Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat 2019’da, TRT kanalında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Suriyeli yetkililerle diplomatik ilişkiler yürüttüğünü açıklayarak büyük heyecan yarattı. Düşman dahi olsa bütün bağları koparmanın uygun olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar Suriye’deki Türk askeri varlığının her şeyden önce « diktatörü » devirmeyi hedeflediğini iddia ediyordu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 4 Şubat’ta, Şam ile diyalog kurmanın hükümeti tanımak anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Devlet Başkanı Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabinesiyle görüşmek üzere Ankara’ya Ak Saray’a düzenli olarak gayri resmi bir elçi göndermektedir. Bu ilişkiler, bir yıl dışında savaş sırasında da sürdürüldü.

5 Şubat’ta NTV televizyon kanalı, Türkiye’nin önümüzdeki günlerde, Suriye sorunuyla ilgili olarak büyükelçi düzeyinde özel bir elçi atayacağını iddia etti.

Kabine değişikliği sonrasında, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’a, ABD ve Avrupa Birliği dışındaki devletlerle ilişkilerin sorumluluğu verildi. Önal’ın yeni özel temsilcinin çalışmalarını denetlemesi bekleniyor.

Çeviri
Osman Soysal