ولترشبکه

تخریب دهشتناک ٬٬ حوزه ی دریای کارائیب ٬٬

در حالی که پرزیدنت ترامپ عقب نشینی نظامیان ایالات متحده را از خاور میانه ی بزرگ اعلام کرد ، پنتاگون آماده ی پیاده کردن طرح رامسفلد سبروسکی می باشد . این بار آنها قصد تخریت حوزه ی دریای کارائیب را دارند . تخریبی که به مانند سالهای ۷۰ نمی باشد که هدف آن تنها براندازی دولت های موافق شوروی بوده است ، بلکه تخریب تمام ساختارهای و زیر ساخت ها ی دولتی منطقه بدون تفاوت گذاشتن میان دوست و دشمن می باشد . تی یری میسان در حال بررسی این جنگ های جدید می باشد .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 61.2 kb

را ارائه دادیم که در آن جنگ کشورهایSouthComدر طی چند مقاله ی اخیر ، طرح آمریکای لاتین برای از میان بردن ساختارهای دولتی تمام حوزه ی دریای کارائیب مطرح بوده است . [1]

برای آماده سازی چنین جنگی که بعد از مناقشات ٬٬ خاور میانه ی بزرگ ٬٬ می بایستی انجام بگیرد ، استراتژی رامسفلد- سبروسکی ، به زمان ده ساله ای نیاز داشت [2]

پس از دوران تزلزل اقتصادی [3] وآمادگی نظامی ، عملیات در سال جاری باید صورت بگیرد که در آن ، ابتدا کشور ونزوئلا توسط برزیل مورد حمله قرار خواهد گرفت ( با حمایت اسرائیل ) ، همچنین کلمبیا ( متحد ایالات متحده ) و گوییان ( انگلستان ). جنگ های دیگری علیه کوبا و نیکاراگوئه آغاز خواهد شد: ( به گفته ی جان بولتون ٬٬ کشورهای دژخیم سه گانه ٬٬ )

این در حالی است که طرح اولیه برای ایجاد تغییرات متوقف شده ، به خصوص پس از بالا گرفتن طبع امپریالیستی بریتانیا [4] . برای اطلاعات بیشتر رجوع شود به :

تحولات در ونزوئلا

پرزیدنت هوگو چاوز توانسته بود روابطی را با خاور میانه بزرگ بر اساس ایدئولوژی خود ایجاد نماید . او به خصوص به رئیس جمهور ایران محمود احمدی نژاد و رئیس جمهور سوریه بشار اسد نزدیک شده بود . آنها تصور می کردند که می توانند سازمان میان دولتی ایجاد کنند ( جنبش متحدان آزاد ) ، که بر پایه ی ( جنبش عدم تعهد ) بنا شده بود ، اما جنبش اخیر طی سال های اخیر توسط برخی از اعضای آن به واسطه ی وابستگی با ایالات متحده ، فلج شد [5] .

چنانچه نیکولا مادورو ، با همان لحن هوگو چاوز سخن می گوید ، اما سیاست خارجی او بسیار متفاوت است . او توانسته با روسیه روابط نزدیکی برقرار سازد و بمب افکن های روسی را دریافت کند . و قرار داد بزرگ واردات ۶۰۰ هزار تن گندم را برای جلوگیری از فقر و گشنگی با این کشور امضا کند . به خصوص حاضر شد مبلغ ۶ میلیارد دلار پول برای ۵ حوزه ی نفتی خود دریافت کند . مهندسین روسی خواهند توانست به جای مهندسین ونزوئلایی فراری وارد صحنه شوند

نیکولا مادورو توانست اتحاد میان کشورش را بر پایه های جدیدی سازمان دهی کند . از این رو با ترکیه رابطه ایجاد کرد که عضو ناتو می باشد و ارتش آن هم اکنون شمال سوریه را اشغال کرده است . مادورو چهار بار به استانبول سفر کرد و اردوغان یک بار به کاراکاس آمد .

