Marshall Adaları parlamentosu, 26 Şubat 2018’de bir kripto para biriminin çıkarılması ilkesini (Declaration and İssuance of the Sovereign Currency Act 2018) kabul etti. Bu kararın Sovereign (SOV) adı altında bir İsrail şirketi olan Neema tarafından yürütülmesi bekleniyor.

Bir ordusu olmayan ve savunması ABD tarafından sağlanan Marshall Adaları’nın kendine ait bir para birimi bulunmamakta ve ülkede dolar kullanılmaktadır.

Uluslararası Para Fonu’na göre, Sovereign’in projesi kara para aklanması ve terörizmin finansmanına karşı mücadele alanında hiçbir garanti sunmamaktadır. Dolayısıyla da dolara dönüştürülebilir olmaması muhtemeldir.

Bu öngörü karşısında telaşa kapılan Marshall Adaları parlamentosunun, 12 Kasım’da yeni para biriminin uygulanması konusunda karar alması ve Hilde Heine hükümetini kınaması beklenmektedir.

Günümüzde dünyada bir kripto para birimine (Petro) sahip olan tek devlet Venezüella’dır. Bu arada Petro piyasaya değil ama ülkenin doğal kaynaklarına endekslidir. Bu sistem Yeni Bolivar para biriminin aşırı oranda değer kaybının sonlandırılmasına imkan tanımıştır.

2018’in başından beri Birleşik Krallık, Kanada, Singapur, Türkiye ve İran, kendi kripto para birimlerini yaratma imkanını araştırmaktadır.

Çeviri
Osman Soysal

titre documents joints


IMF Report

See page 6 : "Protecting fincial stability".


(PDF - 1.5 Mio)