ولترشبکه

اردن قصد دارد پروژه ی انتقال آب از دریا سرخ به بحر میت را آغاز کند

+

اردن پنجمین کشور کم آب جهان می باشد . طی سالهای اخیر ، مصرف آب در این کشور به میزان ۴۰٪ افزایش یافته است ، در حالی که منابع آبی آن در حال کاهش است .

اسراییل نیز با کم شدن حجم رودخانه ی اردن ( که از سال ۱۹۵۰ حجم آن نصف شده است ) با خشک شدن بحر میت مواجه است .

در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۸، نمایندگانی از سوی پادشاه اردن به اسرائيل سفر کردند تا پیشنهادات کشور اردن را ارائه بدهند .

پروژه انتقال آب از سال ۲۰۱۳ در نظرگرفته شده . و شامل پمپ کردن آب دریای سرخ ، زدودن شوری آب ، و تقسیم آن در منطقه ، سپس انتقال آب های باقی مانده از طریق لوله های آب به بحر میت میباشد . مشکل بی آبی اردن ، اسرائیل و سرزمین های فلسطینی به این طریق می تواند حل شود . با وجود آنکه این پروژه بسیار بزرگ است ، اما در مقابل احداث کانال آبی میان این دو دریا بسیارکم هزینه می باشد .

در ۲۰۱۵ ، توافقنامه ای در این خصوص با اسرائیل و دولت خودگردان فلسطین و بانک جهانی امضا شده بود . بودجه ی آن ۹۰۰ میلیون دلار برآورد شد . ایالات متحده ، و ژاپن پرداخت مبلغ ۱۲۰ میلیون دلار را از سوی خود تقبل کردند . فرانسه ، ایتالیا ، اسپانیا ، اتحاد اروپا ، و بانک سرمایه گذاری اروپا ، آمده ی پرداخت مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار می باشند . اما با این وجود هنوز هیچ اقدام مالی انجام نشده است .

اردن همچنین پیشنهاد داده تا منابعی آبی را به بهترین وجه تقسیم نماید : اسرائیل نیز اجازه دارد تا از آب های زیرزمینی مشترک واقع در جنوب اردن ، در عوض آب های واقع در شمال این کشور ، استفاده نماید .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.

گوشه گیری ایران
گوشه گیری ایران
بوسيله ى تی یری میسان‬