Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 7 Kasım 2018’de terörizmle mücadele kavramının Anglosaksonlar tarafından suistimal edilmesini şiddetle kınadı.

Bakana göre, yeni geliştirilen « şiddet içeren aşırılıkçılıkla mücadele » kavramı, terörist eylemleri « otoriter » olarak niteledikleri hükümetlere karşı Anglosakson stratejisine hizmet etmeleri durumunda onaylamayı hedeflemektedir.

Dışişleri Bakanı, her devletin aşırılıkçı ideolojiye karşı mücadele tarzı konusunda kendi yasaları uyarınca sorumlu olduğunu, buna karşın hükümetler arası işbirliğinin Birleşmiş Milletlerin evrensel yasalarına tabi olduğunu hatırlattı.

Lavrov, « bu kavramın [« şiddet içeren aşırılıkçılıkla mücadele »] yaratıcılarının, temelde aşırılık yanlılarını meşrulaştırmaya ve onları her türlü yasal sorumluluktan muaf tutmaya hazır olduklarının » altını çizdi.

Aynı konuyla ilgili olarak şu makaleyi de okumanızı öneririz: « Suriye: barış için Müslüman Kardeşler ideolojisinin uluslararası alanda mahkumiyeti şarttır », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 6 Kasım 2018.

Çeviri
Osman Soysal