در قاهره ، لیگ عرب آماده ی بازگرداندن سوریه به حوزه ی خود می باشد ،که این عمل با نقض قوانین داخلی آن همراه است . ازسال ۲۰۱۱ عضویت سوریه از این لیگ حذف شده بود

سوریه از اعضای تشکیل دهنده ی لیگ عرب می باشد . و به درخواست پرزیدنت باراک اوباما ، با این ادعا که اسد دیکتاتور است و ملت خود را سرکوب می کند ، تحت عملیات سری نابود سازی زیر ساخت های این کشور ، او توانست عضویت سوریه از لیگ را .لغو نماید

در پایان ۲۰۱۱ ، لیگ عرب حاضر شده بود تا شخصیت هایی از هر یک از کشورهای عضو به سوریه بفرستد . این فرستاده ها توانسته بودند به نقاط مختلف این کشور سفر کنند و با هیئت های مخالفین و مسئولین رژیم گفتگو نمایند ، آنها تنها منبع اطلاعاتی مورد تایید می باشند . در یک گذارش مرحله ای ، آنها مدعی شده بودند که در این کشور انقلابی صورت نگرفته و تنها نیروهای خارجی به آنجا حمله کرده اند . کشور قطر از این گذارش به خشم آمده بود ، و چون توانسته بود ریاست سالیانه ی لیگ را از فلسطین خریداری نماید ، مبلغ ۱ میلیون دلار به سودان پرداخت نموده بود تا به رهبر فرستاده ها هشدار دهد . لیگ در آن زمان منحل شد . گذراشگر حقوق بشر سوریه ، سازمانی که از سوی اخوان مسلمین بریتانیا و ام آی ۶ و کشورهای خلیج تحت حمایت مالی می شود .

تا کنون برای الحاق مجدد سوریه به لیگ هیچ اقدامی صورت نگرفته است ، اما پرسنل مصری توانسته اند پرچم های سوریه را در مقر لیگ قرار دهند .

در ۱۶ ماه دسامبر ۲۰۱۸ ، پرزیدنت عمر البشیر سودان برای دیدن هم تای خود بشاراسد به سوریه سفر کرده بود . او نماینده ی ایالات متحده ، عربستان سعودی و قطر بود . هم زمان با سفر او پرزیدنت دونالد ترامپ اعلام کرد که سربازان ایالات متحده را از سوریه خارج خواهد کرد .

امارات متحد عربی باید به زودی سفارت خود را در دمشق بازگشایی نمایند . عربستان سعودی نیز مبلغ ۴۰۰ میلیارد دلار برای باز سازی سوریه باید پرداخت نماید .

در واقع ، طی شش سال جنگ مقاومتی و هفت سال جنگ ، بشار اسد همچنان در مقام خود باقی مانده است ، و اغلب ساکنان خاور میانه ی بزرگ بر این عقیده اند که هیچ انقلابی شکست خورده ای در سوریه صورت نگرفت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian