ژنرال جیمزمتیس ، وزیر دفاع ایالات متحده ، در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸ ، در برابر انستیتوی صلح این کشور اعلام کرد ، که تا ۳۰ روز آینده به جنگ یمن پایان خواهد داد .

(واشنگتن خواهان تکیه بر نماینده ی ویژه ی سازمان ملل - مارتن گریفیتز ( انگلستان می باشد که در گذشته رئيس اروپایی انستیتوی صلح بوده است . این سازمان ، که در ابتدا توسط استفان دو میستورا ( پیش از آنکه نماینده ی ویژه برای امور سوریه باشد ) ، اداره می شده ، این سازمان هم تای سازمان ایالات متحده می باشد ، که توسط دونالد ریگان به وجود آمد تا بتواند معادلی در پنتاگون داشته باشد : سازمان ( ن ای دی )

مارتن گریفیتز هفته ی پیش در واشنگتن دعوت شد . او در تلویزیون ال-عربیا ( در عکس فوق ) در مصاحبه ا ی طولانی شرکت داشت . به نظر می رسد که ماموریت او کمک به عربستان سعودی باشد ، تا بتواند خود را از لانه ی زنبوری که در آن گرفتار شده ، خارج کند . یمن ، به مانند افغانستان ، پیوسته در برابر اشغالگران مقاومت کرده ، و هرگز تحت اشغال قرار نگرفته است .

گفته های جیمز متیس بلافاصله از سوی مایک پومپئو ، تکرار شد .

طرح اولیه ی این جنگ توسط ولیعهد عربستان محمد بن سلمان به اجرا در آمد ، تا بتواند بر منابع نفتی ٬٬ ربع خالی ٬٬ حاکم شود ، که منطقه ای است میان این دو کشور . سپس با کمک اسرائیل که مقر نظامی به همراه سعودی ها در سومالی لند دارند ، ادامه یافت . این جنگ تا کنون در چارچوب استراتژی پنتاگون قرار گرفته که خواهان نابودی ساختار های دولتی در خاور میانه ی بزرگ می باشد ( دکترین سبروسکی ) .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian