را ارائه دادیم که در آن جنگ کشورهایSouthComدر طی چند مقاله ی اخیر ، طرح
آمریکای لاتین برای از میان بردن ساختارهای دولتی تمام حوزه ی دریای کارائیب مطرح بوده است . [1]

برای آماده سازی چنین جنگی که بعد از مناقشات ٬٬ خاور میانه ی بزرگ ٬٬ می بایستی انجام بگیرد ، استراتژی رامسفلد- سبروسکی ، به زمان ده ساله ای نیاز داشت [2]

پس از دوران تزلزل اقتصادی [3] وآمادگی نظامی ، عملیات در سال جاری باید صورت بگیرد که در آن ، ابتدا کشور ونزوئلا توسط برزیل مورد حمله قرار خواهد گرفت ( با حمایت اسرائیل ) ، همچنین کلمبیا ( متحد ایالات متحده ) و گوییان ( انگلستان ).
جنگ های دیگری علیه کوبا و نیکاراگوئه آغاز خواهد شد: ( به گفته ی جان بولتون ٬٬ کشورهای دژخیم سه گانه ٬٬ )

این در حالی است که طرح اولیه برای ایجاد تغییرات متوقف شده ، به خصوص پس از بالا گرفتن طبع امپریالیستی بریتانیا [4] .
برای اطلاعات بیشتر رجوع شود به :

تحولات در ونزوئلا

پرزیدنت هوگو چاوز توانسته بود روابطی را با خاور میانه بزرگ بر اساس ایدئولوژی خود ایجاد نماید . او به خصوص به رئیس جمهور ایران محمود احمدی نژاد و رئیس جمهور سوریه بشار اسد نزدیک شده بود . آنها تصور می کردند که می توانند سازمان میان دولتی ایجاد کنند ( جنبش متحدان آزاد ) ، که بر پایه ی ( جنبش عدم تعهد ) بنا شده بود ، اما جنبش اخیر طی سال های اخیر توسط برخی از اعضای آن به واسطه ی وابستگی با ایالات متحده ، فلج شد [5] .

چنانچه نیکولا مادورو ، با همان لحن هوگو چاوز سخن می گوید ، اما سیاست خارجی او بسیار متفاوت است . او توانسته با روسیه روابط نزدیکی برقرار سازد و بمب افکن های روسی را دریافت کند . و قرار داد بزرگ واردات ۶۰۰ هزار تن گندم را برای جلوگیری از فقر و گشنگی با این کشور امضا کند . به خصوص حاضر شد مبلغ ۶ میلیارد دلار پول برای ۵ حوزه ی نفتی خود دریافت کند . مهندسین روسی خواهند توانست به جای مهندسین ونزوئلایی فراری وارد صحنه شوند

نیکولا مادورو توانست اتحاد میان کشورش را بر پایه های جدیدی سازمان دهی کند . از این رو با ترکیه رابطه ایجاد کرد که عضو ناتو می باشد و ارتش آن هم اکنون شمال سوریه را اشغال کرده است . مادورو چهار بار به استانبول سفر کرد و اردوغان یک بار به کاراکاس آمد .

سوئيس متحد هوگو چاوز ، برای قانون اساسی این کشور مشاوره می داد . نیکولا مادورو از ترس آنکه طلای کشورش در سوئیس تصفیه شود آن را به ترکیه سپرد ، تا آن را به صورت شمش در آورد . در گذشته ،این طلا در بانک های سوئیس ذخیره می شد تا پشتوانه ی قرار دادهای نفتی باشد . از این پس ، این پول ها به ترکیه منتقل شده و شمش های طلا به ونزوئلا فرستاده می شود . این تغییر مسیر ، بر پایه ی ایدئولوژی نمی باشد بلکه راه کار انتفاعی است که باید مشخص شود .

در آن واحد ونزوئلا با تظاهرات گاریمباس و ، به خصوص کودتای ۱۲ ماه فوریه ی ۲۰۱۵ ( عملیات جریکو ) و سپس حمله به واحد پولی این کشور و سازمان مهاجرت ، می تواند متزلزل شود . در همین چارچوب ، ترکیه توانسته برای ونزوئلا راه های دور زدن تحریمات ایالات متحده را فراهم کند . روابط میان ونزوئلا و ترکیه در سال ۲۰۱۸ ، بیست برابر شده اند

با وجود تحولات رژیم ونزوئلا ، چیز دیگری در انتظار ملت این کشور می باشد

ایجاد هماهنگی در امکانات لجستیکی

عملیات وسیعی را SouthComز ۳۱ماه ژوئیه تا ۱۲ ماه اوت ۲۰۱۷ ، سازمان
به همراه ۳۰۰۰ تن که از ۲۵ کشور متحد ، به همراه فرانسه و انگلستان می باشد ، اغاز نمود . این عملیات برای پیاده کردن سریع نیرو در ونزوئلا بوده است [6].

کشور کلمبیا

کلمیبا یک دولت است ، اما یک ملت نیست . جمعیتی که در عرض جغرافیایی آن به طور پراکنده زندگی می کنند ، به لحاظ طبقات اجتماعی ، کاملاََ با یکدیگر به لحاظ سطح زندگی تفاوت دارند . می توان گفت که هیچ کلمبیایی تا کنون در محله ای که به طبقه ی اجتماعی خودش تعلق ندارد ، وارد نشده است . این جدایی مطلق به کمک نیروهای شبهه نظامی و مناقشات مسلحانه ی درونی انجام گرفته که تا کنون ۲۲۰ هزار تن را طی سی سال قربانی کرده است .

پرزیدنت ایوان دوکه از ماه اوت ۲۰۱۸ بر مسند قدرت نشست ، صلح شکننده ی داخلی را که توسط رئیس جمهور پیشین با گروه فارک و نه - ای ال ان - برقرار شده بود را بار دیگر عنوان کرد . او تهاجم نظامی علیه ونزوئلا را نیز مطرح کرد . به گفته ی نیکولاس مادورو ، ایالات متحده هم اکنون با کمک ۷۳۴ مزدور که در کمپ تونا در حال آموزش می باشند ، تحت پرچم دروغین ، در حال تدارک جنگی علیه ونزوئلا می باشد .
به لحاظ وضعیت خاص جامعه ی کلمبیا ، نمی توان گفت که این کمپ آیا از سوی بوگوتا حمایت و کنترل می شود یا نه .

رکس تیلرسون رئيس اکسون مبایل به هنگام کشف منابع نفتی در گوئیان بوده است . پس از آن او به وزارت امور خارجه ی ایالات متحده انتخاب می شود .

گوئیان

در قرن نوزدهم قدرت های استعمارگر برای تعیین مرز گوئیان انگلیسی ( گوئیان کنونی ) و گوئیان هلندی ( سورینام کنونی ) به توافق رسیدند ، اما در هیچ نوشته ای مرز میان منطقه ی بریتانیایی و منطقه ی اسپانیایی ( ونزوئلای کنونی ) مشخص نشد . در واقع کشور گوئیان مساحت ۱۶۰ هزار کیلومتر مربع جنگل در اختیار دارد که با همسایه ی خود مجادله ای در این زمینه دارد . به لحاظ توافق ژنو در ماه ۱۷ فوریه سال ۱۹۶۶ ، دو ،کشور به دبیر کل سازمان ملل وقت ( در زمان بیرمانیا یو تانت ) متوسل شدند . اما هیچ تغییری از آن زمان تا کنون رخ نداده است ، گوئیان تصمیم گرفت تا موضوع رابه دیوان عدالت سازمان ملل بسپرد .اما ونزوئلا توافقات مستقیم را ترجیح داد .

عجله ای برای حل این مناقشه ی عرضی وجود ندارد ، زیرا این منطقه در جنگلی خالی از سکنه قرار دارد ، و بی ارزش شمرده می شود ، اما فضای عظیم آن حدود دو سوم مساحت گوئیان را تشکیل می دهد . توافق ژنو حدود ۱۵ بار توسط گوئیان مورد تعرض قرار گرفت که در این منطقه اجازه ی استخراج طلا را صادر کرده بود . اما مشکل از سال ۲۰۱۵ آغاز شد که اگزون مبیل توانست منابع نفتی در اقیانوس اطلس را کشف کند ، آنهم در منطقه ی مورد مناقشه .

جمعیت گوئیان از ۴۰ ٪ هندی ، و ۳۰ ٪ افریقایی تبار ، و ۲۰ ٪ نژاد مختلط و ۱۰ ٪ سرخپوستان بومی تشکیل شده است . هندی ها در امور اجتماعی حضور پر رنگی دارند . و افریقایی ها در ارتش .

