از چپ به راست : آیت الله احمد جنتی ( رئیس مجمع و ۸۶ روحانی که در ایران صاحب قدرت می باشند ) ، آیت الله صادق لاریجانی ( رئیس قوه ی قضاییه ) ، آیت الله اعظما علی خامنه ای ( رهبر انقلاب ) ، شیخ حسن روحانی ( رئیس جمهور ایران ) ، علی لاریجانی ( برادر نفر دوم و رئیس مجلس ) .

پنتاگون در حال عقب نشینی از ٬٬ خاور میانه ی بزرگ ٬٬ است تا عملیات خود را در ٬٬ حوزه ی کارائیب ٬٬ آغاز کند . کاخ سفید در حال سامان دهی متحدان خود در منطقه می باشد . برای این منظور ، در ۱۴ و ۱۵ فوریه ، در ورشو ٬٬ جلسه ی وزرا تشکیل خواهد شد تا در آن برای صلح و امنیت خاور میانه تصمیم گیری شود ٬٬ . تمام متحدان ایالات متحده در این جلسه شرکت خواهند کرد به جز روسیه و چین .

در ۱۰ ماه ژانویه ، در کنفرانس دانشگاه آمریکایی قاهره ، وزیر امور خارجه ی ایالات متحده مایک پومپئو ، هدف این جلسه را اعلام کرد :
 ٬٬مخالفت با رژیم ایران و نمایندگان آنها ٬٬ ،
 ایجاد اتحاد استراتژیک میان یهودیان و سنی ها علیه ایران شیعه [1] .

بازگشت الیوت آبرامز

در ارتباط با اعترافات سیاست خارجی ایالات متحده تنها می توان ابراز تاسف کرد . الیوت آبرامز [2] پس از سی سال به وزارت امور خارجه باز می گردد . این شخص تروتسکیست ، که در سال ۱۹۸۰ به پرزیدنت ریگان پیوست ، یکی از پایه گذاران جنبش نئو محافظه کاران می باشد . همچنین او از پایه گذارن مکتب سیاسی -مذهبی است ، که تفکر یهودیان و مسیحیان صهیونیست را به یک دیگر پیوند می دهد ، و مطابق آنها زمین زمانی به صلح و آرامش خواهد رسید که دولتی جهانی در اورشلیم حکومت را به دست بگیرد [3] .

نئو محافظه کاران بر خلاف نظر عمومی ، دشمنان ایران نمی باشند ، البته دوستان آن نیز به حساب نمی آیند . الیوت آبرامز ، در عملیات ٬٬ ایران کنترا ٬٬ شرکت داشت ، او توانسته بود سلاح های اسرائیلی را با وساطت شیخ حسن روحانی و آیت الله هاشمی رفسنجانی برای مقابله با حملات عراق (طرح واشنگتن ) ، به فروش برساند . عملیات به دور از کنگره انجام شد ، و به همین علت نیز محکوم گردید ، هر چند از سوی پرزیدنت بوش پدر محکومیت آن برداشته شد .

طی این دوران ، این عملیات در کشتار های وسیع در گواتمالا ، سالوادور و نیکاراگوئا نیر به کار گرفته شد .

ترتسکیست های آمریکایی متعلق به کمیته ی یهودی هستند ،که افرادی چون ریگان را در میان خود جای دادند ، هدفشان مبارزه با شوروی بوده تا مبارزات لئون تروتسکی علیه جوزف استالین تداوم یابد و کودتای جهانی صورت بگیرد . الیوت آبرامز ، در شکل دادن انستیتوی صلح ایالات متحده نقش فعالی داشت ( که در آن موضوع بشر دوستانه در خدمت امپریالیزم قرار میگرفت ) ، همچنین سازمان
را به وجود آورد ( کهNational Endowment for Democracy ملی
توانست انقلاب های رنگین را به وجود آورد ) ، او هم اکنون یکی از مدیران این سازمان می باشد . در این جهت است که می توان سیاست مذهبی ایالات متحده را فهمید ، که در آن قدرت گیری جهانی یک مذهب مورد نظر می باشد .

Izmailovskayaکنگره که به وجود آورنده ی سیاست مذهبی است از سوی
که به گفته ی مقامات اسپانیا یک سازمان جنایت کار روسی است به وجود آمد و شامل
افرادی چون مایکل چرنی ، اولگا دریپاسکا ، و اسکندر محمودف می باشد [4] .

به هنگام ریاست جمهوری بوش پسر ، ابرامز بدون سروصدا به کاخ سفید بازگشت و در کنار لیز چنی ( دختر دیک چنی ) ، قرار گرفت . در شورای امنیت ملی ، او توانست کودتایی علیه هوگو چاوز در ونزوئلا ترتیب دهد [5] . بعد ها در پی عدم تعادلی که به وسیله ی واشنگتن به وجود آمد و طالبان و پرزیدنت صدام حسین را از میان برد ،و تهران توانست در منطقه قدرت بگیرد . او در گروه
همکاری کرد ، و سپسIran Syria Policy and Operations Group
در استراتژی برای دموکراسی سمتی یافت [6] . او یکی از مشاوران و کارشناسان عمده ی امنیت ملی کندالیزا رایس ، در جنگ اسرائیل علیه لبنان در سال ۲۰۰۶ میباشد .

