El Pais’in yaptığı bir araştırmaya göre, Endülüs’ün VOX partisi, 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, Halkın Mücahitleri Örgütü’nden (MEK) 800 000 Euro tutarında mali destek aldı [1].

Sosyalist gazete para aktarımı için kullanılan bağlantıyı ortaya koydu, ama bunun anlamını ortaya koymayı başaramadı.

Halkın Mücahitleri, Şah Rıza Pehlevi diktatörlüğünün sonarında İranlı Marksist bir örgüttü. Zamanla İslamcı devrimcilerin anti-emperyalist rejimine karşı İsrail ve ABD hesabına çalışan bir tarikata dönüştüler.

Tarikatın kurucusu Mesut Recavi, 28 Haziran 1981’de İslamcı hükümetine yönelik katliamı örgütledikten sonra Fransa’ya kaçtı. Cumhurbaşkanı François Mitterrand (gizlice İran’ı bombalayan) tarafından himaye altına alınır, ardından Başbakan Jacques Chirac tarafından sınırdışı edilir. Tarikat Irak’a çekilir (Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in İran’a karşı yürüttüğü savaşın tam ortasında). Saddam yönetiminin, Cumhurbaşkanlığı Muhafızlarının yapmayı kabul etmediği alçakça işlerin uygulayıcısı haline gelir. ABD Saddam Hüseyin’i devirdiğinde, CİA onları yeniden yapılandırmakta tereddüt eder. İran’da sivilleri hedef alan saldırılar konusunda uzmanlaşır ve İranlı biliminsanlarına yönelik suikast kampanyasına katılır.

Son olarak 2013’te Arnavutluk, aralarından 3 ila 4 000’ini barındırmak üzere Tiran yakınlarında bir ilçe kurmayı kabul eder. Bugün itibariyle burada İranlıların çıkarlarına yönelik siber saldırı eylemleri yürütmektedir. Yerel basına göre, Arnavutluk polisi tarikat üyelerinin köle gibi yaşadıkları bu kampa girememektedir.

Halkın Mücahitlerinin VOX’u mali olarak desteklemesi, İsrail’in Avrupa’da aşırı sağcı olarak nitelenen siyasi partileri desteklemesi bağlamında değerlendirilmelidir. Bu yapıların kinlerinin artık Yahudilere değil ama Müslümanlara karşı yönlendirilmesi söz konusudur.

2013 yılında VOX’u kuran Alejo Vidal-Quadras (fotoğrafta solda), 2009 yılında, Avrupalı Parlamenter sıfatıyla, Meryem Recavi (fotoğrafta sağda) başkanlığındaki Halkın Mücahitleri’nin Eşref (Irak) kampını ziyaret etmişti. Tarikatın Villepinte’de (Fransa) düzenlediği en az on toplantıya katıldığı belirtiliyor. Bir defasında kendini eski Sosyalist Başbakan José Luis Rodriguez Zapatero’nun yanında buldu. Daha da yakın bir tarihte, Ruddy Guiliani ve John Bolton ile dostluk kurdu.

El Pais’e göre, para aktarımı, o dönemde VOX başkanı olan, 2014’teki Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki başarısızlığından sonra istifa eden Alejo Vidal-Quadras eliyle örgütlendi. Bu konuyla ilgili olarak ardılı Santiago Abascal’ı bilgilendirmişti. Bu mali desteğin devam edip etmediği tespit edilemedi.

Çeviri
Osman Soysal

[1« El exilio iraní financió el 80% de la campaña de Vox de 2014 », Joaquín Gil y José María Irujo, El País, 13 de enero de 2019.