Arap Birliği ekonomik zirvesinin 19 ve 20 Ocak tarihlerinde Beyrut’ta (Lübnan) toplanması bekleniyor. Bu arada, iki gerekçe bu toplantının ertelenmesine neden olabilir.

 İlk olarak Arap Birliği üyesi devletler, bu toplantının Suriye’yi yeniden örgüte sokmak için bir fırsat olduğunu aralarında tartışmaktadır.

 İkinci olarak, iç savaş sırasında İranlı İmam Musa Sadr tarafından kurulan Lübnanlı Emel Partisi, İmamın 1978 yılında Libya’ya düzenlediği bir resmi ziyaret sırasında kaybolması olayı aydınlatılmadıkça, bir Libya heyetinin toplantıya katılmasına karşı çıkıyor.

Muammer Kaddafi’nin oğullarından biri olan Hannibal, halen Lübnan’da tutuklu bulunuyor. Ocak 2017’de Abdüsselam Callut’un (Kaddafi’den çok daha sert olmasıyla bilinen, o dönem Libya’nın iki numaralı ismi) imamın kaçırılmasını örgütlediğini, Libyalı ajanların imamın kimliğini ele geçirdiğini ve ardından Libya’yı terk ettiği görüntüsü vermek için Roma’ya gittiklerini açıklamıştı. Hannibal aynı zamanda imamın yıllardır gizlice tutulduğu yere ilişkin bilgiler de vermişti. Muammer Kaddafi’nin çocukluk arkadaşı olan Abdüsselam Callut, çok sayıda ağır hata yaptıktan sonra 1993 yılında iktidardan uzaklaştırıldı. Bugün halen Londra’da yaşamaktadır.

Bu bilgiler, Albay Ahmet Ramazan el-Asaybi’nin 2011 yılında bir Birleşik Arap Emirliği televizyon kanalına yaptığı açıklamaları yalanlamaktadır [1]. Rehberin eski enformasyon bürosu müdürüne göre imam, Libya’da bulunduğu sırada Muammer Kaddafi’nin emri üzerine öldürülmüştür.

Bu iki farklı yorum imamın ortadan kayboluşuyla ilgilidir ama ne gerçek siyasi işlevi, ne de cinayet talimatını kimin verdiğine ilişkin polemikleri ortadan kaldırmamaktadır.

Lübnan Adalet Bakanı Selim Cerissati (Cumhurbaşkanı Mişel Aun’un bloğundan) , Mayıs 2018’de, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi raportöründen, Hannibal Kaddafi’in tutukluluğunun meşruluğunu sorgulayan bir mektup aldığını açıkladı. 9 Ocak 2019’da hukuk müfettişliğine birden konuyu ele alması için başvurdu. Bunun üzerine Maliye Bakanı Ali Hasan Halil (Emel Bloğu) buna Birleşmiş Milletlerin mektubunun var olup olmadığını şüpheye düşürecek şekilde yanıt verdi.

Lübnan basınına göre, Rusya, Hannibal Kaddafi’nin serbest bırakılması için hükümet üzerinde baskı yapmaktadır.

Emel Partisi, Libya delegasyonunun Arap Birliği ekonomik zirvesine katılımını engellemek için havaalanına yönelik olası bir abluka hazırlığı içerisindedir.

Çeviri
Osman Soysal

[1« En 1978, l’imam Moussa Sadr a bien été victime de Mouammar Kadhafi », Réseau Voltaire, 8 novembre 2011.