17 Kasım 2018’de Fransa topraklarında başlayan « Sarı Yelekliler » hareketi, deniz aşırı bölgelerde, Belçika ve Bulgaristan’da yayılıyor.

Fransız İçişleri Bakanlığı’na göre, göstericilerin sayısı 18 Kasım saat 17.00’de 287 710 kişi ile doruğa ulaştı. Elde başka bir sayımın olmaması, bu sayının doğrulanmasını engellemektedir. Dahası, sokağa çıkanların tamamını, nöbet tutan göstericileri kesinlikle hesaba katmamaktadır.

Barışçıl bir hareket söz konusu iken, göstericilerin mi yoksa kışkırtıcıların mı neden olduğunu bilmediğimiz, birbiriyle bağlantılı olmayan tek tük şiddet eylemleri patlak vermiştir. Bunlar hareketi istikrarsızlaştırmaya çalışan ana akım medyalarda geniş yer buldular.

Hint Okyanusundaki bir Fransız denizaşırı ili olan Reunion Adasında, 34 ilçenin 14’ünde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Hareket örgütlü değildir ve internet üzerinden yayılmaktadır. Önce kırsal bölgelerde ve artık aynı zamanda kentlerde olmak üzere özellikle orta sınıfları seferber etmektedir. Aşırı vergi uygulamalarına karşı isyan etmektedir.

21 Kasım’da Millet Meclisinde 2017’deki eski Cumhurbaşkanlığı adayı Jean Lasalle, hükümete yönelik soru önergesinin görüşülmesi sırasında sarı yelek giyerek kasıtlı olarak kuralları çiğnedi. Meclis Başkanı Richard Ferrand, Lasalle hakkında cezai işlem uygulanacağını açıkladı.

Çeviri
Osman Soysal