ولترشبکه

بازار مخفی نفت ایران

+

در حالی که ایالات متحده در ۵ نوامبر ۲۰۱۸ ، تحریمات جدید بانکی و نفتی رابر ایران تحمیل کرده ، پرزیدنت شیخ حسن روحانی اطمینان خاطر داده که کشورش می تواند ٬٬ آنها را به صورت افتخار آمیزی دور بزند ٬٬ .

بنا بر محاسبات ایالات متحده ، ایران ۲ ٪ بازار نفتی جهان را به خود اختصاص داده است . و با آغاز تحریم ها ۱/۴ تا ۱/۷ میلیون باریل از این حجم باید کاسته شود . اعلام تحریمات باعث شده تا هشت صد هزار باریل از صادرات روزانه کاسته شود . با این حال واشنگتن مجبور شده به مدت شش ماه معافیتی برای چین ، هند ، یونان ، ایتالیا ، ژاپن ، کره ی جنوبی ، تایوان و ترکیه قائل شود تا قیمت هر بشکه ۷۰ دلار ثابت بماند .

از طرف ایران ، استفاده از خطوط نفتی شرکت ملی نفت ترکیه ( بوتاس پترولیوم پایپ لاین کورپوریشین ) میادین نفتی کرکوک عراق را به بندر جیحان ترکیه متصل می کند . همین خط نفتی ، توسط پرزیدنت رجب طیب اردوغان ، در سال ۲۰۱۵ ، در اختیار داعش قرار گرفت .

از سوی دیگر تمامی تانکرهای نفتی ایران توانسته اند خطوط ارتباطی ماهواره ای خود را یکی پس از دیگری از نیمه ی ماه سپتامبر قطع کنند ، و این امر باعث شده تا رد یابی آنها به ویژه از سوی ایالات متحده با مشکل مواجه شود [1] . همچنین با ناممکن بودن موقعیت یابی جغرافیایی آنها ، به مشکل امنیت این کشتی ها نیز اضافه شده .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “Iranian Oil Tankers Go Dark With 1 1/2 Months to Go to Sanctions”, Julian Lee, Bloomberg, September 25, 2018.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.