سوئيس متحد هوگو چاوز ، برای قانون اساسی این کشور مشاوره می داد . نیکولا مادورو از ترس آنکه طلای کشورش در سوئیس تصفیه شود آن را به ترکیه سپرد ، تا آن را به صورت شمش در آورد . در گذشته ،این طلا در بانک های سوئیس ذخیره می شد تا پشتوانه ی قرار دادهای نفتی باشد . از این پس ، این پول ها به ترکیه منتقل شده و شمش های طلا به ونزوئلا فرستاده می شود . این تغییر مسیر ، بر پایه ی ایدئولوژی نمی باشد بلکه راه کار انتفاعی است که باید مشخص شود .

در آن واحد ونزوئلا با تظاهرات گاریمباس و ، به خصوص کودتای ۱۲ ماه فوریه ی ۲۰۱۵ ( عملیات جریکو ) و سپس حمله به واحد پولی این کشور و سازمان مهاجرت ، می تواند متزلزل شود . در همین چارچوب ، ترکیه توانسته برای ونزوئلا راه های دور زدن تحریمات ایالات متحده را فراهم کند . روابط میان ونزوئلا و ترکیه در سال ۲۰۱۸ ، بیست برابر شده اند

با وجود تحولات رژیم ونزوئلا ، چیز دیگری در انتظار ملت این کشور می باشد

ایجاد هماهنگی در امکانات لجستیکی

عملیات وسیعی را SouthComز ۳۱ماه ژوئیه تا ۱۲ ماه اوت ۲۰۱۷ ، سازمان به همراه ۳۰۰۰ تن که از ۲۵ کشور متحد ، به همراه فرانسه و انگلستان می باشد ، اغاز نمود . این عملیات برای پیاده کردن سریع نیرو در ونزوئلا بوده است [6].

کشور کلمبیا

کلمیبا یک دولت است ، اما یک ملت نیست . جمعیتی که در عرض جغرافیایی آن به طور پراکنده زندگی می کنند ، به لحاظ طبقات اجتماعی ، کاملاََ با یکدیگر به لحاظ سطح زندگی تفاوت دارند . می توان گفت که هیچ کلمبیایی تا کنون در محله ای که به طبقه ی اجتماعی خودش تعلق ندارد ، وارد نشده است . این جدایی مطلق به کمک نیروهای شبهه نظامی و مناقشات مسلحانه ی درونی انجام گرفته که تا کنون ۲۲۰ هزار تن را طی سی سال قربانی کرده است .

پرزیدنت ایوان دوکه از ماه اوت ۲۰۱۸ بر مسند قدرت نشست ، صلح شکننده ی داخلی را که توسط رئیس جمهور پیشین با گروه فارک و نه - ای ال ان - برقرار شده بود را بار دیگر عنوان کرد . او تهاجم نظامی علیه ونزوئلا را نیز مطرح کرد . به گفته ی نیکولاس مادورو ، ایالات متحده هم اکنون با کمک ۷۳۴ مزدور که در کمپ تونا در حال آموزش می باشند ، تحت پرچم دروغین ، در حال تدارک جنگی علیه ونزوئلا می باشد . به لحاظ وضعیت خاص جامعه ی کلمبیا ، نمی توان گفت که این کمپ آیا از سوی بوگوتا حمایت و کنترل می شود یا نه .

JPEG - 61.8 kb
رکس تیلرسون رئيس اکسون مبایل به هنگام کشف منابع نفتی در گوئیان بوده است . پس از آن او به وزارت امور خارجه ی ایالات متحده انتخاب می شود .

