Voltaire İletişim Ağı

Ukrayna Kerç Olayının gerekçesini ortaya koyuyor

+

1997 yılında Ukrayna ve Rusya, 1999 yılında yürürlüğe giren bir dostluk anlaşması imzalarlar. Bu belgenin, taraflardan biri itiraz etmediği sürece her on yılda bir otomatik olarak yenilenmesi gerekiyordu.

Ukrayna Ekim ayında bu anlaşmadan geri çekilmeye karar verdi, ardından da Kerç olayını örgütledi. Bunun dışında Devlet Başkanı Petro Poroşenko yönetimine Rusya ile imzalanmış bulunan tüm anlaşmaları listelemeleri ve geri çekilmenin uygun olanların değerlendirilmesi talimatı verdi.

Diğer düzenlemelerin yanı sıra, dostluk anlaşması ve onun 2003 yılında uzatılması, Azak Denizini bir Ukrayna-Rus iç denizine dönüştürmektedir. Savaş gemileri buraya iki devletin ortak izni olmaksızın giremez. 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hakları Sözleşmesi burada geçerli değildir.

Bu anlaşma ve uzatılması yürürlükten kaldırıldığında, Azak Denizi, Ukrayna ve Rusya ve bir bölümü de uluslararası kara sularıyla, uluslararası hukuk kapsamına girecektir. Dolayısıyla NATO gemilerinin bu denize girmek için Rusya’dan onay almasına gerek kalmayacaktır.

NATO’nun Kerç olayının hazırlanması sürecindeki suç ortaklığının nedeni budur.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.