Voltaire İletişim Ağı

Çad ve İsrail yeniden diplomatik ilişki kuruyor

+

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin Çad ile diplomatik ilişkilerini yeniden tesis etmek üzere 20 Ocak 2019’da, N’Djamena’ya gitti.

Geçtiğimiz 25 Kasım’da İsrail’i ziyaret eden Devlet Başkanı İdriss Deby, Filistinlilere yönelik desteğini değiştirmeyeceğinin altını çizerek, atılan bu adımı kutladı.

Afrika ve Ortadoğu devletlerinin tamamına yakını, Ekim 1973 savaşı (« Yom Kippur Savaşı » olarak adlandırılan) sonrasında İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesmişti. Öte yandan, 2006 Lübnan ve 2011 Suriye savaşlarından ders çıkaran İsrail, aynı zamanda hem Körfez, hem de Afrika’da diplomatik hamlelere girişmektedir.

Rusya Libya, Sudan ve özellikle de Çad’ta çarpıcı bir gelişme kaydetmesi karşısında, İsrail’in girişimi NATO tarafından desteklenmektedir.

İsrail’in yeniden diplomatik ilişki kuracağı bir sonraki Afrika devletinin Devlet Başkanı İbrahim Bubakar Keyta yönetimindeki Mali olması bekleniyor.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.