گوئیان

در قرن نوزدهم قدرت های استعمارگر برای تعیین مرز گوئیان انگلیسی ( گوئیان کنونی ) و گوئیان هلندی ( سورینام کنونی ) به توافق رسیدند ، اما در هیچ نوشته ای مرز میان منطقه ی بریتانیایی و منطقه ی اسپانیایی ( ونزوئلای کنونی ) مشخص نشد . در واقع کشور گوئیان مساحت ۱۶۰ هزار کیلومتر مربع جنگل در اختیار دارد که با همسایه ی خود مجادله ای در این زمینه دارد . به لحاظ توافق ژنو در ماه ۱۷ فوریه سال ۱۹۶۶ ، دو ،کشور به دبیر کل سازمان ملل وقت ( در زمان بیرمانیا یو تانت ) متوسل شدند . اما هیچ تغییری از آن زمان تا کنون رخ نداده است ، گوئیان تصمیم گرفت تا موضوع رابه دیوان عدالت سازمان ملل بسپرد .اما ونزوئلا توافقات مستقیم را ترجیح داد .

عجله ای برای حل این مناقشه ی عرضی وجود ندارد ، زیرا این منطقه در جنگلی خالی از سکنه قرار دارد ، و بی ارزش شمرده می شود ، اما فضای عظیم آن حدود دو سوم مساحت گوئیان را تشکیل می دهد . توافق ژنو حدود ۱۵ بار توسط گوئیان مورد تعرض قرار گرفت که در این منطقه اجازه ی استخراج طلا را صادر کرده بود . اما مشکل از سال ۲۰۱۵ آغاز شد که اگزون مبیل توانست منابع نفتی در اقیانوس اطلس را کشف کند ، آنهم در منطقه ی مورد مناقشه .

جمعیت گوئیان از ۴۰ ٪ هندی ، و ۳۰ ٪ افریقایی تبار ، و ۲۰ ٪ نژاد مختلط و ۱۰ ٪ سرخپوستان بومی تشکیل شده است . هندی ها در امور اجتماعی حضور پر رنگی دارند . و افریقایی ها در ارتش .

در ۲۱ ماه دسامبر ،پیشنهاد سانسور علیه دولت پرزیدنت گذانجر ، که ژنرالی با گرایش انگلیسی و ضد ونزوئلایی است و از سال ۲۰۱۵ بر مسند قدرت می باشد ، آغاز شد . اما در برابر تعجب همگان ، یک نماینده مجلس با نام شارانداس پرسو ، علیه حزب خود رای داد و در هرج و مرجی توصیف ناپذیر ، باعث سقوط دولت گردید که تنها یک رای از سوی اکثریت داشت . از این زمان دولت دچار تزلزل شد : و کسی نمی داند پرزیدنت گرانجر ، که در حال معالجه ی شیمیایی است ، بتواند امنیت امور را بر قرار نماید ، در حالی که شارانداس پرسو ، از پارلمان با اسکورت از در مخفی خارج شد و به کانادا گریخت .

در ۲۳ ماه دسامبر ۲۰۱۸ ، به علت عدم وجود دولت ،Ramform Thethys از ( ترینیداد و توباگو ) ، شروع به اکتشافات زیر دریایی Delta Monarchاز باهاماس ، در منطقه ی مورد مناقشه توسط اگزون موبایل نمودند . کشور ونزوئلا با مشاهده ی ورود این دو کشتی ، به لحاظ تعرض به پیمان ژنو ،آنها را از منطقه بیرون کرد . وزیر امور خارجه ی گوئیان ، این عمل را معاند خواند .

وزیر دفاع انگلستان ، گاوین ویلیامسون ، در ساندی تلگراف روز ۳۰ دسامبر ۲۰۱۸ ، اعلام کرد که دولت ملکه پایان استعمار را که از موضوع کانال سوئز در سال ۱۹۵۶ ، مطابق با دکترین وایتهال آغاز شده بود ، خاتمه می دهد . لندن آمده ی ایجاد پایگاه نظامی در حوزه ي کارائیب می باشد ( پایگاه های نظامی این کشور درحال حاضر در جبل الطارق ، قبرس ، دیگو گارسیا و بر جزایر فالکلند قرار می باشند ) . و به زودی در منطقه ی مونتسرات ( آنتیی ) و یا به احتمال قوی در گوئيان پایگاه جدیدی به وجود خواهند آورد که در سال ۲۰۲۲ قابل بهره برداری خواهد بود [7] .

