Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun geçtiğimiz Mayıs ayında yeniden seçilmesini kabul etmeyen ABD, aksine kendi kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaidó’yu (fotoğrafta) tanıdı. Tüm Amerikan devletlerini aynı şekilde davranmaya davet etmelerine karşın, çağrılarına sadece Lima Grubu ülkeleri yanıt verdi.

Bunun sonucu olarak Venezüella ABD ile diplomatik ilişkilerini kesti.

Washington’daki Venezüella Büyükelçiliği kapatıldı ve buradaki tüm diplomatlar ülkeye geri çağrıldı. ABD ise aksine sadece Juan Guaidó’nun hükümetini tanıdığı için, Venezüella ile halen diplomatik ilişkilerini sürdürdüğünü belirtmektedir. Dolayısıyla Caracas’taki personelinin sayısını azaltmak ve yurttaşlarını ülkeye geri çağırmakla yetinmiştir.

ABD, Latin Amerika ülkelerinin askeri müdahalesini meşrulaştıracak şekilde bir iç savaş görüntüsü verecek bir durumu yaratmayı denemektedir.

Avrupa Birliği ise bu konuda henüz tavrını belli etmemiştir. Bu arada, Venezüella’ya yönelik birçok askeri darbe girişimine müdahil olan İspanya ve ayrıca Almanya kendi kendini geçici devlet başkanı ilan eden Guiadó’nun tanınması çağrısında bulundu.

Çeviri
Osman Soysal