پس از انتخابات میان دوره ا ی ۶ نوامبر ۲۰۱۸ ، پرزیدنت ترامپ تحت فشار بسیار عظیمی قرار گرفت . دولت های فدرال در ۲۲ ماه دسامبر بسته شدند
چرا که پارلمان حاضر نشد بودجه ی ساخت دیوار مرزی با Shutdown
مکزیک را بپردازد . این بحران ۳۵ روز بعد در ۲۵ ماه ژانویه ۲۰۱۹ به مرحله ی پایانی رسید . پرزیدنت ترامپ به طور موقت در برابر خواسته های حزب
S&P Global Ratingsدموکرات زانو زد . به گفته ی
بیش از ۶ میلیارد دلار هزینه برداشت ، یعنی گرانتر از Shutdownاین
هزینه ی ساخت دیوار که می بایستی پول آن صرفه جویی شود [1]

طی این دوره ، دولت ترامپ نشان های زیادی در رابطه با ترک سیاست خارجی و دفاعی خود و پیوستن به امپریالیزم ایالات متحده نشان داد . از آنجاییکه مدیریت بنگاه داری های ساختمانی ، ایجاب می کند ،ممکن است این تغییر سیاست ظاهری برای از سر گرفتن آن در ۱۵ ماه فوریه باشد ، تاریخی که برای توافق بودجه تعیین شده است . با این وجود ، در حال حاضر عناصر بسیاری این تفکر را بوجود آورده اند که دونالد ترامپ دیگر حاضر نیست سیاستی را که وعده داده بود دنبال کند .

مشاور امنیت ملی Heritage Foundationدر ۱۳ ماه دسامبر ۲۰۱۸ در
ایالات متحده سیاست جدید این کشور را در افریقا مطرح کرد [2]:
یک – تحولات تجاری
دو-مبارزه علیه تروریزم اسلامی
سه- نظارت بر نحوه ی به کار گیری کمک های ایالات متحده .
هر چند اینها مطالب جدیدی نمی باشند ، اما اهداف تجاری تنها به صورت رقابت با قدرت های استعماری گذشته نبوده ( مانند فرانسه و انگلستان ) ، بلکه اعلام نبرد شدیدی علیه چین و روسیه به شمار رفته است .

در ۲۰ ماه دسامبر ، وزیر دفاع ژنرال جیمز متیس ، به طور علنی استعفای خود را به پرزیدنت ترامپ [3] اعلام نمود . بر عکس نوشته های جراید ، او برای باز گرداندن نظامیان ایالات متحده از سوریه مخالفت نمی کرد ، بلکه از پیامی که برای متحدان علیه داعش ارسال شده بود نگران بود ، چرا که رهبری ایالات متحده در جهان را می توانست پایان دهد [4]. ترامپ به لحاظ آنکه معتقد بود نباید به او در برابر ملت درسی بدهند ، بلافاصله متیس را از کار برکنار نمود ، بدون آنکه فرصت یافتن جایگزینی برای او را فراهم کند .

با این وجود زیر بار انتقادات ، پرزیدنت ترامپ عقب نشینی کرد و اعلام نمود که بازگرداندن نظامیان ایالات متحده به زمان دیرتری موکول خواهد شد .

در سوم ماه ژانویه ی ۲۰۱۹ ، به هنگام بازگشایی دوره ی ۱۱۶-کنگره ، نماینده ی دموکرات ، الیوت انگلز و سناتور جمهوری خواه مارکو روبیو ، دو پیشنهاد به ) - [5]-( [6] H.R.31 – S.1قانون
ارائه دادند ، بخشی از آن تا حدود زیادی با گذشته تفاوت نمی کند ، و عبارت
است از ایجاد مانع بر سر باز سازی سوریه . در پی این موضوع ، انگلز (نویسنده
Syria Accountability Act 2003
ا رئیس کمیسیون وزارت امور خارجه در اتاق بازرگانی شد ، در حالی که جیمز ریچ رئیس کمیسیون معادل سنا گردید . او بلافاصله به لایحه ی پیشنهادی قانون علیه سوریه پیوست .

در هر دو متن آمده است ، جمهوری عرب سوریه ، و نه عناصر جهادی ، کلیه ی قربانیانی که در عکس٬٬ گذارش سزار ٬٬ دیده می شوند ، شکنجه کرده است . همین مطلب برای جلوگیری از باز سازی سوریه کافی است . متن سنا از این مطلب فراتر رفته و کمک نظامی به اسرائیل را ، هنگامی که کشور سوریه را به طور گسترده بمباران می کرد ، تایید می کند .

در ۱۰ ماه ژانویه ۲۰۱۹ ، وزیر امور خارجه ایالات متحده مایک پومپئو ، استراتژی جدیدی را برای خاور میانه ی بزرگ ، در دانشگاه آمریکایی قاهره ارائه می داد [7] که عبارت است از :
یک- مبارزه با تروریزم اسلامی
دو- مبارزه علیه ایران و متحدانش
سه-خارج شدن از منطقه به نفع ایجاد سازمان ناتوی عرب و اسرائیلی

با این وجود ، تقسیم منطقه میان ایرانیان و اعراب ، ،‌وضعیت کنونی را وخیم تر می کند . به نظر نمی رسد اتحاد نظامی میان اعراب و اسرائیلی ها به وجود آید ، با اینکه دولت های آنها مخفیانه با یکدیگر همکاری می کنند و آن را از ملت های خود پنهان کرده اند . هم زمان مشاور امنیت ملی ایالات متحده ، جان بولتون ، اتحاد تروریست ها را علیه ایران تشکیل داده که در میان آنها عناصر سنی داعش و مجاهدین خلق ایرانی قرار دارند [8]

در همان روز ، دهم ژانویه ، وزیر امور خارجه ی ایالات متحده مایک پومپئو اعلامیه ای را علیه ونزوئلا منتشر ساخت و به خوان گوایدو اشاره کرد تا به طور خود خوانده خود را رئیس جمهور موقت اعلام کند [9] . و پس از آن بحران در قانون اساسی ونزوئلا به وجود آمد که برای همه روشن است .

