İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, Hamas ile ateşkes anlaşması sonrasında 14 Kasım 2018’de görevinden istifa etti.

Lieberman, Katar’a Hamas’a yakıt tedariki ve nakit para nakli izni veren İsrail uzlaşması sırasında Başbakan Binyamin Netanyahu ile karşı karşıya geldi. Aynı zamanda Hamas ile ilan edilen ateşkese de karşı çıktı.

Yahudi ve Arapların fiilen ayrılması taraftarı olan Lieberman, Katar’a Gazze’de gayrimeşru bir iktidar ve Hamas’a imkanlar sunulmasını bir çılgınlık olarak görmektedir. Ona göre bu kararın kısa vadede gerginliği azaltacağı kesin olmakla birlikte, uzun vadede Müslüman Kardeşler’in terörist faaliyetlerine yeniden güç kazandıracaktır.

Uluslararası basının konuyu sunma şeklinin tersine, askeri mekanizma fiili durumu muhafaza etme ve Binyamin Netanyahu Zeev Jabotinsky’nin Büyük İsrail projesinin peşindeyken, Avigdor Lieberman barışa önem vermektedir.

Lieberman’dan çok daha aşırılık yanlısı olan Siyonist din adamı Naftali Benett, koalisyon hükümetinden çıkma ve Savunma Bakanlığını elde edemezse hükümeti düşürme tehdidiyle Başbakana bir ültimatom verdi.

Gün içerisinde gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklamasında, İsraillilerin dörtte üçüne yakınının Lieberman’ın tahlilini destekledikleri ortaya çıktı. Gazze Şeridi’ne 30 kilometreden daha yakın mesafede –Hamas’ın 2006’da Gazze’de iktidarı ele geçirmesinden beri füzelerin hedefi olan bölge– oturan çok sayıda İsrailli, ateşkes ilanıyla birlikte, uzun vadeli bir güvenlik siyaseti talebiyle sokaklara döküldüler.

Gazze’lilerin ne düşündükleri konusunda bir kamuoyu yoklaması sonucuna sahip değiliz. Hamas yöneticilerine gelince, hareketin zaferini selamlayarak Avigdor Lieberman’in istifası konusunda memnuniyetlerini ortaya koydular.

Filistin Özerk Yönetimi bu konuda henüz herhangi bir tepki göstermedi.

Çeviri
Osman Soysal