Voltaire İletişim Ağı

Erdoğan Esad’ı tanımıyor, ancak kabinesiyle görüşüyor

+

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat 2019’da, TRT kanalında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Suriyeli yetkililerle diplomatik ilişkiler yürüttüğünü açıklayarak büyük heyecan yarattı. Düşman dahi olsa bütün bağları koparmanın uygun olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar Suriye’deki Türk askeri varlığının her şeyden önce « diktatörü » devirmeyi hedeflediğini iddia ediyordu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 4 Şubat’ta, Şam ile diyalog kurmanın hükümeti tanımak anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Devlet Başkanı Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabinesiyle görüşmek üzere Ankara’ya Ak Saray’a düzenli olarak gayri resmi bir elçi göndermektedir. Bu ilişkiler, bir yıl dışında savaş sırasında da sürdürüldü.

5 Şubat’ta NTV televizyon kanalı, Türkiye’nin önümüzdeki günlerde, Suriye sorunuyla ilgili olarak büyükelçi düzeyinde özel bir elçi atayacağını iddia etti.

Kabine değişikliği sonrasında, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’a, ABD ve Avrupa Birliği dışındaki devletlerle ilişkilerin sorumluluğu verildi. Önal’ın yeni özel temsilcinin çalışmalarını denetlemesi bekleniyor.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.