دولت های غربی در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸ ، در شورای حقوق بشر سازمان ملل ، جنبشی برای حمایت از عناصر اسلام گرای چین آغاز کردند ،که هم اکنونی تعدادی از آنها در اردوگاه باز پروری قرار دارند .

در آغاز عملیات سازمان ناتو ، با هدف به قدرت نشاندن اخوان مسلمین در تمامی کشورهای عربی از سال ۲۰۱۰-۱۱ ، جمهوری خلق چین- مانند بسیاری از کشورهای غربی - اجازه داد تا عناصر اسلام گرای کشورش به خاور میانه مهاجرت کنند . جمهوری خلق چین به غلط تصور می کرد ، با این کار بتواند از دست آنها خلاصی پیدا کند . اما به تدریج متوجه شد که دوای این درد بدتر از خود درد می باشد، اسلام گرایانی که برای جنگ در لیبی و سوریه مهاجرت کرده بودند ، باعث شدند تا الگویی برای طرفداران خوددر کشورشان باشند . بسیاری از سوء قصد هایی که در مناطق مسلمان نشین و غیر مسلمان چین رخ می دهد ، به دست آنها صورت گرفته .

تا کنون مسلمانانی که در سیچیانگ زندگی می کردند ، از مستثنیات حقوقی برخوردار بودند . به طور مثال می توانستند بر خلاف سایر نقاط چین ، فرزندان بسیاری داشته باشند .

در گذشته سازمان سیا از جدایی طلبان اویغور در برابر چینی ها دفاع می کرده ، همانگونه که از جدایی طلبان چچن در روسیه حمایت می کرده .امروزه ، این سازمان از عناصر جهادی حمایت می کند ، که هدف تضعیف کشور روسیه و چین می باشد .

در کنگره ی نوزدهم حزب کمونیست در اکتبر ۲۰۱۷ ، کشور چین که نتوانسته بود در برابر عناصر اسلام گرا اقدام موثری انجام دهد ، متوجه شد که عناصر جهادی را نمی توان از مذهب اسلام جدا نمود . بسیاری از طرفداران اسلام گرایی سیاسی دستگیر شدند و به اردوگاه های بازپروری فرستاده شدند . تعداد آنها مشخص نیست : اما بین ده تا یک میلیون نفر برآورد شده اند .

حزب کمونیست چین از تمامی طرفداران خود خواسته تا از غذاهای حلال استفاده نکنند . در واقع ، بسیاری از رسوم مسلمانان غیر قانونی شده است .

در سوریه ، تعداد هجده هزار نفر (ترک زبان چینی ) و پنج هزار جنگنده در ادلب ساکن اند . آنها به طور مخفیانه از خدمات سازمان اطلاعاتی ترکیه ( عضو ناتو ) برخوردار می باشند . سوریه و روسیه تصمیم گرفتند تا در حال حاضر با آنها مقابله نکنند ، تا بخشی از جمعیت سوریه با آنها مهاجرت نکند . هم اکنون ،عناصر جهادی چینی به مالزی ، اندونزی ، تایلند و فیلیپین رفته اند .و این مشکلات همچنان ادامه دارد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian