17 Kasım 2018’den beri Fransa genelinde kesintisiz olarak sokakta olan « sarı yelekliler » hareketi, 1 Aralık günü başkent’te ikinci gösterisini düzenledi.

Gösteriler sırasında önce Champs-Élysées dolaylarında, ardından Paris merkezindeki birçok mahallede çatışmalar ve yangınlar yaşandı. Olaylar gecenin ilerleyen saatlerinde yüzyıldan beri görülmemiş sahnelerle, yüzden fazla kişinin yaralanmasıyla, ülkenin Güneyine, Marsilya ve Avignon’a sıçramıştır.

Göstericiler, küreselleşmeyen toplumsal sınıfların yaşam düzeyinin çöküşüne yol açan ve son on yılda % 30 oranında artan, devletin uyguladığı aşırı zorunlu kesintileri (vergiler, harçlar ve sosyal güvenlik kesintileri) protesto etmektedir. Bu hareket, akaryakıta uygulanan vergilerin arttırılması dolayısıyla Facebook üzerinde oluşturulmuştur. Örgütlenmiş değildir ve her türlü denetimden kurtulabilmektedir.

Güvenlik güçleri gösterilerle başa çıkamamaktadır. Göz yaşartıcı bombaların yoğun olarak kullanılması nedeniyle, kolluk güçlerini malzeme sıkıntısı yaşamaya başlamıştır.

İngiltere’nin Brexit’i, ABD’de Donald Trump’ın seçilmesi ve İtalya’daki sistem karşıtı koalisyonun aksine, bu hareket mali küreselleşmenin etkilerine karşı Batı’da şiddet kullanan ilk harekettir.

Çeviri
Osman Soysal