گوئئان در همسایگی سورینام ( گوئیان هلند ) قرار دارد . رئیس جمهور آن دزی بوترسه می باشد ، که در اروپا به علت قاچاق مواد مخدر تحت تعقیب قرار دارد ؛ اتفاقی که قبل از روی کار آمدن وی صورت گرفت . اما پسرش دینو ، در پاناما در سال ۲۰۱۳ دستگیر شد ، با اینکه با پاسپورت دیپلماتیک وارد این کشور شده بود . او به ایالات متحده فرستاده شد که به علت قاچاق مواد مخدر به ۱۶ سال حبس محکوم گردید ؛ اما علت واقعی آن بود که او قصد داشت حزب الله لبنان را در سورینام مستقر نماید .

JPEG - 22.4 kb
غسل تعمید جاییر بولسانارو در آبهای رود اردن ( اسرائیل )

برزیل

در ماه مه ۲۰۱۶وزیر مالی دولت موقت هنریکه مریل ، میشل تمر لبنانی و برزیلی الاصل ، ایلان گلدفین را که اسرائیلی و برزیلی الاصل می باشد ، متصدی بانک مرکزی نمود ، مریل رئیس کمیته ی بازی های المپیک بوده ، و از ارتش اسرائیل خواست تا با همکاری با ارتش برزیل ، امنیت بازی ها را تضمین نماید . اسرائیل از آنجاییکه بانک مرکزی و ارتش و پلیس برزیل را در اختیار خود داشت ، به راحتی توانست تظاهرات مردمی را ، در برابر حزب کار دفاع نماید .

پارلمان برزیل در ماه اوت ۲۰۱۶ ، دیلما روسف ، رئیس جمهور این کشور را با اتهام واهی که به موضوع پتروباس نسبت می داد از کار برکنار نمود .

JPEG - 44.8 kb
تصویر ادواردو و کارلوس ، پسران پرزیدنت جاییر بولسونارو

به هنگام انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ ، جاییر بولسونارو به اسرائیل سفر کرد تا در آبهای رود اردن تعمید بگیرد . از این رو از سوی پیروان اوانجلیک به طور گسترده رای آورد .

او همیلتون مورآوو را به عنوان معاون خود برگزید . که به هنگام انتقال دولت اعلام کرد برزیل باید ٬٬ نیروهای صلح ٬٬ را به طور گسترده به هنگام سرنگونی دولت پرزیدنت مادورو به ونزوئلا اعزام نماید . این سخنان تهدید آمیز از زمان افشا شدن آن از سوی پرزیدنت بولسونارو ،کم اهمیت جلوه داده شد .

در سخنان سوم ماه ژانویه ۲۰۱۹ ، در کانال تلویزیونی اس بی تی ، پرزیدنت بولسونارو اعلام کرد که با پنتاگون بر سر ایجاد پایگاه در برزیل در حال مذاکره می باشد . این اعلامیه در میان نیروهای نظامی این کشور مخالفت عظیمی ایجاد کرد ، کشور برزیل می تواند به تنهایی از نیروهای نظامی خود حمایت کند .

JPEG - 37.4 kb
بنیامین ناتانیاهو ، به هنگام مراسم افتتاحیه ی پرزیدنت بولسونارو ، به این صورت اسرائیل موقعیت خود را در برزیل تحکیم بخشید .

به هنگام مراسم افتتاحیه ی ۲ ژانویه ی ۲۰۱۹ ،رئیس جمهور جدید برزیل از سوی بنیامین ناتانیاهو تقدیر شد . این نخستین باری بود که یک مقام اسرائیلی به برزیل سفر می کرد . پرزیدنت بولسونارو در این فرصت اعلام کرد که سفارت کشورش را از تل آویو به اورشلیم انتقال خواهد داد .

وزیر امور خارجه ی ایالات متحده ، مایک پومپئو ، که او نیز در این مراسم شرکت داشت ، با وزیر امور خارجه ی کشور پرو ، نستور پوپولیزیو ، دیدار کرد ، و به پرزیدنت بولسونارو اعلام داشت که می خواهد با رژیم ٬٬اقتدار گرای ٬٬ ونزوئلا و کوبا مبارزه کند . به هنگام بازگشت به ایالات متحده ، او در بوگوتا توقف نمود تا باپرزیدنت کلمبیا ، ایوان دوکه دیدار کند . این دو نفر توافق کردند تا به لحاظ دیپلماتیک ونزوئلا را منزوی سازند . در ۴ ژانویه ی ۲۰۱۹ ، ۱۴ دولت گروه لیما ( که شامل برزیل ، کلمبیا و گوئيان ) می باشند ، در جلسه ای عنوان کردند که شرکت نیکولاس مادورو در انتخابات ۱۰ ژانویه غیر قانونی می باشد [8] ، این اعلامیه از سوی مکزیک امضا نشد . اما شش کشور عضو به دادگاه جنایی بین الملل علیه پرزیدنت نیکولاس مادورو برای جنایت علیه بشریت شکایت خواهند کرد .

هم اکنون مشخص شده که اقدامات جنگی در حال انجام می باشد . نیروهای عظیمی در این راه به کار گرفته شده که به سختی می توان در برابر آنها ایستادگی نمود . در همین چارچوب ، روسیه در حال بررسی ایجاد پایگاه دریایی و هوایی دائم در ونزوئلا و جزیره ی اورچیلا می باشد - محلی که پرزیدنت هوگو چاوز به هنگام کودتای سال ۲۰۰۲ زندانی شده بود - این مکان برای استقرار بمب افکن های استراتژیک بسیار مناسب می باشد . این تهدید برای ایالات متحده بزرگ تر از تهدیدات سال ۱۹۶۲ به هنگام استقرار موشک های شوروی در کوبا می باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] « Plan to overthrow the Venezuelan Dictatorship – “Masterstroke” », Admiral Kurt W. Tidd, Voltaire Network, 23 février 2018. « Le « Coup de Maître » des États-Unis contre le Venezuela », par Stella Calloni, Traduction Maria Poumier; « Les États-Unis préparent une guerre entre latino-américains », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 11 mai et 18 décembre 2018.

[2] The Pentagon’s New Map, Thomas P. M. Barnett, Putnam Publishing Group, 2004. « Le projet militaire des États-Unis pour le monde », par Thierry Meyssan, Haïti Liberté (Haïti) , Réseau Voltaire, 22 août 2017.

[3] “Declaration of a National Emergency with Respect to Venezuela”, “Executive Order – Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Venezuela”, by Barack Obama, Voltaire Network, 9 March 2015.

[4] “برکسیت : لندن سیاست جدید استعماری خود را برقرار می سازد ”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 8 ژانويه 2019, www.voltairenet.org/article2...

[5] « Assad et Chavez appellent à la formation d’un Mouvement des alliés libres », Réseau Voltaire, 28 juin 2010.

[6] “مانورهای بزرگ در اطراف ونزویلا”, بوسيله ى مانیلو دینوچی, ترجمه فرهاد بارکزوی, ال مانیفستو (ایتالیا) , شبکه ولتر, 15 سپتامبر 2017, www.voltairenet.org/article1...

[7] “We are opening new overseas bases to boost Britain”, Christopher Hope, Sunday Telegraph, December 30, 2018.

[8] «Declaración del Grupo de Lima», Red Voltaire , 4 de enero de 2019.

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.