ولترشبکه

جنبش کشورهای غربی برای حقوق عناصر اسلام گرای چین

+

دولت های غربی در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸ ، در شورای حقوق بشر سازمان ملل ، جنبشی برای حمایت از عناصر اسلام گرای چین آغاز کردند ،که هم اکنونی تعدادی از آنها در اردوگاه باز پروری قرار دارند .

در آغاز عملیات سازمان ناتو ، با هدف به قدرت نشاندن اخوان مسلمین در تمامی کشورهای عربی از سال ۲۰۱۰-۱۱ ، جمهوری خلق چین- مانند بسیاری از کشورهای غربی - اجازه داد تا عناصر اسلام گرای کشورش به خاور میانه مهاجرت کنند . جمهوری خلق چین به غلط تصور می کرد ، با این کار بتواند از دست آنها خلاصی پیدا کند . اما به تدریج متوجه شد که دوای این درد بدتر از خود درد می باشد، اسلام گرایانی که برای جنگ در لیبی و سوریه مهاجرت کرده بودند ، باعث شدند تا الگویی برای طرفداران خوددر کشورشان باشند . بسیاری از سوء قصد هایی که در مناطق مسلمان نشین و غیر مسلمان چین رخ می دهد ، به دست آنها صورت گرفته .

تا کنون مسلمانانی که در سیچیانگ زندگی می کردند ، از مستثنیات حقوقی برخوردار بودند . به طور مثال می توانستند بر خلاف سایر نقاط چین ، فرزندان بسیاری داشته باشند .

در گذشته سازمان سیا از جدایی طلبان اویغور در برابر چینی ها دفاع می کرده ، همانگونه که از جدایی طلبان چچن در روسیه حمایت می کرده .امروزه ، این سازمان از عناصر جهادی حمایت می کند ، که هدف تضعیف کشور روسیه و چین می باشد .

در کنگره ی نوزدهم حزب کمونیست در اکتبر ۲۰۱۷ ، کشور چین که نتوانسته بود در برابر عناصر اسلام گرا اقدام موثری انجام دهد ، متوجه شد که عناصر جهادی را نمی توان از مذهب اسلام جدا نمود . بسیاری از طرفداران اسلام گرایی سیاسی دستگیر شدند و به اردوگاه های بازپروری فرستاده شدند . تعداد آنها مشخص نیست : اما بین ده تا یک میلیون نفر برآورد شده اند .

حزب کمونیست چین از تمامی طرفداران خود خواسته تا از غذاهای حلال استفاده نکنند . در واقع ، بسیاری از رسوم مسلمانان غیر قانونی شده است .

در سوریه ، تعداد هجده هزار نفر (ترک زبان چینی ) و پنج هزار جنگنده در ادلب ساکن اند . آنها به طور مخفیانه از خدمات سازمان اطلاعاتی ترکیه ( عضو ناتو ) برخوردار می باشند . سوریه و روسیه تصمیم گرفتند تا در حال حاضر با آنها مقابله نکنند ، تا بخشی از جمعیت سوریه با آنها مهاجرت نکند . هم اکنون ،عناصر جهادی چینی به مالزی ، اندونزی ، تایلند و فیلیپین رفته اند .و این مشکلات همچنان ادامه دارد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.