Vox ستاد انتخاباتی حزب آندالو که El Paisبه گفته ی گذارشگران
نامیده می شود توسط گروه مارکسیست ایرانی اواخر دوران دیکتاتوری محمد
رضا پهلوی به وجود آمد. مجاهدین خلق به تدریج از مسیر خود منحرف شدند و برای اسرائیل و ایالات متحده علیه حکومت ضد امپریالیستی انقلابی جمهوری اسلامی مشغول فعالیت شدند . [1]

بنیان گذار این فرقه ، مسعود رجوی بوده که پس کشتارهای وسیع در ۲۸ ماه ژوئن ۱۹۸۱ در ایران به فرانسه گریخت . او از پرزیدنت فرانسوآ میتران ( که به طور پنهانی ایران را با هواپیماهای فرانسوی بمباران می کرد ) پناهندگی دریافت کرد ، سپس توسط نخست وزیر ژاک شیراک از کشور فرانسه بیرون رانده شد . این فرقه در عراق مستقر می شود ( آنهم به هنگام جنگ صدام حسین علیه ایران ) . آنها در عملیات بسیار خفت باری در دولت صدام حسین فعالیت می کنند ، ( آنچه که گارد ریاست جمهوری حاضر به اجرای آن نیست ) . زمانی که ایالات متحده پرزیدنت صدام حسین را سرنگون می کند ، سازمان سیا از بازگرداندن وی تردید دارد . سازمان مجاهدین علیه شهروندان ایرانی و کشتن دانشمندان علوم هسته ای ایران نقش دارند .

در پایان کار ، در سال ۲۰۱۳ ، آنها حاضرند به آلبانی منتقل شوند و شهری را در آنجا با حضور ۳ تا ۴ هزار تن از افراد خویش ، تاسیس نمایند . هم اکنون آنها در حال اجرای حملات سایبری علیه منافع ایران می باشند . به گفته ی پلیس محلی آلبانی ، آنها نمی توانند وارد کمپ مجاهدین شوند ، و اعضای این گروهک در وضعیت بردگی به سر می برند .

در راستای حمایت اسرائیلVoxسرمایه گذاری مجاهدین برای حمایت از حزب
از گروه های راست افراطی در اروپا بوده است . و این بار هدف این گروه ها یهودیان نمی باشند ، بلکه مسلمانان هستند .

آلخو ویدال کوادراس ( در سمت چپ تصویر ) این حزب را در سال ۲۰۱۳
به وجود آورد و در سال ۲۰۰۹ ، به عنوان نماینده ی مجلس پارلمان اتحادیه ی اروپا به کمپ اشرف در عراق که توسط مجاهدین و مدیریت مریم رجوی اداره می شد سفر کرد ( در سمت راست تصویر ) . آلخو تا کنون به بیش از ده گردهمایی سالیانه ی مجاهدین در ویلپنت فرانسه شرکت کرده است . او یک بار نیز در کنار نخست وزیر سوسیالیست سابق خوزه لوییز رودریگز زاپاترو قرار داشت . اخیراََ نیز در کنار رودی جولیانی و جان بولتون دیده شده است .

به گفته ی نشریه ی ال پاییز ، انتقال پول توسط آلخو ویدال کوادراس در زمان رهبری او از حزب ووکس صورت گرفت ، که پس از شکست وی در انتخابات اتحادیه ی اروپا در سال ۲۰۱۴ ، از مقام خویش کناره گیری کرد . او جانشین خود را که سانتیاگو آباسکال نام دارد معرفی کرده است . هنوز معلوم نیست که همواره پول ها از سوی مجاهدین بعد مدیریت او توسط حزب دریافت شده است یا خیر .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1« El exilio iraní financió el 80% de la campaña de Vox de 2014 », Joaquín Gil y José María Irujo, El País, 13 de enero de 2019.