Ukrayna donanması, 25 Kasım 2018’de Kırım’da Rus kıta sahanlığını kasten ihlal etti.

Berdyansk ve Nikopol adlı savaş gemileri ve Yani-Kapu römorkörünün karasularına girişini düşmanca bir eylem olarak değerlendiren Rusya bu gemileri alıkoydu. Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi, Devlet Başkanı Poroşenko’ya « 60 günlüğüne » sıkıyönetim ilan edilmesi önerisinde bulundu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin her iki tarafın talebiyle acilen toplanması bekleniyor.

Ukrayna, 2014’te gerçekleştirilen özerklik referandumu sonrasında Kırım’ın Rusya Federasyonu’na bağlanmasını kararını kabul etmemektedir. Bunun sonucunda, Kırım topraklarının ve deniz sahasının kendisine ait olduğunu düşünmektedir. Kerç Boğazının iki yakasını birleştiren Rus köprüsünün açılmasından beri, Ukrayna deniz kuvvetleri, ulusal donanmasından geriye kalanları buraya naklederek, Azak Denizini askerileştirmektedir.

Rusya, ABD’nin yardımıyla Nazi gruplarının lehine Kiev’de gerçekleştirilen hükümet darbesini tanımamaktadır. Darbecilerin, Rusçanın statüsünün ortadan kaldırılması gibi Ukrayna’daki Rus azınlığa karşı çeşitli önlemler aldığını düşünen Rusya Federasyonu Kırım’ın özerklik referandumunu kabul etmiş ve bu ülkeyi kendi bünyesine katmıştır. Buna karşın Donbass bölgesiyle ilgili herhangi bir adım atmamıştır.

Ukrayna’nın Kırım yarımadasına yönelik ablukayla karşılaşan Moskova, Kerç Boğazının iki yakası arasında bir köprü inşa etmiştir. Azak Denizinin Ukrayna eliyle askerileştirilmesi karşısında FSB, Kerç-Enikal kanalına giren ve çıkan Ukrayna ve Rusya’ya ait ticari yük taşıyan gemilere yönelik bir arama prosedürü başlattı. Normalde 3 saat süren bu aramaların bazen 36 saat kadar sürdüğüne tanık oldundu ki bu durum Ukrayna’nın Berdyansk ve Maryopol ve Rus limanlarında düzensizliklere yol açtı.

Rusya 21 Kasım’da, Azak Denizi’nin askerileştirilmesi konusunda uyarıda bulunan bir bildiri yayınlamıştı [1].

Çeviri
Osman Soysal

[1« Déclaration de la Russie à propos de la mer d’Azov », Réseau Voltaire, 21 novembre 2018.