در ۲۱ ماه دسامبر ،پیشنهاد سانسور علیه دولت پرزیدنت گذانجر ، که ژنرالی با گرایش انگلیسی و ضد ونزوئلایی است و از سال ۲۰۱۵ بر مسند قدرت می باشد ، آغاز شد . اما در برابر تعجب همگان ، یک نماینده مجلس با نام شارانداس پرسو ، علیه حزب خود رای داد و در هرج و مرجی توصیف ناپذیر ، باعث سقوط دولت گردید که تنها یک رای از سوی اکثریت داشت . از این زمان دولت دچار تزلزل شد : و کسی نمی داند پرزیدنت گرانجر ، که در حال معالجه ی شیمیایی است ، بتواند امنیت امور را بر قرار نماید ، در حالی که شارانداس پرسو ، از پارلمان با اسکورت از در مخفی خارج شد و به کانادا گریخت .

در ۲۳ ماه دسامبر ۲۰۱۸ ، به علت عدم وجود دولت ،Ramform Thethys
از ( ترینیداد و توباگو ) ، شروع به اکتشافات زیر دریایی Delta Monarchاز باهاماس ،
در منطقه ی مورد مناقشه توسط اگزون موبایل نمودند . کشور ونزوئلا با مشاهده ی ورود این دو کشتی ، به لحاظ تعرض به پیمان ژنو ،آنها را از منطقه بیرون کرد . وزیر امور خارجه ی گوئیان ، این عمل را معاند خواند .

وزیر دفاع انگلستان ، گاوین ویلیامسون ، در ساندی تلگراف روز ۳۰ دسامبر ۲۰۱۸ ، اعلام کرد که دولت ملکه پایان استعمار را که از موضوع کانال سوئز در سال ۱۹۵۶ ، مطابق با دکترین وایتهال آغاز شده بود ، خاتمه می دهد . لندن آمده ی ایجاد پایگاه نظامی در حوزه ي کارائیب می باشد ( پایگاه های نظامی این کشور درحال حاضر در جبل الطارق ، قبرس ، دیگو گارسیا و بر جزایر فالکلند قرار می باشند ) . و به زودی در منطقه ی مونتسرات ( آنتیی ) و یا به احتمال قوی در گوئيان پایگاه جدیدی به وجود خواهند آورد که در سال ۲۰۲۲ قابل بهره برداری خواهد بود [7] .

گوئئان در همسایگی سورینام ( گوئیان هلند ) قرار دارد . رئیس جمهور آن دزی بوترسه می باشد ، که در اروپا به علت قاچاق مواد مخدر تحت تعقیب قرار دارد ؛ اتفاقی که قبل از روی کار آمدن وی صورت گرفت . اما پسرش دینو ، در پاناما در سال ۲۰۱۳ دستگیر شد ، با اینکه با پاسپورت دیپلماتیک وارد این کشور شده بود . او به ایالات متحده فرستاده شد که به علت قاچاق مواد مخدر به ۱۶ سال حبس محکوم گردید ؛ اما علت واقعی آن بود که او قصد داشت حزب الله لبنان را در سورینام مستقر نماید .

غسل تعمید جاییر بولسانارو در آبهای رود اردن ( اسرائیل )

برزیل

در ماه مه ۲۰۱۶وزیر مالی دولت موقت هنریکه مریل ، میشل تمر لبنانی و برزیلی الاصل ، ایلان گلدفین را که اسرائیلی و برزیلی الاصل می باشد ، متصدی بانک مرکزی نمود ، مریل رئیس کمیته ی بازی های المپیک بوده ، و از ارتش اسرائیل خواست تا با همکاری با ارتش برزیل ، امنیت بازی ها را تضمین نماید . اسرائیل از آنجاییکه بانک مرکزی و ارتش و پلیس برزیل را در اختیار خود داشت ، به راحتی توانست تظاهرات مردمی را ، در برابر حزب کار دفاع نماید .

پارلمان برزیل در ماه اوت ۲۰۱۶ ، دیلما روسف ، رئیس جمهور این کشور را با اتهام واهی که به موضوع پتروباس نسبت می داد از کار برکنار نمود .

تصویر ادواردو و کارلوس ، پسران پرزیدنت جاییر بولسونارو

به هنگام انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ ، جاییر بولسونارو به اسرائیل سفر کرد تا در آبهای رود اردن تعمید بگیرد . از این رو از سوی پیروان اوانجلیک به طور گسترده رای آورد .

او همیلتون مورآوو را به عنوان معاون خود برگزید . که به هنگام انتقال دولت اعلام کرد برزیل باید ٬٬ نیروهای صلح ٬٬ را به طور گسترده به هنگام سرنگونی دولت پرزیدنت مادورو به ونزوئلا اعزام نماید . این سخنان تهدید آمیز از زمان افشا شدن آن از سوی پرزیدنت بولسونارو ،کم اهمیت جلوه داده شد .

در سخنان سوم ماه ژانویه ۲۰۱۹ ، در کانال تلویزیونی اس بی تی ، پرزیدنت بولسونارو اعلام کرد که با پنتاگون بر سر ایجاد پایگاه در برزیل در حال مذاکره می باشد . این اعلامیه در میان نیروهای نظامی این کشور مخالفت عظیمی ایجاد کرد ، کشور برزیل می تواند به تنهایی از نیروهای نظامی خود حمایت کند .

بنیامین ناتانیاهو ، به هنگام مراسم افتتاحیه ی پرزیدنت بولسونارو ، به این صورت اسرائیل موقعیت خود را در برزیل تحکیم بخشید .

به هنگام مراسم افتتاحیه ی ۲ ژانویه ی ۲۰۱۹ ،رئیس جمهور جدید برزیل از سوی بنیامین ناتانیاهو تقدیر شد . این نخستین باری بود که یک مقام اسرائیلی به برزیل سفر می کرد . پرزیدنت بولسونارو در این فرصت اعلام کرد که سفارت کشورش را از تل آویو به اورشلیم انتقال خواهد داد .

وزیر امور خارجه ی ایالات متحده ، مایک پومپئو ، که او نیز در این مراسم شرکت داشت ، با وزیر امور خارجه ی کشور پرو ، نستور پوپولیزیو ، دیدار کرد ، و به پرزیدنت بولسونارو اعلام داشت که می خواهد با رژیم ٬٬اقتدار گرای ٬٬ ونزوئلا و کوبا مبارزه کند . به هنگام بازگشت به ایالات متحده ، او در بوگوتا توقف نمود تا باپرزیدنت کلمبیا ، ایوان دوکه دیدار کند . این دو نفر توافق کردند تا به لحاظ دیپلماتیک ونزوئلا را منزوی سازند . در ۴ ژانویه ی ۲۰۱۹ ، ۱۴ دولت گروه لیما ( که شامل برزیل ، کلمبیا و گوئيان ) می باشند ، در جلسه ای عنوان کردند که شرکت نیکولاس مادورو در انتخابات ۱۰ ژانویه غیر قانونی می باشد [8] ، این اعلامیه از سوی مکزیک امضا نشد . اما شش کشور عضو به دادگاه جنایی بین الملل علیه پرزیدنت نیکولاس مادورو برای جنایت علیه بشریت شکایت خواهند کرد .

هم اکنون مشخص شده که اقدامات جنگی در حال انجام می باشد . نیروهای عظیمی در این راه به کار گرفته شده که به سختی می توان در برابر آنها ایستادگی نمود . در همین چارچوب ، روسیه در حال بررسی ایجاد پایگاه دریایی و هوایی دائم در ونزوئلا و جزیره ی اورچیلا می باشد - محلی که پرزیدنت هوگو چاوز به هنگام کودتای سال ۲۰۰۲ زندانی شده بود - این مکان برای استقرار بمب افکن های استراتژیک بسیار مناسب می باشد . این تهدید برای ایالات متحده بزرگ تر از تهدیدات سال ۱۹۶۲ به هنگام استقرار موشک های شوروی در کوبا می باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1« Plan to overthrow the Venezuelan Dictatorship – “Masterstroke” », Admiral Kurt W. Tidd, Voltaire Network, 23 février 2018. « Le « Coup de Maître » des États-Unis contre le Venezuela », par Stella Calloni, Traduction Maria Poumier; « Les États-Unis préparent une guerre entre latino-américains », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 11 mai et 18 décembre 2018.

[2The Pentagon’s New Map, Thomas P. M. Barnett, Putnam Publishing Group, 2004. « Le projet militaire des États-Unis pour le monde », par Thierry Meyssan, Haïti Liberté (Haïti) , Réseau Voltaire, 22 août 2017.

[4“برکسیت : لندن سیاست جدید استعماری خود را برقرار می سازد ”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 8 ژانويه 2019, www.voltairenet.org/article204665.html

[6“مانورهای بزرگ در اطراف ونزویلا”, بوسيله ى مانیلو دینوچی, ترجمه فرهاد بارکزوی, ال مانیفستو (ایتالیا) , شبکه ولتر, 15 سپتامبر 2017, www.voltairenet.org/article197891.html

[7“We are opening new overseas bases to boost Britain”, Christopher Hope, Sunday Telegraph, December 30, 2018.

[8«Declaración del Grupo de Lima», Red Voltaire , 4 de enero de 2019.