با اعلام خبر جدایی نهایی کرانه ی غربی رود اردن از نوار غزه ، روابط میان حاکمیت فلسطین و حماس ، با وجود وساطت مصر در حال وخامت می باشد .

پرزیدنت محمود عباس به قاهره سفر کرد و در آنجا با عبدالفتاح السیسی ملاقاتی داشت . اما این ملاقات نتیجه ای نداشت . به هنگام کنفرانس نهایی در برابر گذارشگران ، پرزیدنت محمود عباس سیاست کنار گذاشتن فلسطین را از سوی ایالات متحده را بیان داشت که سیاستی به نفع اسرائیل بوده است . او همچنین اضافه کرد ، چنانچه حماس در رفتار خود پافشاری کند حکامیت فلسطین از آن حمایت نخواهد نمود .

محمود عباس کلیه ی دست اندر کاران خود را از گذرگاه رفه خارج کرده و میلیشیای حماس جای آنها را گرفته اند .

هم زمان عده ای مقر تلویزیون حاکمیت فلسطینی در نوار غزه را مورد حمله قرار دادند . کلیه ی دفاتر ( در عکس ) تخریب و اشیای داخل آن ربوده شد . به گفته ی رام الله ، این عملیات از سوی حماس انجام شده است . اما حماس گذارش داد که این عملیات از سوی کارمندانی صورت گرفته که حقوق خود را دریافت نکرده بودند .

حماس اعلام کرد ، اسرائیل نگذاشته قطر برای سومین بار مبلغی که بابت کارمندان نوار غزه پرداخت می کرد ،واریز نماید . هشداری به دولت ناتانیاهو داده شد تا تاریخ ۱۱ ماه ژانویه این مبلغ باید واریز شود ، وگرنه عملیاتی در برابر نوار امنیتی مجدداََ از سر گرفته خواهد شد .
حماس به دستگیری برخی از کارمندان حاکمیت فلسطینی در نوار غزه اقدام کرده است . حدود هزار نفر تا کنون دستگیر شده اند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian