Batı Şeria ve Gazze’nin nihai olarak ayrılması olasılığının duyurulmasıyla birlikte, Filistin Özerk Yönetimi ve Hamas arasındaki ilişkiler Mısır’ın arabuluculuk girişimine rağmen bozulmaya devam ediyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır’a giderek, Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sissi ile görüştü. Bu görüşmeden herhangi bir sonuç elde edilmemiş gibi görünüyor. Devlet Başkanı Mahmuh Abbas görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında, İsrail’den yana taraflı davranmakla suçladığı ABD ile ilişkilerini askıya alma tavrını korudu. Aynı zamanda Hamas’ın tutumunu sürdürmeye devam etmesi durumunda, Filistin Özerk Yönetiminin verdiği desteği keseceğini de açıkladı.

Mahmud Abbas, Refah geçiş noktasındaki memurlarını geri çekti ve yerlerine Hamas milisleri yerleşti.

Eş zamanlı olarak Filistin Özerk Yönetiminin Gazze’deki televizyon kanalı merkezi kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Kanalın büroları talan edildi (fotoğraf) ve buradaki eşyalar çalındı. Ramallah’a göre bu operasyonu Hamas gerçekleştirdi. Hamas’a göre ise aksine maaşlarını alamayan televizyon çalışanlarının eylemi söz konusu.

Hamas, Gazze Şeridi’ndeki memurlarının maaşlarını ödemeye yönelik bir tutarın Katar tarafından ödenmesini İsrail’in engellediğini açıkladı. Netanyahu hükümetine yönelik bir ültimatom yöneltildi: eğer söz konusu para en 11 Ocak tarihinde ulaştırılmaz ise güvenlik duvarı boyunca gerçekleştirilen gösteriler yeniden başlatılacak.

Hamas, Gazze’de Filistin Özerk Yönetimi memurlarına yönelik geniş kapsamlı bir tutuklama dalgası başlattı. Yaklaşık olarak bin kişi cezaevine gönderildi.

Çeviri
Osman Soysal