در حالی که مطبوعات غربی و ونزوئلایی این بحران را به صورت اقدامی علیه دولت بولیواری تفسیر می کردند ، ما پیش از آن اعلام کردیم پنتاگون در حوزه ی دریای کارائیب همان سیاست دریاچه های بزرگ افریقا و سپس خاور میانه ی بزرگ [10] را اجرا خواهد کرد . پس از گفتگوهای طولانی ، وزیر امور خارجه ی روسیه همین سیاست را اعلام کرد [11] . مسکو گفت : ٬٬ به وجود آوردن دولت دوگانه و مرکز تصمیم گیری دیگری در ونزوئلا باعث ایجاد هرج و مرج وبهم ریختن دولت ونزوئلا می گردد ٬٬ .

در ۲۲ ماه ژانویه ، حزب دموکرات در اتاق نمایندگان قانونی را به اجرا گذاشت که در آن پرزیدنت ترامپ اجازه ی خروج از سازمان ناتو را نداشت [12] . این متن بار دیگر توسط الیوت انگلز دوباره تحریر شد .

با اینکه این قانون به هنگام انتخابات میان دوره به بحث گذاشته نشد ، از سوی Obamacareحزب دموکرات به صورت اولویتی در رابطه با مسئولیت های
اعلام شد . الیوت انگلز همراه با دبیر کل سازمان ناتو ، آندرز فوگ راسموسن ، این متن را بازنویسی کردند ،و در تریبتون آزاد ماه ژوئیه ۲۰۱۸ به نفع سازمان ناتو آن را اعلام نمودند [13] .

در ۲۶ ماه ژانویه ، مایک پومپئو اعلام کرد الیوت آبرامز نئو محافظه کار و نماینده ی ویژه ی او در ونزوئلا خواهد بود . ابرامز در دوسال گذشته ، کاندیدای امپریالیست ها در وزارت امور خارجه بود . نام او با بدترین اعمال مخفیانه ی ایالات متحده در آمریکای لاتین به هنگام جنگ سرد عجین شده است .

نئو محافظه کاران به یک فرمی از تروتسکیزم تعلق دارند ، که به لحاظ ایدئولوژیک به چپ افراطی وابسته است ، اما در واقع از زمان ریگان ، به حاکمیت ایالات متحده وابسته شده است . پیروان آن همواره گرایشات راست گرا و چپ گرا سرگردانی در زمان تغییر حاکمیت داشتند .با این وجود آنها مخالف انتخابات دونالد ترامپ بودند ، با اینکه در حال حاضر به او پیوسته اند .

Africom- Centcom- southcom از این رو کادر بندی جدیدی برای
به وجود آمده ، و به آنها اجازه می دهد از منافع خود و سازمان های فرا ملیتی و اسرائیل دفاع کنند و نه از منافع ملت ایالات متحده ،
از آنجاییکه نئو محافظه کاران وابسته به این سیاست می باشند ، اعضای شاخص آنها به صحنه باز گشته اند .

این عناصر باعث می شوند تا حزب جمهوری خواه و دولت ترامپ به طور رادیکال تغییر سیاست دهد - تنها با مخالفت از حضور سازمان تروریستی در دولت ایالات متحده – آنها با سیاست حزب دموکرات ، پرزیدنت اوباما و هیلاری کلینتون همراه خواهند شد که عبارت است از : ایجاد امپریالیزم نظامی در خدمت سازمان های فراملیتی .

این کناره گیری به نظر می رسد از سوی شخصیت های بارز و سرمایه گذار در حزب جمهوری خواه عملی شده . همچنین ، برادران کوش اعلام کرده اند که برای انتخابات مجدد دونالد ترامپ از او حمایت نخواهند کرد [14] .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[2Remarks by John R. Bolton on the The Trump Administration’s New Africa Strategy”, by John Bolton, Voltaire Network, 13 December 2018.

[3Resignation letter from James Mattis”, by James Mattis, Voltaire Network, 20 December 2018.

[4“ایالات متحده حاضر به مبارزه علیه سرمایه گذاران فراملیتی نمی باشند”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 31 دسامبر 2018, www.voltairenet.org/article204557.html

[5Caesar Syria Civilian Protection Act of 2019”, Eliot Engels, US House of Representatives, January 3, 2019.

[6Strengthening America’s Security in the Middle East Act of 2019”, Marco Rubio, US Senate, January 3, 2019.

[7Mike Pompeo’s Remarks at the American University in Cairo”, by Mike Pompeo, Voltaire Network, 10 January 2019. .

[8“کار برد تروریزم به روایت جان بولتون”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 25 ژانويه 2019, www.voltairenet.org/article204847.html

[9US Actions Against Venezuela’s Corrupt Regime”, by Mike Pompeo, Voltaire Network, 10 January 2019.

[10« Les États-Unis préparent une guerre entre latino-américains », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 18 décembre 2018.

[11Russian Foreign Ministry statement on the developments in Venezuela”, Voltaire Network, 24 January 2019.

[12House aims to prevent Trump from withdrawing from NATO”, Karoun Demirjian, Washington Post, January 22, 2019.

[13President Trump, you need NATO more than ever”, Eliot L. Engel & Anders Fogh Rasmussen, CNN, July 10, 2018.

[14Koch network tells donors it plans to stay out of 2020 race, once again declining to back Trump”, Josh Dawsey and Michelle Ye Hee Lee, The Washington Post, January 24, 2019.