Voltaire İletişim Ağı

Riyad Mukataa’yı, Doha Gazze’yi finanse ediyor

+

Katar, Tel Aviv’in onayıyla, Gazze’deki memurların ayda 15 milyon doları bulan maaşlarının ödemesini üstlendi. Açıklama Filistin’in karasularından geçen İsrail-Kıbrıs-Yunanistan-İtalya doğalgaz boru hattınınkinden biraz önce yapıldı. Gayrimeşru bir şekilde Gazze Şeridini yöneten Hamas, buna karşı çıkmadı. Katar, İsrail ve Avrupa Birliği arasındaki gaz mutabakatını destekledi.

Katar, eş zamanlı olarak Gazze’lilerin 60 milyon doları bulan yakıt giderini de üstlendi.

Öte yandan, yine eş zamanlı olarak, Suudi Arabistan aynı şekilde kağıt üzerinde Filistin topraklarının tamamını, ama uygulamada sadece Batı Şeria’yı yöneten Filistin Yönetimi’ne 60 milyon dolar ödedi. Bu ödeme 2017’den kalma bir bağışın bakiyesi olarak sunuldu.

Bu garip ödemelerin, henüz kamuoyuna açıklanmadan ABD’nin « Yüzyılın Alışverişi »nin uygulamasının parçası olarak değerlendiriliyor. Söz konusu bağışlar uluslararası kamuoyu tarafından Gazze’lilere yönelik insani eylemler olarak övüldü. Aynı bağışlar eğer « Yüzyılın Alışverişi » kapsamında duyurulmuş olsalardı, herkes tarafından barışın satın alınmasına yönelik utanç verici bir girişim olarak kınanırdı.

Beyaz Saray « Yüzyılın Alışverişi »nin Eylül 2018’de ifşa edileceğini duyurmuştu. Bu tarih herhangi bir açıklama yapılmadan Şubat 2019’a ertelendi.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.