کنفرانس ورشو

٬٬کنفرانس وزرا که با هدف ایجاد امنیت و صلح در خاورمیانه ٬٬ تشکیل می شود از سوی وزیر امور خارجه ی ایالات متحده مایک پومپئو و از سوی مشاور رئیس جمهور دولت لهستان بتا سزیدلو ( که هیچ گونه مهارتی در این امر ندارد )
نظارت و رهبری می شود .

از هم اکنون تمام کشورهایی که در جنگ علیه سوریه شرکت داشتند ، همچنین اسرائیل که مدعی مسئولیت نیمی از عملیات ضد سوریه بوده – آنهم بدون ارائه ی دلیل -در این جلسه مقدم خواهند بود . ژنرال گادی ایزنکوت ، رئیس ستاد ارتش اسرائیل ، اعلام کرده که دولت وی از عناصر جهادی در ابتدای عملیات حمایت می کرده ، و برای آنها سلاح های بسیاری را ارسال نموده ،همچنین در زمان بمباران نیروهای سوری ، از آنها حمایت می کرده است . تمام آن چیزهایی که طی هشت سال گذشته ما گذارش می دادیم ، هم اکنون با سند و دلیل رسمیت یافته است .

مسکو از تصمیماتی که می تواند در ورشو اتخاذ گردد نگران است ، و از این رو نمایندگانی را به تل آویو برای روشن کردن موضوع گسیل داشته .

اشتباهات ایران

ایالات متحده هرگز با ایران وارد جنگ نشده ، بلکه افرادی را برای حکومت در این کشور انتخاب کرده است . مانند سال ۱۹۴۱ ، که به بریتانیایی ها کمک کرد تا حکومت رضا پهلوی را براندازند و پسرش را سر جای او بنشانند . آنها در سال ۱۹۵۳ نیز به شاه کمک کردند تا از محمد مصدق فاصله بگیرد و فضل الله زاهدی را به حکومت تحمیل کردند . در سال ۱۹۷۹ ، باعث خروج شاه از کشور شدند ، تا اینگونه آیت الله روح الله خمینی بتواند به کشور باز گردد .

در وضعیت کنونی ، ایران در تضاد ها قرار گرفته . و میان حقیقت و گفته ها فاصله وجود دارد . جمهوری اسلامی ایران پیوسته اسرائیل و عربستان را به عنوان دشمنان نهایی خود معرفی می کند . هر چند برخی از روایات علیه اسرائیل و ریاض از سوی تهران با یکدیگر مغایرت دارند . مانند مبارزات سال های ۱۹۹۲-۹۵ در بوسنی و هرزگوین که در کنار نیروهای ناتو صورت گرفت . همچنین سازمان
که لوله ی گاز الیات -آشکلون را مدیریت می کند و صاحبان آن ایران وEAPC
اسرائیل می باشند [7] .

با اینکه حاکمیت ایران در برابر نیروهای خارجی سد ایجاد کرده ، اما میان رهبر معظم انقلاب ( آیت الله علی خامنه ای ) ، رئیس جمهور ( شیخ حسن روحانی ) و رهبر مخالفان ( رئیس جمهور سابق محمود احمدی نژاد که از یک سال پیش در حصر خانگی به سر می برد و همکاران نزدیکش زندانی شده اند ) [8] ، اختلاف نظر بسیار است .

پرزیدنت باراک اوباما به طور محرمانه در عمان ، به هنگام دومین دوره ی ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ، با اکیپ رفسنجانی و روحانی ملاقات کرد . توافق اصلی آنها بر سر انرژی اتمی در همان دوره به وجود آ«د . آیت الله خامنه ای با کنار گذاشتن محمود احمدی نژاد از انتخابات ریاست جمهوری توسط آیت الله احمد جنتی ، باعث شد تا شیخ حسن روحانی به رئیس جمهور شود ، به نظر می رسد که وی از توافق محرمانه او با حزب دمکرات ایالات متحده خبر نداشته است . شیخ حسن روحانی از ابتدای دوران ریاست جمهوری خود برخی از تحریم ها را بر داشت ، اما سیستم دور زدن آنها را از بین برد و در سويس نشان داد که با قدرت های بزرگ توافق کرده ، در حالی که توافق تنها با ایالات متحده صورت گرفته بود و به انتخاب دهندگان خود وعده ی روزهای خوشی را داد . اما پس از امضای قرار داد ۵+۱ تحریم ها علیه ایران برداشته نشد . اقتصاد ایران به علت عدم توانایی در دور زدن تحریم ها سقوط کرد . زمانی هم که دونالد ترامپ به کاخ سفید قدم گذاشت ، این قرار داد را از بین برد و اکیپ روحانی را فلج کرد . پرزیدنت حسن روحانی تصور می کرد دونالد ترامپ به زودی از مقام خود کنار گذاشته خواهد شد و حزب دمکرات بار دیگر قدرت می گیرد . او با پیشنهادات دونالد ترامپ برای گفتگو مخالفت کرد و هم اکنون وضعیت بد اقتصادی برای او نفس گیر شده است .

