Voltaire İletişim Ağı

İsrail iki yolcu uçağını rehin aldı

+

Suriye ve Rus kurmayları, Tsahal, 25 Aralık 2018 Noel günü, Lübnan semalarında uçan iki yolcu uçağını avcı uçaklarına kalkan olarak kullanarak Şam’daki bir hedefi vurmayı başardı.

Suriye’nin, 17 Eylül 2018’de Ruslara ait askeri bir keşif uçağı için olduğu gibi, sivil uçaktaki yolcuların yaşamını tehlikeye atmadan İsrail avcı uçaklarını vurabilmesi mümkün değildi.

Lübnan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Yusuf Finyanus « gerçek bir felaketin » eşiğinden dönüldüğünü belirtti.

İsrail, 6 adet F-16’dan ABD yapımı 16 adet GBU-39 lazer güdümlü bomba fırlattı. Bunlardan iki tanesi, İran’da düzenlenen bir cenaze töreni için özel bir uçağa binmek üzere olan Hizbullah subaylarını ve bir Suriye askeri tesisini vurdu.

Lübnan hava sahasına gayrimeşru olarak girmek ve yolcu uçaklarını kalkan olarak kullanmak uluslararası hukukun ağır ihlali anlamına gelmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.