در حالی که ایالات متحده در ۵ نوامبر ۲۰۱۸ ، تحریمات جدید بانکی و نفتی رابر ایران تحمیل کرده ، پرزیدنت شیخ حسن روحانی اطمینان خاطر داده که کشورش می تواند ٬٬ آنها را به صورت افتخار آمیزی دور بزند ٬٬ .

بنا بر محاسبات ایالات متحده ، ایران ۲ ٪ بازار نفتی جهان را به خود اختصاص داده است . و با آغاز تحریم ها ۱/۴ تا ۱/۷ میلیون باریل از این حجم باید کاسته شود . اعلام تحریمات باعث شده تا هشت صد هزار باریل از صادرات روزانه کاسته شود . با این حال واشنگتن مجبور شده به مدت شش ماه معافیتی برای چین ، هند ، یونان ، ایتالیا ، ژاپن ، کره ی جنوبی ، تایوان و ترکیه قائل شود تا قیمت هر بشکه ۷۰ دلار ثابت بماند .

از طرف ایران ، استفاده از خطوط نفتی شرکت ملی نفت ترکیه ( بوتاس پترولیوم پایپ لاین کورپوریشین ) میادین نفتی کرکوک عراق را به بندر جیحان ترکیه متصل می کند . همین خط نفتی ، توسط پرزیدنت رجب طیب اردوغان ، در سال ۲۰۱۵ ، در اختیار داعش قرار گرفت .

از سوی دیگر تمامی تانکرهای نفتی ایران توانسته اند خطوط ارتباطی ماهواره ای خود را یکی پس از دیگری از نیمه ی ماه سپتامبر قطع کنند ، و این امر باعث شده تا رد یابی آنها به ویژه از سوی ایالات متحده با مشکل مواجه شود [1] . همچنین با ناممکن بودن موقعیت یابی جغرافیایی آنها ، به مشکل امنیت این کشتی ها نیز اضافه شده .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Iranian Oil Tankers Go Dark With 1 1/2 Months to Go to Sanctions”, Julian Lee, Bloomberg, September 25, 2018.