4 Aralık’ta çekilen bu fotoğrafta sağda, Kfar Kila’da (Lübnan) FİNUL’a ait araçlar görülüyor. Solda, genç bir Hizbullah savaşçısı anısına dikilen bir levha ve Lübnan ve Filistin direnişine ait bayraklar yer alıyor. Bu bölgede, İsrail sınırı yönünü gösteren trafik levhalarında « İsrail » değil, « Filistin » yazıyor.

Lübnan’da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNİFİL), Tsahal’ın yerlerini belirlediğini ve 4 Aralık’tan beri imha ettiğini açıkladığı İsrail topraklarındaki tünellerin varlığını doğrulamıyor.

İsrail genelkurmayına göre bu tüneller yaklaşık olarak 200 metre uzunluğunda, inşa edilmekte olan İsrail duvarının (« mavi hat »’ın 130 km’si boyunca) altından geçmekte ve İsrail toprakları içerisinde yaklaşık 40 km kadar devam etmektedir.

İsrail’in BM temsilciliği, Hizbullah’ı 1701 sayılı kararı (2006’da İsrail’in Lübnan’a karşı yürüttüğü savaşı sonlandıran) ihlal etmekle suçlayan bir karar tasarısı hazırladı.

Söz konusu karar Güney Lübnan’da sadece Lübnan Ordusunun sorumluluğu altında askerden arındırılmış bir bölge oluşturulmasını öngörüyor. Öte yandan Lübnan Ordusu burada hiçbir zaman konuşlandırılmamış ve bölge, ordusunun donanımı yetersiz olan Lübnan yetkililerinin zımni onayıyla Hizbullah’ın denetimi altında kalmayı sürdürmektedir. Bunun dışında ve çok önemli olan nokta, söz konusu kararın Lübnan hükümetinin onayı olmaksızın üçüncü devletlerin Hizbullah’a askeri malzeme sevkiyatını yasaklamasıdır. Oysa Lübnan hükümeti İran’ın sevkiyatlarına hiçbir zaman izin vermedi. Bu durum hatta 2008 yılında Lübnanlılar arasında çıkan krize de neden olmuştur.

Metnin İsrailli analizi, 1701 sayılı kararın ağır bir bozgun yaşayan İsrail’in lehinde ABD tarafından müzakere edilen bir ateşkes olması gerçeğinden hareketle sahadaki gerçeklerle çelişmektedir.

2008 krizi sırasında, Sinyora hükümeti, Hizbullah’ın İran’a düzenli seferler gerçekleştirmek üzere Beyrut havaalanının bir pistini kullanmasını yasaklamaya kalkışır. Hizbullah bu kararın İsrail işgaline Direniş ilkesini tehlikeye attığı değerlendirmesinde bulunur. Misillemesini eskiden Hariri Ailesinin televizyon kanalına ait olan binanın bodrumuna gizlice yerleştirilen ve dolayısıyla da bugüne kadar kimsenin varlığından haberdar olmadığı Suudi-ABD ortak komuta merkezine saldırarak gerçekleştirdi. Dolayısıyla BM kararı Hizbullah’tan önce Hariri Ailesi tarafından ihlal edilmiştir.

Birleşmiş Milletlerin Filistin’e ilişkin birçok kararını ihlal etmekle nam salmış olan İsrail, sistematik olarak, on iki yıldır kesintisiz olarak her gün, Lübnan hava sahasını ve karasularını ihlal etmektedir. Her ay, Lübnan Dışişleri Bakanlığı, bu ihlallere ilişkin FİNUL tarafından onaylanmış ayrıntılı bir döküm sunmaktadır. İsrail, hatta yine Lübnan’ın hava sahasından, Suriye hava sahasına girmeksizin, cihatçılara destek vermek amacıyla, yedi yıldır Suriye Arap güçlerini bombalamaktadır.

İsrail genelkurmayı, 4 Aralık günü öğleden sonra, iki Lübnanlı sivilin bir tünele girişini gösteren bir video görüntüsü yayınladı. Tsahal’a göre, görüntüdekiler, İsrail topraklarına yönelen bir tünele giren iki « Hizbullah teröristi »dir. Elimizde bu video görüntüsünü ve genelkurmayın yorumlarını doğrulayacak hiçbir veri bulunmamaktadır.

Çeviri
Osman Soysal