Rusya, 25 Kasım 2018’de yaşanan Kerç Boğazı olayı sırasında esir aldığı üç Ukraynalı denizcinin sorgulama kayıtlarını ve gemilerden birinde ele geçirilen bir belgeyi (fotoğrafta) kamuoyuna açıkladı.

Bu belge ve videolara göre, olay yabancı güçlerin işbirliğiyle Ukrayna tarafından planlandı. Ukrayna askeri istihbaratından iki subay, harekatların eşgüdümü için gemilerde bulunuyordu. Savaş gemileri Ukrayna’nın kendine ait olduğunu iddia ettiği Rus karasularına girdiğinde, denizcilerin Rusların mesajlarına yanıt vermesini onlar yasakladı.

Meslektaşımız Valentin Vasilescu’ya göre, ABD ve İsrail elektromanyetik keşif uçakları Rusların savunma konuşlanışını belirlemek için olaydan önce bölgenin üzerinde uçtu [1].

İsrail, NATO üyesi olmamakla birlikte, Brüksel’deki NATO karargahında bir irtibat bürosuna sahiptir. Kiev’deki hükümet darbesi sırasında, ittifakın stay-behind gizli servisi kapsamındai eski Nazi Svoboda partisi hesabına Maidan çatışmalarına İsrailli dört subay ve otuz bir asker katılmıştır.

Kerç Operasyonu, Ukrayna’nın İttifak’a girişini meşrulaştıracak bir « Rus tehdidi » yaratmak amacıyla NATO tarafından ısmarlanmış gibi görünüyor. Büyükelçi Kurt Volker gözetiminde gerçekleştirildi. Volker, Georgetown Üniversitesi’nde eğitim gördüğü sırada CİA tarafından devşirildi. Teşkilatın Langley’deki merkezinde çalıştıktan sonra, diplomatik servise geçmiş ve Yugoslavya savaşları sırasında Richard Hoolbroke’a « danışmanlık ». NATO’da büyükelçi iken Victoria Nuland’ın yardımcısı olmuş ve bu görevde onun yerini almıştır. Bugün Kiev Büyükelçisidir.

Çeviri
Osman Soysal

[1« Kerç Boğazı Olayı kimin işine yaradı? », yazan Valentin Vasilescu, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 30 Kasım 2018.