Voltaire İletişim Ağı

İran petrolünün gizli pazarı

+

ABD, 5 Kasım 2018’de İran’ın bankacılık ve petrol sektörüne karşı yaptırımlarını yürürlüğe sokarken, Cumhurbaşkanı Şeyh Hasan Ruhani ülkesinin bunları « gururla deleceğini » açıkladı.

ABD’nin tahminlerine göre İran, dünya petrol pazarının % 2’sini temsil etmektedir. Yaptırımların yeniden uygulanması günde 1,4 ila 1,7 milyon varilin pazardan çekmesi anlamına gelecektir. Sadece yaptırımların duyurulması bile günde 800 000 varil petrolü çekmesine neden olmuştur. Bu arada Washington, planını gözden geçirmek ve petrol fiyatının varil başına yaklaşık 70 dolarda sabitlenmesi için, Çin, Hindistan, Yunanistan, İtalya, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye’ye altı aylık bir geçiş süreci tanımak zorunda kaldı.

İran tarafında ise daha şimdiden, Irak’ın Kerkük petrol sahasını Türkiye’nin Ceyhan limanına bağlayan, Türkiye’nin ulusal şirketi BOTAŞ Petroleum Pipeline Corporation’ın petrol boru hattı kullanılmaya başlandı. Aynı boru hattı, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından IŞİD’in hizmetine sunulmuştu.

Öte yandan İran’ın tüm tankerleri, ABD tarafından izlenmelerini zorlaştıracak şekilde, Eylül ayı ortasından beri peşi sıra uydu yer belirleme sistemlerini devre dışı bıraktılar [1]. Bununla birlikte coğrafi konumlarının belirlenememesi, söz konusu gemilerin sigortalanmasını da zorlaştırmaktadır. Altı büyük tanker, yüklerini geçiş yapan gemilere aktarmak üzere açıkta bekletilmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Iranian Oil Tankers Go Dark With 1 1/2 Months to Go to Sanctions”, Julian Lee, Bloomberg, September 25, 2018.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.