Halep vilayetine bağlı Münbic, 2014 ila 2016 yılları arasında IŞİD’in işgali altındaydı. Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen ABD yanlısı Kürtler tarafından kurtarıldı. ABD, Haziran 2018’de yerleşimin yönetimini « Münbic Askeri Meclisi »ne emanet etti ve Türkiye ile birlikte ortak devriye faaliyetleri düzenledi.

Her ne kadar kendilerini ABD’li anarşist Murray Bookchin’in « özgürlükçü komünalizm »’ine bağlı olduklarını ilan etseler de, Münbic yetkilileri yerleşimin şiddet yoluyla Kürtleştirilmesi siyasetini uygulamaktadırlar. Başlangıçta Kürtlerin nüfusun sadece dört birini oluşturduğu yerleşimde Arapça eğitim yasaklandı. Araplar, Süryaniler ve Çerkezler geniş kapsamlı bir ayrımcılığa uğradı ve malları gasp edildi.

ABD birliklerinin Suriye’den geri çekileceğinin açıklanması sonrasında Türkiye, ABD yanlısı Kürtlere karşı bir askeri harekat planladı. Kürtler önce Fransa’yı yardıma çağırdı, ardından herhangi bir karşılık bulmayınca yüzlerini Şam’a döndü. ABD yanlısı Kürtler Suriye birliklerinin önce Münbic’e, ardından da Fırat’ın öte yakasında, Suriye’nin tüm Kuzey-Doğusunda konuşlanmasını talep ettiler.

Öte yandan Türkmenler, ABD yanlısı Kürtlerin diktatörlüğünden kurtulmak için Suriye’den değil ama Türkiye’den yardım istediler.

28 Aralık 2018’de Suriye Arap Cumhuriyeti Münbic’e girdi ve buraya Suriye Arap Cumhuriyeti bayrağı çekti.

Çeviri
Osman Soysal