شیخ حسن روحانی در کارزار انتخاباتی خود پیوسته تکرار کرد کشورش دیگر ریالی برای آزادی فلسطین و حمایت از حزب الله و سوریه هزینه نخواهد کرد .
بتدریج ، پاسداران انقلاب از حمایت سوریه کنار گذاشته شدند و با همکاری دمشق تنها به کمک شیعیان سوریه شتافتند . به مدت دو سال ، تهران سفیری برای دمشق انتخاب نکرد . و تنها در ماه دسامبر ۲۰۱۸ ، مسئولین بلند پایه ای به سوریه فرستاد . آنها توافقات اقتصادی که از پنج سال پیش معین شده بود را امضا کردند ، اما این توافقات با نیازهای کنونی مردمان سوریه هم خوانی نداشت .

پرزیدنت شیخ حسن روحانی ، قصد داشت آیت الله علی خامنه ای را متقاعد به خروج پاسداران انقلاب از سوریه نماید و همکاری خود را با ترکیه( که نزدیکان وی روابط حسنه ای با این کشور داشتند ) و روسیه افزایش داد .با این وجود ، پرزیدنت حسن روحانی با ایالات متحده و اتریش در ارتباط با صدور نفت ایران به اروپا به جای روسیه توافق کرده بود . این سه کشور به اتفاق نظر دست یافته بودند . اما در آخرین جلسه ای که در تهران با پرزیدنت ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان داشت ، این اتفاق نظر با شکست مواجه شد . و بلافاصله روسها و ترک ها با یکدیگر جلسه ای تشکیل دادند و موارد بسیاری بدون حضور ایران بین آنها تبادل نظر شد .

هم زمان ، با فروپاشی اقتصادی و مالی در ایران ، رهبر انقلاب توان حمایت از میلیشیای خود در عراق و از حزب الله را از دست داد . چرا که نمی توانست هزینه های آنها را تامین کند . تنها ۶۰٪ از حقوق آنها در ماه ژانویه پرداخت شد .

از ماه ها پیش اسرائیل مقر نظامی ایران را در سوریه را بمباران می کند ، وروسیه در این رابطه هنوز اقدامی نکرده است . تنها در هفته های گذشته مسکو موشک ضد هوایی اس-۳۰۰ را به دمشق تحویل داد تا بتواند از حریم هوایی خود دفاع کند . در آخر ماه ژانویه ، به گفته ی آژانس خبری آنادالوی ترکیه ، دو واحد نظامی عرب سوریه با یکدیگر جنگیدند . یکی از آنها توسط نظامیان روسی و دیگری نظامیان ایرانی محافظت می شد .

کنفرانس ورشو زمانی اتفاق می افتد که اکثریت دمکرات ، اتاق نمایندگان را به خود اختصاص داده اند ، با این وجود پرزیدنت شیخ حسن روحانی توسط آنها نجات نخواهد یافت . به نظر می رسد کشور ایران به علت عدم وجود تفاهم در سیاست های خود ، هزینه ی سنگینی را پرداخت خواهد کرد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Mike Pompeo’s Remarks at the American University in Cairo”, by Mike Pompeo, Voltaire Network, 10 January 2019.

[2« Elliott Abrams, le "gladiateur" converti à la "théopolitique" », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 14 février 2005.

[3« Sommet historique pour sceller l’Alliance des guerriers de Dieu », Réseau Voltaire, 17 octobre 2003.

[4Une Commission du Sénat français enquête actuellement pour savoir si le chargé de mission de l’Élysée, Alexandre Benalla, était ou non rémunéré par Iskander Makhmudov alors qu’il travaillait aux côtés du président Emmanuel Macron. À ce stade, seuls sont avérés des versements de Makhmudov à Vincent Crasse, alors que celui-ci travaillait pour En marche!, le parti du président Macron.

[5« Opération manquée au Venezuela », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 18 mai 2002.

[6Sous nos yeux, Du 11-Septembre à Donald Trump, Thierry Meyssan, éditions Demi-Lune, 2017.

[7“ایران و اسرائیل به طور هم زمان از شبکه ی نفتی ایلات -اشکلون بهره برداری می کنند”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 9 ژانويه 2018, www.voltairenet.org/article199329.html