Corriere della Sera « M5S (5 Yıldız Hareketi) Sicilya’daki maksi radar konusunda bölündü » başlığıyla bir maksi yalan haber yaymaktadır: 5 Yıldız Hareketi’nin, Sicilya’da « No MUOS»’çular arasında seçmenin onayını aldıktan sonra, bugün geri adım atması gerçeği karşısında değil, ama bizzat anlaşmazlık konusu hakkında.

Niscemi’deki MUOS istasyonu « maksi radar » olarak tanımlanırken, bir karasal gözetleme aracı, dolayısıyla da savunma amaçlı olduğu izlenimi verilerek kamuoyu yanıltılmaktadır. MUOS (Mobile User Objective System) ise aksine ABD’nin küresel ölçekte saldırı yeteneğini arttıran yeni bir uydu iletişim sistemidir.

Lockheed Martin tarafından U.S. Navy için geliştirilen sistem, dört kara istasyonuyla bağlantılı, yer sabit yörüngeli dört uydu (artı bir yedek) başlangıç konfigürasyonundan oluşmaktadır. Bunlardan iki tanesi ABD’de (Havai ve Virginia’da), biri Sicilya’da ve biri de Avustralya’dadır. Dört istasyon birbiriyle bir kara ağı ve denizaltı fiber optik kablo ağıyla (Niscemi’deki doğrudan Virginia’daki istasyona bağlıdır) bağlantılıdır.

Daha şimdiden faaliyette olan MUOS, önceki sistemlerden 16 kez daha üstün bir yeteneğe ulaşarak 2019 yazında tam kapasiteyle kullanılır hale gelecektir. Eşzamanlı olarak ultra-yüksek frekansta kriptolu sesli, görüntülü mesajlar ve veriler aktaracaktır. Savaş denizaltıları ve gemiler, avcı-bombardıman uçakları ve insansız hava araçları, askeri araçlar ve kara birimleri böylece kutuplar da dahil olmak üzere dünyanın herhangi bir yerinde hareket halinde iken, Pentagon’un emrinde olmak üzere tek bir komuta, idare ve iletişim merkezine bağlanacaktır.

Dolayısıyla Niscemi’deki MUOS istasyonu adayı koruyan bir « Sicilyalı maksi radarı » değil, ama ABD’nin küresel savaş aygıtının vazgeçilmez parçasıdır.

Aynı işlevi ABD ve NATO’nun İtalya’daki diğer büyük üsleri de görmektedir. Niscemi’den birkaç kilometre uzaklıkta olan Sigonella Naval Air Station’u, özellikle Ortadoğu ve Afrika’da, özel kuvvetler ve insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen askeri harekatların başlangıç üssüdür.

Sigonella’da konuşlu ABD « füze kalkanı » uydu istasyonu JTAGS –dünya ölçeğinde beş tanesinden biri (diğerleri ABD, Suudi Arabistan, Güney Kore ve Japonya’da yer almaktadır)– sadece füze savunmasına değil, ama ileri mevzilerde düzenlenen saldırı harekatlarında da hizmet vermektedir.

Lago Patria’daki (Napoli) Birleşik Müttefik Kuvvet Komutanlığı, aynı zamanda Avrupa’daki ABD deniz kuvvetlerine (Latium Gaeta’da üslenmiş Altın Filoyla birlikte) ve ana karargahı Napoli-Capodichino’da olan Afrika’daki ABD deniz kuvvetlerine komuta eden bir ABD’li amiralin emirleri altındadır.

Anavatan dışındaki en büyük ABD cephaneliği olan Camp Darby, Ortadoğu, Asya ve Afrika’da yürüttüğü savaşlarda ABD birliklerinin ikmalini sağlamaktadır.

Vicenze’deki 173ncü ABD Hava İndirme Tugayı, Afganistan, Irak, Ukrayna ve diğer Doğu Avrupa ülkelerinde harekat yürütmektedir.

2020’den itibaren B61-12’lerle değiştirilecek olan nükleer bombalarıyla birlikte, ABD komutası altındaki ABD’li ve İtalyan avcı uçaklarının konuşlandırıldığı Aviano ve Ghedi üsleri, Pentagon’un nükleer stratejisinin ayrılmaz parçasıdırlar.

Bu konuyla ilgili olarak Luigi Di Maio ve M5S’in diğer liderleri [1], İCAN (Nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılması için kampanya – ç.n.) ile birlikte, İtalya’yı ABD nükleer silahlarından kurtaracak şekilde kati olarak İtalya’yı BM Sözleşmesine dahil etme taahhüdü verdiklerini acaba anımsıyorlar mı?

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Il Manifesto (İtalya)

[15 Yıldız Hareketi, Lega ile birlikte, Ligui Di Maio’nun Başbakan Yardımcısı olduğu hükümette yer alan bir partidir.