Voltaire İletişim Ağı

Beş Gözler Huawei’ye karşı

+

Washington, Ottawa’dan Meng Wanzhu’nun tutuklanmasını ve kendisine iade edilmesini talep etti. Genç kadın Çinli iletişim devi Huawei’nin mali müdürü ve kurucusunun kızıdır. Wanzhu 6 Aralık 2018’de Kanada’da tutuklandı.

Washington’un Huawei’ye karşı yürüttüğü savaş, derin bir nedene ve çok sayıda göstermelik gerekçeye dayanıyor.

Sorunun temelinde Çinli şirketin NSA’nın iletişimlerini dinlemesine engel olan bir kripto yöntemi kullanıyor olması yatmaktadır. Batı dışında dünyadaki çok sayıda hükümet ve gizli servis, iletişimlerinin güvenliğini sağlamak açısından sadece Huawei malzemeleriyle donanmaya başladı.

Göstermelik gerekçeler fikri mülkiyet hakkının gaspı, İran ve Kuzey Kore ile ticaret ve ulusal destekler kullanılarak rekabet kurallarının ihlali olarak değişmektedir.

Beş Gözler elektronik casusluk sistemi üyesi devletler (Avustralya, Kanada, ABD, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık) Huawei’yi satın ihalelerine dahil etmemeye başladılar.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.