نیروهای دفاع اسرائیل در ۴ ماه دسامبر ۲۰۱۸ ، عملیاتی برای نابود سازی تونل ها زیر زمینی حزب الله لبنان آغاز کردند که مطابق با سازمان ملل در منطقه ی
می باشد و میان دو کشور قرار دارند ( عملیاتی که با نام سپر شمالی )no man’s land
معروف شده است .

از چهار سال پیش ، حزب الله تونل هایی در این منطقه به وجود آورده و آمده است در صورت حمله ی اسرائیل از آنها برای دفاع استفاده نماید .

ارتش اسرائیل ازسیستم های صوتی برای شناسایی این تونل ها بهره مند شده است ، این سیستم تنها در اختیار ارتش چین قرار داشته ، و اسرائیل آنرا در مرزهای خود برای مقابله با حماس در مرزهای نوار غزه قرار داده .

نیروهای میانجی سازمان ملل در لبنان ( فینول ) از نظامیان چهل کشور تشکیل شده است . برخی از این کشور ها تنها از یک ناظر برخوردار می باشند و کشورهایی مانند اسپانیا ، فرانسه ، غنا ، هند ، اندونزی ، ایتالیا ، مالزی ، و نپال بیش از ۵۰۰ سرباز دارند . بخشی از افسران فینول به اسرائیل وابسته هستند ، و بخشی دیگر به حزب الله .

در ۳۰ ماه نوامبر ، حزب الله ویدیویی را منتشر ساخت که زیر نویس آن به زبان عبری بوده است . و در آن نشان می داد که در صورت آغاز جنگ از سوی اسرائیل ، به چند هدف از جمله کارخانه ی شیمیایی ، کریا ( مقر ارتش ) و همینطور مرکز اتمی دیمونا حمله خواهد کرد . این ویدیو با پیامی پایان می یافت که در آن یادآوری می شد : چنانچه حمله کنید ، پشیمان خواهید شد ! . در آن زمان تونل ها مطرح نبوده اند و حزب الله از سلاح هاو موشک هایی برخوردار بوده که قدرت عمل آنها بیش از آنهایی است که در سال ۲۰۰۶ در اختیار داشت .

اسرائیل همچنان سربازان حزب الله را با عنوان ٬٬ تروریست ٬٬ می خواند. سربازانی که در طول مدت محاصره ، به خصوص در جنگ سوریه ، به صورت ارتش منظم و یک دستی درآمده اند که در خاورمیانه از بهترین ها می باشند .

مطابق با سرویس های اطلاعاتی اسرائیل ، ایران سلاح ها بسیار پیشرفته ای را در اختیار حزب الله قرار داده است که توسط هواپیمای مسافر بری به بیروت منتقل شده اند . این نخستین عملیاتی از این قبیل طی چندین سال گذشته بوده است .

از دو ماه پیش ،مشاوران نظامی ایران و میلیشیای حمایت شده از سوی این کشور از سوریه و عراق در حال خروج می باشند . اسرائیل می ترسد تا آنها در لبنان مستقر شوند .
 

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian