Voltaire İletişim Ağı

IMF, Marshall Adaları’nın kripto para birimi sahibi olmasını engellemeye çalışıyor

+

Marshall Adaları parlamentosu, 26 Şubat 2018’de bir kripto para biriminin çıkarılması ilkesini (Declaration and İssuance of the Sovereign Currency Act 2018) kabul etti. Bu kararın Sovereign (SOV) adı altında bir İsrail şirketi olan Neema tarafından yürütülmesi bekleniyor.

Bir ordusu olmayan ve savunması ABD tarafından sağlanan Marshall Adaları’nın kendine ait bir para birimi bulunmamakta ve ülkede dolar kullanılmaktadır.

Uluslararası Para Fonu’na göre, Sovereign’in projesi kara para aklanması ve terörizmin finansmanına karşı mücadele alanında hiçbir garanti sunmamaktadır. Dolayısıyla da dolara dönüştürülebilir olmaması muhtemeldir.

Bu öngörü karşısında telaşa kapılan Marshall Adaları parlamentosunun, 12 Kasım’da yeni para biriminin uygulanması konusunda karar alması ve Hilde Heine hükümetini kınaması beklenmektedir.

Günümüzde dünyada bir kripto para birimine (Petro) sahip olan tek devlet Venezüella’dır. Bu arada Petro piyasaya değil ama ülkenin doğal kaynaklarına endekslidir. Bu sistem Yeni Bolivar para biriminin aşırı oranda değer kaybının sonlandırılmasına imkan tanımıştır.

2018’in başından beri Birleşik Krallık, Kanada, Singapur, Türkiye ve İran, kendi kripto para birimlerini yaratma imkanını araştırmaktadır.

Çeviri
Osman Soysal

Ekteki dokümanlar

 
IMF Report

See page 6 : "Protecting fincial stability".


(PDF - 1.4 Mb)
 
Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.