Voltaire İletişim Ağı

NATO’nun revizyonizmi sonrasında Fransa Sırbistan’dan özür diledi

+

Paris’teki 11 Kasım 2018 törenleri sırasında, Sırbistan Cumhurbaşkanı, Elize Sarayının protokol bölümünce ana platform içerisine alınmadı. Kosova –savaşın olduğu dönemde var olmayan bir devlet– Devlet Başkanı Haşim Taçi’ye ise Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yanında uygun bir yer verildi.

Fransa Birinci Dünya Savaşına, Sırbistan’ın yardımına koşmak için girmişti.

Sırbistan Büyük Savaş sırasında nüfusunun dörtte birini kaybetti. Sırp ve Fransız askerleri Doğu cephesinde omuz omuza çarpışmış ve naaşları Selanik, Manastır, Üsküp ve Belgrad’taki mezarlıklarda yan yana gömülüdür.

Fransa ve Sırbistan, Yugoslavya’daki savaşlar sırasında Fransız desteğinin verilmesinde önemli bir rol oynayan, kökleri geçmişe dayanan uzun bir dostluk geleneğine sahiptir. Dostumuz ve eskiden birlikte çalıştığımız Komutan Pierre-Henri Bunel [1], Cumhurbaşkanı Chirac tarafından Brüksel’de bir Yugoslav Albayına NATO’nun bombardıman planlarını teslim etmek üzere gizlice görevlendirildi. O dönem Belçika’da Atlantik İttifakı tarafından casusluk suçlamasıyla yakalanmıştı. Fransa’da yargılanan Albay ağır cezaya çarptırılmış ve birkaç ay sonra gizlice serbest bırakılmıştı. 2013 yılında Sırbistan tarafından kendisine madalya verildi.

2017 seçimlerinin ilk turunda Sırbistan Cumhurbaşkanı seçilen Aleksandar Vučić, Slobodan Milošević’in eski bakanı ve Sırbistan Radikal Partisi’nin eski yöneticisidir. Bugün Kosova ile ilişkilerin yumuşatılması ve Avrupa Birliğiyle entegrasyon siyasetini savunmaktadır.

Fransa ve Sırbistan, bir yıldan beri, 11 Kasım 2018 törenine gelinceye kadar ortak anmaların sayısını arttırdılar. Bununla birlikte son tören, NATO tarafından yönetilen tarihi bir revizyonizme tanık oldu.

Olayın Sırbistan’da yol açtığı tepki üzerinde Fransa’nın Belgrat Büyükelçisi Frédéric Mondoloni, Cumhurbaşkanı Vučić’ten özür diledi.

Çeviri
Osman Soysal

[1] Pierre-Henri Bunel, Thierry Meyssan’ın Pentagate kitabının bölümlerinden birini kaleme almıştır.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.