ولترشبکه

تاییدی بر روایت ما از حادثه ی کرتش

+

روسیه بازجویی ۳ ملوان اوکراینی را که به هنگام حادثه ی کرتش دستگیر شده بودند در ۲۵ ماه نوامبر ۲۰۱۸ با سندی که در کشتی ها به دست آورده بود منتشر نمود ( عکس فوق ).

بنا بر این سند و ویدیو های مربوطه، این حادثه از سوی اوکراین طراحی شده بود و کشورهای خارجی در آن همکاری داشتند . دو تن از افسران اطلاعات نظامی اوکراین برای تنظیم عملیات در عرشه ی کشتی حضور داشتند . آنها به ملوانان اوکراینی دستور دادند تا هنگام ورود ناوگان نظامی اوکراین به آبهای ساحلی روسیه ، به پیام های روسیه توجه نکنند .

به گفته ی همکار ما والنتن واسیلسکو ، هواپیماهای شناسایی الکترومغناتیسی ایالات متحده و اسرائیل پیش از این حادثه در منطقه حضور داشتند تا موقعیت نیروی دفاعی روسیه را شناسایی کنند [1].

اسرائیل عضو سازمان ناتو نمی باشد ، اما دارای دفتری در مقر ناتو در بروکسل است . به هنگام کودتای کیوو ، چهار افسر و ۳۰ سرباز اسرائیلی در عملیات میدان در کنار نیروهای حزب نازی اسوابودا شرکت داشتند ، که حضور آنها در کادر عملیات مخفیانه ی سازمان ناتو انجام می شد .Stay -behind

به نظر می رسد که عملیات کرتش توسط نیروهای ناتو برنامه ریزی شده باشد تا بتوانند ادعای خود را بر ٬٬ تهدیدات روسی ٬٬ تحکیم بخشند ، و مانعی برای ورود اوکراین به این سازمان وجود نداشته باشد . این عملیات ، تحت نظارت کورت والکر سفیر ایالات متحده صورت گرفت . او از سوی سازمان سیا به هنگام تحصیلات خود در جرج تاون انتخاب شد . پس از آنکه در مقر آژانس لانگلی فعالیت کرد ، او را به سرویس دیپلماتیک منتقل نمودند ، و مشاور ریچارد هولبروک به هنگام جنگ یوگسلاوی بود . اوبه صورت مشاور ویکتوریا نیولند زمانی که سفیر ناتو بود فعالیت کرد ،و سپس جانشین او شد . او هم اکنون سفیر ایالات متحده در کیو می باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] « À qui profite l’incident du détroit de Kertch ? », par Valentin Vasilescu, Traduction Avic, Réseau Voltaire, 29 novembre 2018.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.