اردن پنجمین کشور کم آب جهان می باشد . طی سالهای اخیر ، مصرف آب در این کشور به میزان ۴۰٪ افزایش یافته است ، در حالی که منابع آبی آن در حال کاهش است .

اسراییل نیز با کم شدن حجم رودخانه ی اردن ( که از سال ۱۹۵۰ حجم آن نصف شده است ) با خشک شدن بحر میت مواجه است .

در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۸، نمایندگانی از سوی پادشاه اردن به اسرائيل سفر کردند تا پیشنهادات کشور اردن را ارائه بدهند .

پروژه انتقال آب از سال ۲۰۱۳ در نظرگرفته شده . و شامل پمپ کردن آب دریای سرخ ، زدودن شوری آب ، و تقسیم آن در منطقه ، سپس انتقال آب های باقی مانده از طریق لوله های آب به بحر میت میباشد . مشکل بی آبی اردن ، اسرائیل و سرزمین های فلسطینی به این طریق می تواند حل شود . با وجود آنکه این پروژه بسیار بزرگ است ، اما در مقابل احداث کانال آبی میان این دو دریا بسیارکم هزینه می باشد .

در ۲۰۱۵ ، توافقنامه ای در این خصوص با اسرائیل و دولت خودگردان فلسطین و بانک جهانی امضا شده بود . بودجه ی آن ۹۰۰ میلیون دلار برآورد شد . ایالات متحده ، و ژاپن پرداخت مبلغ ۱۲۰ میلیون دلار را از سوی خود تقبل کردند . فرانسه ، ایتالیا ، اسپانیا ، اتحاد اروپا ، و بانک سرمایه گذاری اروپا ، آمده ی پرداخت مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار می باشند . اما با این وجود هنوز هیچ اقدام مالی انجام نشده است .

اردن همچنین پیشنهاد داده تا منابعی آبی را به بهترین وجه تقسیم نماید : اسرائیل نیز اجازه دارد تا از آب های زیرزمینی مشترک واقع در جنوب اردن ، در عوض آب های واقع در شمال این کشور ، استفاده نماید .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian