ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Elliot Abrams’ı Venezüella özel temsilcisi olarak atadı.

Elliot Abrams, neo-con bir geçmişe sahiptir. Reagan yönetimine katılmadan önce, Demokrat Senatör Henry Scoop Jackson’un çevresindeki küçük Yahudi takımındaydı. Commentary’nin yazıişleri müdürü Norman Podhoretz’in üvey kızıyla evlendi. Teopolitik’in öncülerinden biridir.

CİA’nin hedeflerini açıktan izlemekle yükümlü ajans, National Endowment for Democracy’nin kuruluşunu yönetti. Ronald Reagan başkanlığındaki İran-kontra dosyası da dahil, Nikaragua ve El Salvador’a karşı savaşın örgütleyicilerinden biri olmuştur. Aynı zamanda oğul Bush yönetiminde « küresel demokrasi »den sorumlu danışman oldu. Bu sıfatla, 2002 yılında Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chávez’e karşı darbe girişimini yönetti.

ABD başkanlık seçimi kampanyası boyunca, Donald Trump’a karşı tavır almıştı. Öte yandan, Trump bir kez seçildikten sonra, derin devlet onu Dışişleri Bakanı olarak dayatmayı denedi, ama Trump bunu kabul etmedi.

Venezüella özel temsilcisi olarak atanması, Trump yönetiminin siyasetinde radikal bir değişime işaret ediyor.

« Elliott Abrams, le "gladiateur" converti à la "théopolitique" », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 14 février 2005.

Çeviri
Osman Soysal