وزیر دفاع اسرائیل ، آویگدور لیبرمن ، در تاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹ ، پس از امضای آتش بس حماس ، از مقام خود استعفا داد .

آویگدور لیبرمن، زمانی با بنیامین ناتانیاهو اختلاف پیدا کرد ، که قطر از سوی اسرائیل اجازه یافت تا سوخت و حواله های نقدی برای حماس ارسال نماید . همچنین او مخالف آتش بس با حماس بوده است .

او از طرفداران جدایی فیزیکی میان یهودیان و عرب هامی باشد ، لیبرمن ازاعطای اجازه رسمی به قطر در نوار غزه و ارسال کمک به حماس بسیار مخالف بوده است . در نظر او این تصمیم میتواند برای مدت کمی از شدت درگیری ها بکاهد ، و در بلند مدت ، باعث افزایش فعالیت های اخوان مسلمین خواهد شد .

بر خلاف اظهارات رسانه های بین المللی ، آویگدور لیبرمن خواهان صلح می باشد ، در حالی که دستگاه نظامی اسرائیل خواهان حفظ وضعیت فعلی است ، و بنیامین ناتانیاهو به دنبال پروژه ی اسرائیل بزرگ است که توسط زیوو جابوتینسکی طراحی شده .

از میان صهیونیست های مذهبی ، نافتالی بنت ،که افراطی تر از لیبرمن می باشد ، به بنیامین ناتانیاهو اولیتماتوم فرستاد ، و تهدید کرد در صورتی که مقام وزارت دفاع را بدست نیاورد ، به ائتلاف درون دولت پایان خواهد داد و باعث سقوط دولت فعلی خواهد شد .

بنا بر آمار بدست آمده در همان روز ، سه چهارم ساکنین اسرائیل از اظهارات لیبرمن طرفداری می کنند . بسیاری از اسرائیلی هایی که در ۳۰ کیلومتری نوار غزه ساکن اند - منطقه ای که پس از بدست آوردن قدرت توسط حماس در ۲۰۰۶ ، در معرض برخورد راکت های آنها قرار داشت - در مقابل اعلامیه ی آتش بس تظاهرات کردند ، و خواهان سیاست امنیتی دراز مدتی شدند .

در رابطه با نظرات ساکنین نوار غزه ، اطلاعاتی در دست نیست . رهبران حماس ، از استعفای لیبرمن استقبال نمودند ، و آنرا به صورت یک پیروزی برای خود قلمداد نمودند .

رهبر دولت خودگردان فلسطین ، در این رابطه عکس العملی نشان نداده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian