İsrail Savunma Güçleri 4 Aralık 2018’de, Birleşmiş Milletler tarafından iki ülke arasında oluşturulan no man’s land içerisinde Lübnan Hizbullah’ı tarafından kazılan tünellerin imhasına yönelik bir operasyon (« Kuzey Kalkanı » Harekatı) başlattı.

Hizbullah, dört yıldan beri bu bölgede tüneller inşa ediyor ve bir İsrail saldırısında Yahudi devletine misillemede bulunma imkanına sahip olmak için sınırın altından geçmeye hazırlanıyor.

Tsahal artık, bugüne kadar sadece Çin Ordusunda bulunan ama İsraillilerin Gazze sınırında Hamas’a karşı geliştirdiği tünel belirleme sonar sistemine sahiptir.

Lübnan’da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNİFİL) kırka yakın ülkenin askerlerinden oluşmaktadır. Bunların bazılarının sadece bir tane gözlemcisi bulunurken, İspanya, Fransa, Gana, Hindistan, Endonezya, İtalya, Malezya ve Nepal gibi ülkelerin 500’in üzerinde askeri bulunmaktadır. UNİFİL’de görevli subayların bir bölümü İsrail’e, bir bölümü ise Hizbullah’a bağlıdır.

Hizbullah 30 Kasım’da İbranice alt yazılı bir video görüntüsü yayınladı. İsrail’in başlatacağı bir savaşta, kimyasal fabrika, Kirya (genelkurmay) ya da Dimona nükleer santrali gibi çeşitli hedefleri vuracağını belirtiyordu. Video « Eğer saldırmaya cüret ederseniz, buna pişman olursunuz! » mesajıyla sonuçlanıyordu. Bugün itibariyle Hizbullah’ın elinde 2006 savaşında kullandıklarıyla karşılaştırılamayacak füzeler bulunduğundan, sözü edilen tüneller değildi.

İsrail Hizbullah’ın askerlerini « terörist » olarak nitelemeye devam ederken, bir zamanlar işgalciye karşı bir direniş ağı olan yapı, özellikle Suriye savaşı boyunca, Ortadoğu’nun en iyileri arasında yerini bulan üniformalı gerçek bir ordu haline gelmiştir.

İsrail istihbarat servislerine göre İran yakın zaman önce Beyrut’a inen bir sivil uçakla sofistike askeri malzemeler teslim etti. Uzun yıllardan beri ilk kez bu türden bir operasyon gerçekleştiriliyor.

İki aydan beri İran askeri danışmanları ve İran destekli milisler Suriye ve Irak’tan geri çekilmektedir. İsrail bu düzeneğin yakın zamanda Lübnan’da yeniden konuşlanmasından kaygılanıyor.

Çeviri
Osman Soysal