اجرای قوانین شریعت و نه آزادی های غربی )
- مسیحیان به سوی بیروت ، علوی ها به سوی تابوت !

این مناقشه عمیق تر از آنچه تصور می شده ، بوده است . شعارهای اولیه علیه جمهوری عرب سوریه و حتا رئیس جمهور این کشور بشار اسد نبوده است ، بلکه اساس تمدن سوری را هدف قرار می داده . هدف پایان دادن به جامعه ای بی نظیر با ادیان مختلف ، و پیاده کردن طریقت اخوان مسلمین بوده است .

سوریه مکانی است که در آن هر کس جایز است تا اصول دینی خود را اجرا کند ، و کمک کند تا هر کس اصول دینی خاص خود را رعایت کند . در مسجد اعظم بنی امیه در دمشق ، عبادت گاهی وجود دارد که در آن آثار متبرک حضرت یوحنای تعمید دهنده قرار دارد .از قرن ها پیش ، به طور روزمره ، یهدودیان [3] ، مسیحیان و مسلمانان در این مکان به عبادت می پردازند .

JPEG - 35.5 kb
کتاب تیری میسان در برابر دیدگانمان از ۱۱ سپتامبر تا دونالد ترامپ بخش دوم کتاب ، تنها بررسی و مطالعه بی نظیری بر تاریخ بین الملل اخوان مسلمین می باشد

اخوان مسلمین یک گروه مذهبی نمی باشند ، بلکه اخوتی است سیاسی . آنها از روی مدل ماسون های اروپایی شکل گرفته اند ،و بسیاری از طرفداران آن در گذشته به لژهای ماسونی تعلق داشته اند . اعضای آن در میان احذاب مختلف سیاسی و گروه های عناصر جهادی فعالیت می کنند . و تمامی رهبران آنها از اسامه بن لادن گرفته تا ابوبکر بغدادی ، عضو و یا از اعضای سابق این اخوت بوده اند .

ایدئولوژی اخوان مسلمین طریقت را به دو بخش تقسیم می کند : آنها یی که از سوی خداوند مجاز شناخته شده اند ، و آنهایی را که او منع کرده است [4] . از این رو جهان به دو بخش تقسیم می شود : بخش خدمتگذاران و بخش دشمنان خداوند . در نتیجه ، آنهایی که از طریقت درست پیروی می کنند ، ارج نهاده خواهند شد ، و دیگران باید کشته شوند .

این ایدئولوژی از سوی واعظین سعودی آموزش داده می شود ( حتا آنهایی که امروزه آن را محکوم می کنند ، و خاندان سلطنتی را به آن ترجیح می دهند ) ، واعظین اخوت ترک و قطری نیز در حال آموزش این تعالیم می باشند . این ایدئولوژی نه تنها در جنگ سوریه به کار گرفته شده ، بلکه در تمام جنایتاتی که از سوی عناصر جهادی صورت می پذیرد ، حاکم است .

فرض بر اینکه ایالات متحده آماده ی برقراری صلح در سوریه باشد ، این موضوع باید از سوی مجمع عمومی سازمان ملل ،یا شواری امنیت ،به محکومیت آشکار ایدئولوژی اخوان مسلمین بیانجامد . از این رو ، صلح سوریه می تواند وضعیت حاکم در لیبی ، عراق و افغانستان را به صورت گسترده ای آسان سازد ، و به تضعیف تروریزم بین الملل منتهی شود .

از این رو اعلام ٬٬ عفو عمومی ٬٬ خطرناک است ، زیرا باید جنایات مرتبط با این ایدئولوژی محکوم شود . همانگونه که در پایان جنگ دوم جهانی ، تمام مدافعان و نظریه پردازان نازی را محاکمه کردند ، امروزه باید آنهایی را که در ترویج ایدئولوژی اخوان مسلمین سهیم بودند ، محاکمه شوند . با این تفاوت که بر خلاف دادگاه نورنبرگ ، باید دولت و قانون رعایت ، و اسناد عطف به ماسبق شود . آنچه در اینجا اهمیت دارد : محکومیت افراد نمی باشد ، بلکه یک ایدئولوژی است که باید از میان برداشته شود .

در سال ۱۹۴۵ ، شوروی/ روسیه ، بر پایه ی یک ایدئولوژی ساخته شد : مبارزه ی علیه نژاد پرستی و ایدئولوژی نازی - به صورتی که تمام انسان ها برابرند ، و تمام ملت ها مستحق احترام . به همین گونه ، سوریه تنها با مبارزه علیه ایدئولوژی اخوان مسلمین می تواند باز سازی شود - با تایید آنکه تمام انسان ها برابرند ، و تمام ادیان مستحق احترام .

اخوت اخوان مسلمین ، همچنان از حمایت انگلستان برخوردار می باشد [5] . و تا زمانی که این حمایت ادامه داشته باشد ، محکومیت رهبران آنها غیر ممکن است . اما این موضوع اهمیت چندانی ندارد ، زیرا باید تفکری که منجر به جنایت می شود را محکوم ساخت .

نتیجه

پایان یک جنگ با طرف های پیروز و شکست خورده مشخص می شود . اما جنگ سوریه نه تنها زندگی مردم سوریه را نابود ساخته ، بلکه در فرانسه و بلژیک ، چین و روسیه و سایر کشورها ، به همین صورت عمل کرده . تفکر بر صلح سوریه باید مطابق با حقایق محلی باشد ، همچنین جنایات عناصر جهادی در سایر کشورها نیز محکوم شود .

باید دانست که ۱۲۴ کشوری که خود را از ٬٬ دوستان ٬٬ سوریه خوانده اند ، به لحاظ نظامی شکست خورده اند ، و با فرستادن سربازان مزدور به این کشور ، اغلب هیچ گونه خسارتی در سرزمین خود ندیده اند ، و برای عدم پذیرش شکست خود ، می کوشند تا مسئولیت خود را از جنایاتی که مرتکب شده اند ، نادیده انگارند .

نه تنها صلح نمی تواند بدون محاکمه ی ایدئولوژی اخوان مسلمین در سوریه برقرار شود ، بلکه این جنگ در کشورهای دیگر نیز ادامه خواهد یافت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] The Pentagon’s New Map, Thomas P. M. Barnett, Putnam Publishing Group, 2004. « Le projet militaire des États-Unis pour le monde », par Thierry Meyssan, Haïti Liberté (Haïti) , Réseau Voltaire, 22 août 2017.

[2] “James Mattis Remarks at the United States Institute for Peace”, by James Mattis, Voltaire Network, 30 October 2018. “Michael R. Pompeo : Ending the Conflict in Yemen”, by Mike Pompeo, Voltaire Network, 31 October 2018. « Washington veut mettre fin à la guerre au Yémen », Réseau Voltaire, 31 octobre 2018.

[3] Depuis 1967, la plupart des juifs syriens ont quitté le pays pour Israël. Cependant de nombreux visiteurs étrangers juifs continuent à venir prier à la Grande mosquée.

[4] Ma’alim fi tarîq, Sayyid Qutb, 1964. Version française : Jalons sur la route de l’islam, Sayyid Qutb, Ar-Rissala.

[5] À lire absolument : «Les Printemps arabes vécus par les Frères musulmans», la seule étude actuellement disponible sur l’histoire internationale de la Confrérie. In Sous nos yeux, Thierry Meyssan, Demi-Lune 2017.

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.