Voltaire İletişim Ağı

Akdeniz’i Körfeze bağlayan İsrail demiryolu projesi

+

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, 5 Kasım 2018’de, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman Sultanlığı üzerinden Akdeniz’i Körfez’e bağlayan demiryolu projesini tanıttı.

Yisrael Katz daha önce de Nisan 2017’de bu projeden söz etmişti, ama bu kez Umman’da gerçekleştirilen Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği (İRU) dünya kongresinde açıklama yaptı. Oysa bu kurum BM’nin demiryolları konusunda uzmanlaşmış bir ajansı değil ama sınır aşırı trafik koşullarını müzakere etmekle görevi, karayolu nakliyecileri (kamyon ve otobüs) sendikasıdır.

O sırada yapılması için hiçbir neden olmayan açıklamanın, İsrail’in halen Körfez’de yürüttüğü diplomatik seferberlikle bağlantılı olduğu düşünülmektedir (Başbakan’ın Umman ziyareti, judocuların Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki dünya şampiyonasına katılımı, Spor ve Kültür Bakanının Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Şeyh Zayed Camii ziyareti).

« Barış Demiryolu »nun İsrail’in Hayfa Limanından (işletme hakkının Shanghai İnternational Port Group’a verildiği) başlaması, Veliaht Prensi « MBS »nin bundan bir yıl önce İsrail’i ziyaret ettiği Suudi Arabistan’dan geçmesi ve ağır Alzheimer krizinde olan Sultan Kabus’un Binyamin Netanyahu’yu kabul ediyormuş gibi yaptığı Umman’da sonlanması bekleniyor.

ABD’nin Ortadoğu özel temsilcisi Jason Greenblatt, bu projenin Başkan Trump tarafından duyurulan « yüzyılın pazarlığı » ile bağlantılı olabileceğini ima edecek şekilde « çabaları bizim çabalarımızı desteklemektedir » tweetini attı.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.