İsrail’in 12nci televizyon kanalının iddiasına göre İran, Lazkiye eyaletinde (Suriye) Safita’da hassas füze fabrikası inşa etti.

İsrail basını bu füzelerin –eğer haber doğruysa–, Tel Aviv’i (birçok kez Lübnan’a saldıran ve her gün hava ve deniz sahasını ihlal etmeyi sürdüren) tehdit etmek için kullanılmak üzere Lübnan direnişine yönelik olduğunu tahmin ediyor.

Bu haber, İran Devrim Muhafızları’nın, artık 1 350 km menzilli Huveyze seyir füzelerine sahip olduklarını duyurduğu bir zamana denk geliyor.

BM Güvenlik Konseyinin 2231 sayılı kararının B eki hükümlerine göre İran’ın « balistik füze teknolojisine ihtiyaç duyan atışlar da dahil olmak üzere, nükleer başlık taşıyabilmek üzere tasarlanan balistik füzelerle ilgili hiçbir faaliyet » yürütemez. Batılılar bu metnin her türlü balistik füzeyi yasakladığı yorumunu yaparken, İran ve birçok devlet, bu cümlenin bağlamı içerisinde genel olarak füzelerle değil ama füzelerin nükleer başlık taşıyıcısı olarak kullanımıyla ilgilidir [1]..

Çeviri
Osman Soysal

[1«Les tirs balistiques iraniens ne violent pas la résolution 2231», par Eshag Al Habib, Réseau Voltaire, 14 janvier 2019.