در این عکس که در چهارم ماه دسامبر گرفته شد ،در سمت راست خودروهای فینول در کفار کیلای لبنان دیده می شوند . در سمت چپ ، تابلویی در ستایش مبارز حزب الله قرار دارد که در زیر پرچم ارتش مقاومت لبنان و فلسطین شهید شده است . در این منطقه تابلوهای راهنما که مرز اسرائیل را نشان می دهند، به جای نام اسرائیل ، نام فلسطین نوشته شده است.

نیروهای میانجی سازمان ملل در لبنان ( فینول ) وجود تونل هایی که ارتش اسرائیل مدعی انهدام آنها از چهارم ماه دسامبر ۲۰۱۸ شده است را تایید نمی کنند .

بنا بر ستاد ارشد ارتش اسرائیل ، این تونل ها حدود ۲۰۰ متر طول داشته ، و در زیر دیوار در حال ساخت اسرائیل کنده شده اند ( به طول ۱۳۰ کیلومتر از خط ٬٬آبی ٬٬ ) و ادامه ی آن ۴۰ متر در داخل منطقه ی اسرائیلی بوده است .

نماینده ی اسرائیل در سازمان ملل ، پروژه ی قطعنامه ای را پیش کشیده که در آن حزب الله محکوم به زیر پا گذاشتن قطعنامه ی ۱۷۰۱ بوده است (قطعنامه ی پایان جنگ میان اسرائیل علیه لبنان در سال ۲۰۰۶ ) .

این قطعنامه پیش بینی میکند ، منطقه ی غیر نظامی در جنوب لبنان به وجود آید که تحت مسئولیت ارتش لبنان باشد . در عین حال ، این قطعنامه هرگز به کار گرفته نشده است و این منطقه تحت کنترل حزب الله قرار دارد ، که گویای توافقی سری با مقامات لبنانی است ، چرا که ارتش آن تجهیزات کافی نداشته است . علاوه بر این ، و این نقطه ی پر اهمیت این قطعنامه می باشد ، که هیچ سلاحی بدون اجازه ی دولت لبنان نمی تواند به دست حزب الله برسد . این در حالی است که دولت لبنان هرگز مجوز ورود سلاح های ایرانی را صادر نکرده است . این موضوع در ارتباط با بحران داخلی لبنان در سال ۲۰۰۸ نیز صادق است .

این تحلیل از سوی اسرائیل نسبت به قطعنامه با در نظر گرفتن واقعیت موجود در منطقه می باشد ، چرا که قطعنامه ی ۱۷۰۱ قرار داد آتش بس از سوی ایالات متحده به نفع اسرائیل بوده ، که در منطقه شکست های سنگینی متحمل شده است . .

به هنگام بحران ۲۰۰۸ ، دولت سینیورا کوشید تا نگذارد حزب الله از فرودگاه بیروت برای ایجاد ارتباط هوایی با ایران استفاده نماید.حزب الله متوجه شد که این تصمیم به اصول مقاومت در برابر اسرائیل لطمه می زند . حمله ی متقابل خود را علیه مرکز فرماندهی سعودی-آمریکایی ، که به طور مخفیانه در زیر زمین های ساختمان تلویزیون قدیمی خاندان حریری مستقر شده بودند و کسی از وجود آن اطلاعی نداشت ، آِغاز نمود . قطعنامه ی ۱۷۰۱ ، از سوی خاندان حریری در همان زمان نقض شده بود .

اسرائیل -که معروف به نقض چندین قطعنامه ی سازمان ملل در ارتباط با فلسطین می باشد - به طور روشمند ، هر روز بدون درنگ ، دوازده ماه است که به حریم فضایی و دریایی لبنان تجاوز می کند . در هر ماه ، وزیر امور خارجه ی لبنان ، تمامی این موارد را با تایید فینول ،اطلاع می دهد . اسرائیل با به کار گیری حریم فضایی لبنان ، بدون ورود به سوریه ، از عناصر جهادی حمایت می کند ، و به مدت هفت سال است که نیروهای عرب سوریه را بمباران می کند .

مقام ارشد ارتش اسرائیل ، در بعد از ظهر ۴ ماه دسامبر ، ویدیویی را منتشر نمود که در آن دو لبنانی غیر نظامی درون یک تونل قرار داشتند . به گفته ی ارتش اسرائیل ، آنها دو تن از تروریست های حزب الله بودند ، که از طریق این تونل وارد خاک اسرائیل می شدند . این در حالی است که به هیچ شکل نمی توان محتوای این ویدیو و گفته های مقام ارشد را تایید نمود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian