ارتش اسرائیل روز میلاد مسیح ( ۲۵ ماه دسامبر ۲۰۱۸ ) ، با وجود موشک های جدید ضد هوایی سوریه ، هدفی را در این کشور بمباران کرد . این برای بار دوم است که نیروی هوایی اسرائیل عملیاتی را در سوریه پس از استقرار موشک های ضد هوایی اس-۳۰۰ و رادار های جدید با سیستم هماهنگ خودکار پولیانا دی ۴ ام ۱ ، آغاز کرده است .

هواپیماهای اسرائیلی از حریم هوایی لبنان به سوی فرودگاه پایتخت سوریه هم زمان با برگزاری جشن های میلاد مسیح ، برای اولین بار پس از پایان جنگ ، بمباران های خود را آغاز کردند . پدافند ضد هوایی توانست چندین موشک را منهدم سازد ، اما یکی از آنها با هدف مورد نظر برخورد کرد :و این هدف شامل شخصیت های ایرانی بود که برای شرکت در مراسم خاکسپاری در تهران سوار هواپیمای ایرانی می شدند . سه تن از میان آنها به همراه سه سرباز سوری زخمی شدند .

چگونه ارتش اسرائیل با وجود پدافند ضد موشکی جدیدی که از حریم هوایی این کشور دفاع می کرد ، توانست حملات خود را آغاز کند ، و روسیه در این میان چه نقشی داشت .

به مدت هفت سال جنگ ، اسرائیل پیوسته ادعا می کرد که در امور داخلی سوریه دخالت نخواهد کرد. در حالی که جمهوری عرب سوریه آنها را متهم به حمایت هوایی و ارسال سلاح به عناصر جهادی می نمود . هفته ی گذشته ارتش اسرائیل پذیرفت که در طی نه ماه سال ۲۰۱۸ ، ۲۵۰ بار سوریه را بمباران نموده که حدود ۲/۷ بمباران طی یک روز بوده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian